Gang Białorusinów i Ukraińców okradał Polaków w sieci. Łupem padło 1,5 mln złotych

Obrazek ilustracyjny/Foto: pexels

19-osobowy gang Białorusinów i Ukraińców w perfidny sposób okradał ludzi rozsyłając im fałszywe SMS-y. Prokuratura twierdzi, że skradziono ponad 1,5 mln złotych.

Śląska policja i prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie gangu Białorusinów i Ukraińców. Oszuści polowali na ludzi, wysyłając im fałszywe wiadomości, stawiając na ilość i naiwność adresatów.

Jak wyjaśnia gliwicka prokuratura, oszuści rozsyłali wiadomości SMS z linkami, które prowadziły do fałszywych stron bankowości elektronicznej. Skala procederu była olbrzymia.

Działając przynajmniej od początku grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku oszuści wysłali co najmniej 280 tys. wiadomości tekstowych. W treści wiadomości przekonywali o rzekomej niedopłacie za paczkę.

Jeśli ofiara dała się złapać, oszuści uzyskiwali dostęp do kont za pomocą stron rzekomej bankowości elektronicznej. Aby uniknąć podejrzeń oszuści przygotowali ok. 50 różnych linków, które rozsyłali w wiadomościach SMS.

Wiadomości były rozsyłane na różne numery telefonów. Łącznie łupem oszustów padło ponad 1,5 mln.

Jednak dobra passa nie trwa wiecznie. Policji udało się rozbić grupę i zatrzymać 19 osób.

Następnie aresztowano 17 z 19 zatrzymanych osób z Białorusi i Ukrainy. Jednak policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Takie oszustwa nie są jednak nowością. Niedawno ministerstwo finansów ostrzegło o fałszywych SMS-ach związanych z rzekomymi mandatami.

Źródło: Puls Biznesu / Komputer Świat

3 KOMENTARZE

  1. Patrz a gdzie Rosjanie? Niemozliwe ,ze oni nie byli w takim procederze.
    Widac kto jest nam bratem a kto chce nas okrasc.
    dalej wierzycie ze Lukaszenka to zbawca ?

Comments are closed.