Prezydent Ukrainy: „Do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Fot. PAP/ITAR-TASS
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Fot. PAP/ITAR-TASS

Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN. Zapewnił, że Ukraina jest na nią gotowa i uznał, że prezydent USA Joe Biden powinien robić więcej, by pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

„Oczywiście. Wiemy o tym, od 2014 roku, wiemy, że może do tego dojść (do interwencji) każdego dnia” – powiedział Zełenski.

„Oni są gotowi, ale my też jesteśmy gotowi, bo jesteśmy na naszej ziemi i naszym terytorium” – dodał.

Podkreślił też, że USA są „dobrym przyjacielem” Ukrainy, ale prezydent USA Joe Biden „powinien robić więcej”, by odstraszać Rosję i pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

Więcej broni, więcej pieniędzy na walkę i – w szczególności – więcej wsparcia na rzecz wstąpienia do NATO – sojuszu, w którym atak na jednego członka zobowiązuje pozostałych do odpowiedzi – mówił Zełenski, cytowany w poniedziałek przez CNN. „Jeżeli oni (USA) widzą Ukrainę w NATO, muszą powiedzieć to prosto. I zrobić to. Nie słowami” – dodał.

W odpowiedzi na komentarz dziennikarza, który stwierdził, że obecnie szanse na to są niewielkie w związku z tym, że przybliżenie Ukrainy do członkostwa w NATO sprowokowałoby Moskwę i mogłoby podsycić większy konflikt, Zełenski odparł: „Może ma pan rację”. „Ale co dzieje się teraz? Co tu robimy? Co nasi ludzie tu robią? Walczą” – zaznaczył prezydent.

Rosja przerzuciła już do granic z Ukrainą i na zaanektowany Krym 16 batalionowych grup taktycznych – poinformował BBC Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. BBC szacuje, że może być to ok. 11-14 tys. żołnierzy. Zarząd wywiadu twierdzi, że proces koncentracji rosyjskich sił ma trwać do końca kwietnia.

Pod koniec marca szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak poinformował, że na stałe wzdłuż ukraińskiej granicy stacjonuje 28 batalionowych grup taktycznych Rosji, a obecnie Rosja przerzuca dodatkowych 25 takich grup.

Wcześniej tego dnia rzeczniczka Zełenskiego Julia Mendel powiedziała agencji Reutera, że Rosja skoncentrowała ponad 40 tysięcy żołnierzy przy wschodniej granicy z Ukrainą i ponad 40 tysięcy żołnierzy na Krymie.

Jak poinformował w poniedziałek po południu sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku doby prorosyjscy separatyści dziewięć razy naruszali zawieszenie broni – odnotowano siedem ostrzałów w kierunku pozycji ukraińskich sił oraz dwa przypadki zdalnego zaminowania terenu. W jednym z ostrzałów zginął ukraiński żołnierz.

Sztab zaznaczył, że ukraińskie siły pozostają na pozycjach i „ściśle przestrzegają zobowiązań” wynikających z rozejmu, który wszedł w życie w lipcu 2020 roku.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

PAP

9 KOMENTARZE

 1. Szanowni Redaktorowie! Postarajcie się zrobić wywiad z chachłem, „wojującym” w Donbasie. Pełno ich w Polsce. Dowiemy się, jak chacholscy oficerowie zarabiają na kontrabandzie, jak „władza” okrada własnych żołnierzy, jak chachły wzięci do ruskiej niewoli, odmawiają powrotu do „ojczyzny”. Poznamy ustawki na „froncie”, gdy ruscy i banderowcy dzwonią do siebie, uprzedzając o czasie i miejscu ostrzałów artyleryjskich.

  • Nasz bohater będzie na pierwszej linii od pierwszego wystrzału. A za nim ruszą eskimosi z USA447 i niezawodny USrael. No nareszccie coś dzieje się, a nie tyko maseczki szczepioneczki.

  • Mój zacny Konfederato! Nie podszywaj się pod Pana Rusticulusa bo się tylko ośmieszasz. Pan Rusticulus nigdy by nie napisał „chachły”, ani niczego takiego co nie jest zgodne z linią partii rządzącej. Najpierw zapoznaj się ze stylem komentarzy Pana Rusticulusa. Nie pozdrawiam.

 2. „Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia”
  Tak, to napewno. Ale musi być spełniony jeden warunek. Tak się stanie jak chachły zaczną szlachtować cywilną ludność Doniecka i Ługańska.
  Zanim to nastąpi, Ruscy będą się tylko przyglądać.

 3. „Oni są gotowi, ale my też jesteśmy gotowi, bo jesteśmy na naszej ziemi i naszym terytorium”

  Biedaczek zapomniał dodać, że Ruscy też są na swojej ziemi i swoim terytorium. I mogą robić na tej ziemi co im się żywnie podoba.

 4. Jakoś nie potrafię wzbudzić w sobie sympatii dla banderowców. A Rosjan, przynajmniej tych których poznałem, lubię. Szczerzy i serdeczni ludzie.

Comments are closed.