Von der Leyen ma gdzieś prezydenta Ukrainy. Syndrom tureckiej kanapy?

Ursula von der Leyen bezradnie patrzy jak prezydent Turcji Erdogan i szef rady Europejskiej siadają, a dla niej nie ma wolnego miejsca. Zdjęcie: YT
Ursula von der Leyen bezradnie patrzy jak prezydent Turcji Erdogan i szef Rady Europejskiej siadają, a dla niej nie ma wolnego miejsca. Zdjęcie: YT

Może prezydent Erdogan wiedział co robi, kiedy usadził szefową KE na kanapie z dala od siebie? Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen okazuje się bardzo słabą szefową swojej instytucji. KE pod jej kierownictwem nie daje sobie rady z walką z pandemią, wysyła sprzeczne sygnały w polityce zagranicznej, zajmuje się sprawami trzeciorzędnymi.

Teraz Von der Leyen zlekceważyła zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Kijowa. Chodziło o uroczystości z okazji 30-lecia niepodległości tego kraju. O skandalicznym geście szefowej KE informuje portal Politico.

„Niestety, przewodnicząca nie jest w stanie udzielić pozytywnej odpowiedzi na pańskie zaproszenie ze względu na szczególnie napięty grafik w tych dniach. Z góry dziękujemy za zrozumienie” – tak brzmiała odpowiedź na list prezydenta Zełenskiego. Została ona podpisana przez szefa gabinetu von der Leyen Bjoerna Seiberta, a nie przez samą szefową KE.

Jest to złamanie protokołu dyplomatycznego – podkreśla portal Politico, który dotarł do pisma. Poza tym swoiste chamstwo i tchórzostwo. Podany pretekst wydaje się być celowym afrontem. Uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości są zaplanowane na 23-24 sierpnia. Wtedy Bruksela świeci pustkami, bo większość urzędników i dyplomatów jest na wakacjach.

Na wspólnej konferencji prasowej z Michelem na początku tego tygodnia von der Leyen zachowywała się wobec niego z wyraźną rezerwą. Zostało to jednomyślnie zinterpretowane przez media jako demonstracja rozżalenia za „incydent turecki”. Może i jest równouprawnienie, ale… „baba to baba”.

Swoją drogą Charles Michel, który pokazał w Ankarze, że brakuje mu kindersztuby i nie potrafił ustąpić swojego krzesełka koleżance, czegoś się jednak uczy. Tym razem odpowiadając na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego napisał, że dołoży wszelkich starań, aby wziąć udział w uroczystościach. W razie potrzeby, zmieni nawet plany wakacyjne.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. Gdzie byl Braun,Bosak,Mikke jak siepacze zydowscy tuska,zlodzieja i mordercy,trztymali bez wyroku sadowego kibola L? o bodnara nie pytam to plugawy lewak i idol konfederacji.

  2. Nie wiadomo, czym jest Ua w rzeczywistości. Rządzą tam oligarchowie. Akurat Zeleński to aktor od kabaretów, bez żadnego zaplecza politycznego, żaden polityk, którego na krzesło posadził Kołomojski, bardzo podejrzana figura, coś jak Soros, robi przekręty na mega skalę i w Ru i Us i Ue. I przewodnicząca Ue ma jechać do tego kabareciarza, czy tego hochsztaplera? I po co?

Comments are closed.