W Izraelu kwestionują skuteczność szczepionki Pfizera w przypadku „odmiany południowoafrykańskiej”

Służba zdrowia Izrael
Clalit w Izraelu Fot. Wikipedia

Badanie w Izraelu wykazało, że ryzyko zarażenia się wariantem południowoafrykańskim u pacjenta zaszczepionego już preparatem Pfizer może się utrzymywać. Szczepionka Pfizer / BioNTech jest jedną z najbardziej poszukiwanych i chętnie przyjmowanych, niezależnie od płci czy grupy wiekowej.

W grę mogą więc wchodzić jakieś interesy. W dodatku badania przeprowadzone w Izraelu dotyczą niewielkiej grupy pacjentów. Zrobiono je 800 osobach. Wyniki zaprezentowano w sobotę 10 kwietnia.

Badanie prowadził Uniwersytet w Tel Awiwie i Clalit, największa z czterech placówek służby zdrowia w tym kraju.

400 pacjentów otrzymało jedną lub dwie dawki szczepionki dwa tygodnie wcześniej. 400 nie było zaszczepionych. Naukowcy porównali zachorowalność w tych dwóch grupach.

Według ich badań, południowoafrykański wariant Covid-19 stanowił około 1% przypadków zakażenia, które pojawiło w obydwu grupach.

Opierając się na ogólnych trendach populacyjnych, spodziewalibyśmy się jednego przypadku wariantu południowoafrykańskiego (B.1.351), ale stwierdziliśmy ich aż osiem” – powiedziała profesor Adi Stern w wywiadzie dla Times of Israel.

„Znaleźliśmy nieproporcjonalnie wyższy odsetek odmiany południowoafrykańskiej u osób zaszczepionych już drugą dawką w porównaniu z grupą niezaszczepioną. Oznacza to, że wariant południowoafrykański jest w stanie do pewnego stopnia przełamać ochronę tej szczepionki ”- powiedziała Stern Reuterowi.

Jak przyznaje sama Adi Stern próba jest zbyt mała, aby wyciągnąć jakiekolwiek rzeczywiste wnioski. W dodatku w Izraelu wariant południowoafrykański jest rzadki. Pozwalają jednak kwestionować twierdzenia Pfizera, który zapewnia, że jego szczepionka jest w 100% skuteczna w Afryce Południowej.

Na podstawie innych badań, przeprowadzanych na większych populacji, skuteczność szczepionki tej firmy przeciwko różnym wariantom oceniano na 91%. W Izraelu prawie 53% z 9,3 miliona ludzi w Izraelu otrzymało dwie dawki preparatu Pfizer.

Źródło: Times of Israel/ Le Parisien

2 KOMENTARZE

  1. Wyższy odsetek odmiany południowoafrykańskiej u „wyszczepionych” niż nieszczepionych! No genialne! Teraz czekamy na wyniki dla odmiany z lasu deszczowego na Borneo, patagońskiej, szkockiej oraz środkowych Andów. Te mi na szybko przyszły na myśl, a każda może mieć 8 wersji jak napisano o południowoafrykańskiej…

Comments are closed.