Kolejny krok w stronę nowej normalności! IBM i Moderna pracują nad paszportem szczepionkowym

Wytatuowany kod QR i szczepionka Moderny/Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: print screen yt/EPA/Gary Coronado / POOL Dostawca: PAP/EPA
Wytatuowany kod QR i szczepionka Moderny/Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: print screen yt/EPA/Gary Coronado / POOL Dostawca: PAP/EPA

Moderna i IBM wydały wspólne oświadczenie, oznajmiając, że będą współpracować nad sztuczną inteligencją, blockchain oraz chmurą hybrydową. Wszystko po to, by stworzyć inteligentne rozwiązania z zakresu szczepień przeciwko Covid-19.

Centralnym punktem współpracy Moderny i IBM ma być pilotażowy program dystrybucji szczepionek, poprawy widoczności łańcucha dostaw oraz śledzenie administrowania szczepionkami niemal w czasie rzeczywistym. Chodzi o wykorzystanie technologii do przyspieszenia bezpiecznej wymiany danych między rządami, dostawcami usług medycznych, ośrodkami naukowymi oraz obywatelami.

Moderna i IBM nie kryją jednak, że priorytetem jest poprawa zaufania obywateli do szczepień, a w konsekwencji zwiększenie liczby osób zainteresowanych wyszczepianiem.

Na tym jednak nie koniec współpracy, która ma się rozpocząć w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej filarów ma być także Cyfrowy Paszport Zdrowia. Ma on być elementem programu testowego. Poinformowano o zastosowaniu technologii blockchain, pozwalającej użytkownikom kontrolować informacje o swoim stanie zdrowia, a „w razie potrzeby”, bezpiecznie się nimi dzielić. Potrzeba ta ma zaś zachodzić podczas pracy, robienia zakupów, przemieszczania się czy wyjazdów zagranicznych – a więc przejścia do „nowej normalności”.

Oczywiście jedną z kluczowych „informacji o zdrowiu” ma być ta o szczepieniu na COVID-19. Przeciwnicy paszportów szczepionkowych podkreślają, że dyskryminują one osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zaszczepić. Co więcej, mogą się one stać podstawą segregacji sanitarnej.

Wątpliwości budzą także kwestie wolności i prywatności. Część użytkowników przekonuje, że takie aplikacje stanowią dla nich zagrożenie, stając się kolejnym narzędziem inwigilacji przez rząd.

Pilotażowy program paszportów szczepiennych Moderny i IBM ma być wprowadzony w Nowym Jorku. Jeśli tam się przyjmie, zostanie rozszerzony na kolejne stany.

Źródła: GeekWeek.pl

10 KOMENTARZE

 1. Czyli nie odpuszczą, to będzie się latami ciągnęło. Wydatki na informatyzację będą duże a z tego zakresu będzie ciężko się wycofać gdyż nie pozwolą sobie na to by wydana na to kasa poszła w mandu, jak nie robią z tego opcjonalnego wyboru to zrobią z tego przymus.

 2. Droga redakcjo.
  Prosze nie siać propagandy globalistow. Nie ma zadnej „nowej normalnosci”.
  Jest wizja globalistow zniewolenia ludzi poprzez calkowita kontrole oraz pozbawienie praw podstawowych. To nie jest ani normalne ani demokratyczne.
  Licze ze jako agencja wspoerajaca konfederacje bedziecie przeciw

 3. Już za czasów Trumpa DEPARTAMENT OBRONY USA zamówił 500 milionów szczepionek w ampułko-strzykawkach BFS z opcją identyfikacji RFID/NFC (numer seryjny przekazany przed injekcją do centralnej bazy). Identyfikator RFID w połączeniu z siecią 5G – elity będą mieć każdego na oku 24 godziny na dobę. Dodatkowo 5G może precyzyjnie zabijać.

 4. To wszystko ma również na celu zniechęcenie ludzi do podróży zagranicznych, udziału w imprezach masowych i innych podobnych aktywności.
  Ci, którzy nie będą mieli takich e-paszportów po prostu zrezygnują z tego typu aktywności ze względu na potrzebę ciągłego testowania itd.
  Czyli zmniejszymy np zużycie paliw i elektryczności co dobrze wpisuje się w przyjęte założenia dotyczące ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 5. IBM a dokładnie jego niemiecka filia Dehomag już raz wykazała się gorliwością we współpracy z rządem pewnego Akwarelisty. Używali dostępnej im wtedy techniki do wykrywania tzw. „wrogów ludu”. Historia kołem się toczy.

 6. Nic nie będzie rozszerzone na inne stany. USA to nie Chiny, rząd federalny akurat nie ma takich uprawnień. Już widzę Teksas jak wprowadza paszporty covidowe :).

 7. Czyli u nas jeszcze długo nie, po prostu kombinują z której strony dobrać się nam do dupy. A dlaczego? Na razie nie mogą sobie pozwolić na obowiązek szczepień.

Comments are closed.