Polscy żołnierze masowo ruszą na poligony. W ćwiczeniach ma wziąć udział 65 tys. osób

Czołg Leopard 2A5 z flagą Polski i NATO fot. Twitter @MON_GOV_PL
Czołg Leopard 2A5 z flagą Polski i NATO fot. Twitter @MON_GOV_PL

W tym roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych planuje 131 ćwiczeń wojskowych. Ma wziąć w nich udział 65 tys. żołnierzy – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”. Jak dodano, liczba ćwiczeń wojskowych w 2021 r. zwiększy się o jedną trzecią.

Jak podaje „Rz”, dla porównania, w poprzednim roku w jednostkach podległych temu dowództwu przeprowadzono 93 tzw. przedsięwzięcia szkoleniowe z udziałem 53 tys. wojskowych.

„Zaplanowane są zarówno ćwiczenia taktyczne, jak i dowódczo-sztabowe i treningi sztabowe” – czytamy.

„Rz” zauważa, że chociaż po ogłoszeniu pandemii wojskowi zapewniali, że nie miała ona wpływu na gotowość bojową wojska, dzisiaj widać, że znacznie ograniczyła aktywność szkoleniową armii. I ciągle ma wpływ na organizację ćwiczeń międzynarodowych. W poprzednim roku armia planowała udział w 114 takich ćwiczeniach.

„Z powodu pandemii odwołano lub przeplanowano 55 ćwiczeń. Główne przedsięwzięcie międzynarodowe 2020 roku, ćwiczenie Defender Europe 20+, zostało zrealizowane w zmienionej formie oraz skali” – przypomina cytowany przez „Rz” ppłk. Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ.

Jak dodano, zostały ograniczone nie tylko największe manewry z udziałem wojsk amerykańskich, ale także te polskie pod kryptonimem Anakonda-20. Nie uczestniczyli w nich żołnierze z innych krajów.

W tym roku – jak informuje „Rz” ppłk. Marek Pawlak – zaplanowano 109 takich ćwiczeń.

„Niestety ze względu na trwającą pandemię Covid-19 część przedsięwzięć została już anulowana lub przeniesiona na inny termin. Na terenie RP przeprowadzonych zostanie 15 ćwiczeń” – tłumaczy Pawlak. Weźmie w nich udział 2 100 polskich żołnierzy oraz 1 300 z USA i około stu z Ukrainy.

Źródło: PAP

15 KOMENTARZE

 1. Zapraszam oszolomow z Konfederacji do szpitala w Przemyslu,gdzie na odcziale covidowym leza pacjenci dr Bodnara,leczeni amantadyna.Chyba ze skazanego wyrokiem sadu na pisanie bajek Pinskiego wyslecie.

 2. Mam nadzieję, że takie ćwiczenia nie obejmują osób powyżej 46 lat. Chociaż jakby tam były ładne dziewczyny, wódka i zakąska, to kto wie;-)

 3. Ale co oni chcą ćwiczyć tą żenującą parodią armii (zredukowanej do kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy)? Skoordynowany odwrót na Zaleszczyki? Bo chyba nie ewakuację drogą morska skoro rządy postmagdalenkowe w ostatnich 30 latach właściwie zlikwidowały polską Marynarkę Wojenną?

 4. Polscy żołnierze mają zaatakować Obwód Kaliningradzki w ramach planowanej wojny z Rosją, do której główne przygotowania właśnie odbywają się w rejonie Morza Czarnego. Uderzenie generalne ma wyjść z Ukrainy. Od południa uderzą wojska tureckie. My mamy zając OK i „stabilizować” Białoruś.
  Po wojnie OK i tak przypadnie Niemcom gdyż Polska zostanie rozebrana między nich i Ukrainę.

 5. oby tylko nie robili jakiś branek, bo jak ktoś dał się nabrać na tzw. służbę zasadniczą to niestety teraz ma KP – kompletnie przerypane i mogą go drapnąć choćby i o 2 w nocy!

 6. Oj tam pandemią. Na wzór naszych biednych dzieci powinni ćwiczyć manewry zdalnie, a w ramach zaliczeń grać w csa itp.

 7. Niech jadą w cholerę bawić się w wojenkę, Niedzielskiego to nie bawi bo wojsko miało dołączyć do małpopsów ścigających bezmaseczkowców, z komend miejskich. Teraz będzie brak kadry i małpopsy sami muszą skakać i węszyć bezmaseczkowych.

 8. Tylko niech ćwiczą cicho, głośno nie strzelają i nie krzyczą, żeby nie przestraszyć Putina. Jeszcze chłop na zawał kiwnie.

 9. kurna, czy mi się zdaje, czy ten czołg z flagami najzwyczajniej w świecie spierdziela z pola walki? przecież on ma lufę skierowaną do tyłu – kierunek zgodny z pozostałymi, ale sam gna w drugą stronę; no ładny interes; chyba, że wali na z góry ustalone pozycje? a to co innego; ten manewr może wywołać popłoch w szeregach wroga; obyśmy nie musieli sprawdzać tego w realu;

Comments are closed.