W ramach walki z frankizmem usuwają z przestrzeni publicznej… krzyże

Krzyż na Plaza America w Ceceres Fot. Wikipedia

Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AEAC) walczy w sądach z decyzjami opanowanych przez lewicę samorządów, które pod pozorem „walki z frankizmem” usuwają symbole religijne z przestrzeni publicznej.

Chodzi głównie o krzyże. Jedna z ostatnich takich spraw dotyczy burmistrza gminy El Casar w prowincji Cáceres na zachodzie kraju. Ten postanowił usunąć stojący w centrum miasta krzyż. Zdaniem urzędnika umieszczony na jednym z głównych placów kamienny krzyż promuje… poglądy zwolenników „reżimu frankistowskiego”.

Lewica od kilku lat „defrankizuje” Hiszpanię na całego. Wyrzucili nawet gen. Francisco Franco z grobu w Dolinie Poległych. Zlikwidowali wszystkie jego pomniki i tablice. Teraz sięgnęli po katolickie symbole, bo ów frankizm w dużej mierze opierał się na nauce społecznej Kościoła.

Stowarzyszenie AEAC przypomniało, że większość sądów w regionach, w których próbowano usunąć krzyże, wypowiadała się w ostatnich latach, aby „nie traktować symboli religijnych jako frankistowskich”. W dodatku dzieje się to często wbrew woli większości mieszkańców gmin.

W Celanova w Galicji zwolennicy usuwania krzyży zebrali 1 500 podpisów, podczas gdy przeciwnicy tego pomysłu aż 25 tysięcy – mówiła Polonia Castellanos, przewodnicząca AEAC.

Źródło: KAI/ PCh24

4 KOMENTARZE

  1. A kiedy u nas wreszcie zacznie się walka z frankistami ( co kraj, to obyczaj- nie chodzi mi tu o dosłowne kopiowanie kontekstów hiszpańskich

  2. Taaa, a za te sieroty po Jakubie Franku co to rozlazły się po całej Europie to już tak zwana lewica nie bierze się? Na przykład Młodoturcy co urządzili rzeź Ormianom to też Frankiści, którzy przechrzcili się na muslinów

  3. Polaka od Obywatela Polskiego odróżnia to, że ten drugi posiada tylko polski paszport, czy dowód osobisty, a jednocześnie nie ma poczucia wspólnoty, nie utożsamia się z Polską, co w skrajnych przypadkach przeradza się w ojkofobię. „Lutry” i Platforma kontra Katolicy i PiS. Takie nasze lokalne Tusksi i Hutu.

Comments are closed.