Episkopat o szczepionkach: Technologia produkcji tych firm budzi poważny sprzeciw moralny. Komórki pochodzą z abortowanych płodów

Biskup Józef Wróbel.
Biskup Józef Wróbel. (Fot. PAP)

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – zaznacza Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

W środę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp. Józefa Wróbla w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Bp Wróbel zaznaczył w dokumencie, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

„Komórki pochodzące z abortowanych płodów”

„Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek” – czytamy w stanowisku.

Zaznaczono w nim jednocześnie, że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych”.

Bp Wróbel napisał, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.

„Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki, mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie biskup.

„Wyjątkowa dopuszczalność szczepionek”

Wskazano, że zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, „wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania”.

Wyjaśniono, że „związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym, co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać, ale jest związkiem materialnym”.

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zakłada, że „korzystanie z tej szczepionki jest podyktowane przez prawdziwą konieczność czy obowiązek mający na celu ochronę życia i zdrowia osobistego lub bliźnich, którzy mogliby być zakażeni przez kontakt z niezaszczepioną osobą”.

„Niemoralna geneza”

„Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję” – czytamy w dokumencie.

Stanowisko „nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami, zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem”.

Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii podyktowane jest brakiem dostatecznych badań w tej materii, oraz brakiem jednolitego stanowiska specjalistów.

„Taka opinia będzie możliwa dopiero wtedy, gdy te wątpliwości zostaną w pełni wyjaśnione” – zaznaczył w stanowisku bp Wróbel.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że „zgodnie z zasadami etycznymi – w przypadku uzasadnionych podejrzeń, co do zagrożenia dla życia konkretnych osób stwarzanego przez którąś ze szczepionek, należy rezygnować z jej podania”.

Źródło: PAP

23 KOMENTARZE

 1. Chciałoby się napisać: „won do piekła!” :) Jednak wiara nakazuje jedynie nawoływać o zaprzestanie zwodzenia naiwnych na manowce moralności przez te wilki w owczych skórach.

  • Zwłaszcza,że są do wyboru inne szczepionki.Nawet tak przyzwoity biskup wydaje się,że żyje w strachu spowodwanym systematyczną nagonką kosmopolitycznej oligarchii polityczno-medialnej ,której właściciele lub naczelni nie są Polakami.Powinien wyciągnąć wnioski z błędów kolegów,że podlizywanie się wpływowym bydlakom nic nie daje.Przeciwnie.

   • No… mi to wygląda, że biskup „idzie drogą środka”. A powinien być zimny albo gorący, nie zaś letni i to w poważnej sprawie akurat wielowymiarowo :/

 2. Jako niezaszczepiony z czystym DNA, uważam to delirium umysłu za wywody niezrównoważone. Nie można przyjąć czegoś co jest moralnie naganne, w ostateczności za usprawiedliwienie aborcji. Biskupom zmienia się światopogląd. Gańmy aborcję, ale przyjmijmy szczepienia z abordowanych płodów. Jedzą ciało Chrystusa oraz nakazano im słowami papieża – chyba Grzegorza , traktować to przeistoczenie dosłownie, więc im to nie szkodzi…ale wpływają na sumienia innych, a to już bezwzględnie naganne.

 3. PRZYKAZANIE 8 : Nie mow falszywego swiadectwa przeciw blizniemu swemu ! Czy nie klam. Te becwaly klamia , ze to sa szczepionki, gdy w istocie sa to preparaty inzynierii genetycznej , co do ktorych stosowania nie ma zadnych wskazan i ktore wywoluja GROZNE DZIALANIA NIEPOZADANE ze zgonem wlacznie !!!

 4. Namawianie wiernych do przyjmowania tych szkodliwych preparatow jest ciezkim grzechem poipelnianym przez alfonsjere wystepujaca w purpurowych szatach i przedstawiajaca sie jako zwierzchnicy Kosciola w Polsce, a z ktorych wiekszosc jest albo zarejestrowanymi TW albo dewiantami seksualnymi na ktorych sa haki !

