Nadciąga segregacja sanitarna! Polska współpracuje z UE ws. paszportów covidowych. „Czekamy na rozporządzenia KE”

Wytatuowany kod QR. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: print screen yt
Wytatuowany kod QR. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: print screen yt

UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita” i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

– Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – mówi, cytowany przez „Rz” wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

Dziennik zauważa, że kraje UE chcą wprowadzić „paszport covidowy” dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych.

„Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z «paszportem covidowym» są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki” – wyjaśnia gazeta.

Przypomina też wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapytany w czwartek, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że „rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym”, a problemem jest dostępność szczepień.

Według dziennika dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE. „Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały Covid-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie” – twierdzi gazeta.

Według niej paszport będzie miał formę cyfrową. Ponadto „UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać”.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziennikarzy „Rz”, że „Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych”.

Źródło: PAP

23 KOMENTARZE

 1. „Czekamy na rozporządzenia KE”
  To jak kiedyś bezwładnie czekali na rozkazy z KPZR.
  Nadciąga noc minety,
  podmyjcie się kobiety
  ta, która będzie najczystsza
  poczuje język mistrza
  o!:-)

 2. Pomysł dobry. Pozwoli szybciej odbić się gospodarczo niektórym branżom czekającym na koniec pandemii. Jednak powinien byc wprowadzony dopiero gdy wszyscy będą mieli możliwość zaszczepienia się.

 3. Coś takiego jest kompletnie niezgodne z Konstytucją. Oni nawet nie udają przestrzegania jakichkolwiek standardów państwa prawa.

  • Czas emigrować w wolne jeszcze regiony świata, komu wolność miła niech działa już teraz. Na naszych oczach tworzony jest zamordyzm jakiego w dziejach nie było. Biblijnie określany WIELKIM UCISKIEM. Chip w na rękę, permanentna inwigilacja, wielki brat totalny, bestia.

 4. Następne będą kontrole po domach i izolowanie niezaszprycowanych w obozach.
  Zaszprycowani niech się nie cieszą. Jeśli na jesień nie zejdą z tego świata to kolejne dostawy szprycy szybko to skorygują.

 5. Szczepionka nie zapobiega przenoszeniu wirusa. Czy jest dziennikarz w tym kraju, który ma odwagę zapytać jaki sens w tej sytuacji mają te paszporty?

  • Żadna ze ,,szczepionek” nie zapobiega przenoszeniu ani nawet zarażeniu c19 co oficjalnie stoi w dokumentach wszystkich producentów i CDC.. Więcej na Stronie M.Dakowskiego- Zanim TO zrobisz.

  • Taki sens jest w tych paszportach, który sinolodzy europejscy pozornie naśladują, a de facto w Chinach nawet z aplikacjami w telefonach niczym innym nie skutkował, niż zduszeniem zarazy, że w Europie przekształci ludków w „Chińczyków”…

 6. Szczepionka nie chroni ani przed zachorowaniem ani przed transmisją. Więc na co naprawdę ten „paszport”??? Gdzie są prawnicy, dziennikarze? Dlaczego my wszyscy siedzimy cicho???!!

 7. Przecież te paszporty to tylko znowu interes, u nas przecież po2 szczepieniach 5 tys. ma wynik dodatni. Ta KE to jakiś wielki cyrk, a Polacy lgną, wielcy tego świata kazali.

 8. Nie masz szczepionki? Nie wejdziesz do kina, teatru, na koncert i na mecz. Zaczyna się. Większość ludzi zmięknie jeśli przez chwilę chwycą ich za mordę. Niestety.

 9. W Dachau, w hitlerowskich Niemczech rozpoczęto tatuować numery więźniom, których mordowano za pochodzenie, wyznanie, inwalidztwo, homoseksualizm, itp… Ciekawe jaki los spotka tych bez tatuaży ? CIEKAWE..

Comments are closed.