Nowa maszyna Putina przeszła testy. Po latach oczekiwań prezydent Rosji ma nowy samolot [VIDEO]

Ił-96-300PU.
Ił-96-300PU. (Zdj. screen/YT)

Rosyjski koncern United Aircraft Corporation zaprezentował samolot Ił-96-300, który jest nową maszyną do przewozu najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta Władimira Putina.

Rosyjskie władze będą posiadały dwa samoloty Ił-95-300PU. Jedna z maszyn oblatana została 9. kwietnia 2021 roku. Nosi barwy przewoźnika Rossija, który odpowiada za transport najważniejszych urzędników państwowych oraz sił zbrojnych.

Kreml złożył zamówienie w 2015 roku. To pierwsze Ił-96 wyprodukowane w ciągu pięciu ostatnich lat.

Model Ił-96-300 jest wyposażony w 4 silniki turowentylatorowe Aviadvigatel PS-90A, każdy o mocy ciągu 157 kN. Jego zasięg to 11 tys. kilometrów. Ma też anteny dzięki, którym może utrzymywać szyfrowaną łączność.

Ił-96-300UP oblatany na początku kwietnia jest pierwszą z oddanych maszyn.

Samoloty zostały oddane ze sporym opóźnieniem, bo pierwotnie miały wejść do użytku w 2018 i 2019 roku.

Lot testowy przebiegł pomyślnie i poinformowano o działaniu wszystkich systemów. Poza dwoma Ił-ami, rosyjskie władze mają do dyspozycji jeszcze trzy podobne samoloty.

Gigantyczne opóźnienia w dostawie tych samolotów potwierdzają ich awaryjność. Większość maszyn pasażerskich tego typu została wycofana z użycia ze względu na dużą wypadkowość.

Źródło: WP.pl

13 KOMENTARZE

  1. Niech przyleci do Radomia i spróbuje wylądować najlepiej podczas mgły. I niech weźmie z sobą wszystkich najważniejszych gienierałów.

    • ale jak ktoś jest inteligentny to nie skacze w przepaść, nie wkłada ręki do ognia, nie ląduje podczas mgły bez ILS itp itd…

  2. „Gigantyczne opóźnienia w dostawie tych samolotów potwierdzają ich awaryjność. Większość maszyn pasażerskich tego typu została wycofana z użycia ze względu na dużą wypadkowość.” – NCzas łże. ANI JEDEN nie uległ wypadkom, a wycofano je z powodu 4 silników (podobnie jak wycofano 747). Powróci w wersji 2 silnikowej. :-)))

      • 747 zaprzestano produkcji. W cywilizowanych krajach latają już tylko jako fracht. W niecywilizowanych to i Ił-62 są w użyciu… 4 silniki są nieekonomiczne. Ale bezpieczne, więc wojsko i VIP stosują. :-)))))))))))))

Comments are closed.