Niedzielski nie będzie miał większej władzy? PiS przegrało głosowanie. Wyłamało się dwóch polityków

Minister Zdrowia Adam Niedzielski. / foto: Prt Sc Polsat News

Prawo i Sprawiedliwość niespodziewanie przegrało głosowanie na Komisji Zdrowia. Odrzucono w pierwszym czytaniu zmiany w ustawie o mapach potrzeb zdrowotnych. Do przegranej przyczyniło się dwóch członków klubu PiS.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosili posłowie opozycji. Został on przyjęty. Za wnioskiem głosowało 20 posłów, przeciw 18, nikt się nie wstrzymał.

Chodzi o tzw. plany siedmioletnie w służbie ochrony zdrowia. Według ministerstwa zdrowia zmiany miały usprawnić tworzenie i wykorzystanie map potrzeb zdrowotnych na poziomie kraju i województw.

Wielu zarzucało, że w rzeczywistości chodzi o centralizację służby ochrony zdrowia. Projekt daje zdecydowanie większe uprawnienia ministrowi zdrowia, a marginalizuje rolę samorządów.

Jednym z krytyków proponowanych przez ministerstwo rozwiązań był Andrzej Sośnierz z Porozumienia Jarosława Gowina.

Od początku krytykowałem ten projekt. Opiera się na mapach potrzeb zdrowotnych, które wcale nie przedstawiają rzeczywistych potrzeb zdrowotnych, tylko opisują, jakie zasoby mamy w systemie opieki zdrowotnej. Wprowadza centralne planowanie, które już w czasach komuny się nie sprawdziło – mówił Sośnierz w rozmowie z „GW’.

I zagłosował przeciw rekomendacji PiS. Niespodziewanie podobnie jak polityk Porozumienia zagłosowała Małgorzata Janowska (PiS, w poprzedniej kadencji Kukiz’15) i projekt przepadł na Komisji Zdrowia.

Nie oznacza to jednak, że zostanie zatrzymane procedowanie tego pomysłu. Ostatecznie ustawa zostanie poddana pod głosowanie w Sejmie, ale wobec ostatnich niesnasek w koalicji rządzącej, PiS-owi może być trudno uzbierać w tej sprawie większość.

Prof. Maksymowicz odchodzi z klubu PiS! Porównał obecne czasy do PRL-u

10 KOMENTARZE

  1. Będzie jak z wejściem do UE- głosowanie do skutku. A jak nie pomoże, to pisiory zwołają jakieś tajne, w nocy, o którym będą wiedzieli tylko członkowie tej bandy i sobie przegłosują sami.

  2. On jest od ekonomii więc niszczy środowisko lekarskie wewnętrznymi obostrzeniami, bo mu na tym środowisku nie zależy. Skończy się jego ministrowanie ale pozostawi dziesiątki tysięcy lekarzy z gównem na rękach, zszarganą opinią , zaufaniem, skompromitowanych, nieudolnych małych Rokefelerków z dyplomikiem. To jest nie do odrobienia, strata na dziesięciolecia.

Comments are closed.