 5. Papieżowi to zupełnie nie przeszkadza, a wręcz jest orędownikiem szczepionek na covida, więc katolicy mają tu twardy orzech do zgryzienia. W końcu Papież jest namiestnikiem Boga na ziemi i jest nieomylny.

  • Antypapiez a nie Papież. Wyobrażasz sobie zeby Jan Paweł 2 akceptował/propagował te „szczepionki”? Żaden Papież tego nie popiera.

   • Od kiedy papież jest nieomylny? Ja tam każdemu człowiekowi patrzę na ręce, nie ma ludzi nieomylnych, każdy może troszkę się zagubić albo nawet troszkę bardziej…

 6. „ … nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych”. Może u Papieża i biskupów. Pozostałe „szczepionki” są także produkowane z wykorzystaniem w/w komórek. Tyle że na etapie testów postprodukcyjnych. Człowiek myślący nie potrzebuje oświecenia od prominentów KK. I nie trzeba się uciekać do religii w ocenie tych preparatów. Jest to zwyczajnie niedopuszczalne ze względów humanistycznych. Jest to obrzydliwe. I obrzydliwe jest relatywizowanie i racjonalizowanie tego przez tych starców.

 7. Przestali uzdrawiać mocą Jezusa, to muszą ugiąć się przed bóstwem ludu. To bóstwo ma na imię ZdrowieJestNajważniejsze, ważniejsze niż ochrona nienarodzonych dzieci. Etyka rzymskokatolicka jest zawsze podobna: vox pecunia vox dei, dźwięk srebrników głosem boga. Czczenie zdrowia zapewnia dochód od emerytek.

 8. Niezapomnijcie na II w. ś. i komuny wpropadzano przebierańców, by rozwalać Polski Kościół od środka, to samo w czasie komuny zrobiono z edukacją. Do dziś mamy tego owoce.

 9. Papieżem nie nazywa go 80 % Biskupów i księży. Jest to sprzedajny napiętnowany Jezuita który całuje „Czerwoną tarczę” po rękach co swego czasu wywołało zgorszenie wiernych dziesiątków krajów. Pokręcone słowa biskupów są jak granie na dwie strony, trochę dla wiernych, trochę dla ich Bergolia – tego który celebrował wezwania iluminatów. NWO to jego oczko w głowie, bez NWO jest niczym i nikim dla dziesiątków kardynałów.

 10. hierarchowie doznają przebudzenia, że świat jest zepsuty do szpiku kości? a co ze szczepionkami dla dzieci stosowanymi od lat właśnie na liniach z aborcji…co z tym?

  • Prawda wlasnie teraz stopniowo wychodzi na jaw, także o tych „starych” szczepionkach, równie niepotrzebńym/szkodliwym w większości.

 11. Idąc tym tokiem myślenia co purpuraci to za czasów Hitlera też robiono z ludzi mydło…i było wtedy przydatne bo wszystkiego brakowało… Człowiek to nie małpa i powinien używać rozumu w tym w czym uczestniczy

 12. Zgodnie z zasadmi etycznymi należy sie szczepionym informacja, że biora udział w eksperymencie, żadna szczepionka nie przeszła pelnych badań klinicznych. Niemoralne jest naganianie do szczepienia preparatmi, o których nie wiadomo jak zadziałają w dłuższym okresie czasu i czy nie będzie zmian w DNA biorcy po Pfizerze czy Modernie.

   • No i kij. Trzeba kościół oderwać od państwa, uniezależnić. Ja tam mogę się w namiocie modlić przy dźwiękach lasu, mam w dupie złoto itd. Kilka zabytkowych kościołów trzeba utrzymać z racji walorów architektury, resztę po prostu zrobić bardziej ekonomiczną, ale uniezależnić się od lewiatana. A pasibrzuchy won, jak się nie podoba. Zostaną wtedy prawdziwi księża jak np. Chmielewski i jemu podobni i gra gitara : )

Comments are closed.