Najpierw Ameryka. Współpracownicy Trumpa zakładają kolejna organizacje promującą jego politykę

Donald Trump.
Donald Trump Foto: PAP/EPA

Grupa urzędników byłej administracji Donalda Trumpa powołała do życia organizację America First Policy Institute. Jej celem jest m.in. promowanie polityki byłego prezydenta w tym potęgi kraju, przewagi militarnej i polityki zagranicznej uwzględniającej interesy USA. To kolejny dowód na to, że były prezydent czynnie angażuje się w politykę.

Wśród założycieli instytutu jest córka byłego prezydenta Ivanka Trump i jego zięć Jared Kushner. Trump zaakceptował ich inicjatywę. – Mają moje pełne poparcie, ponieważ pracują nie tylko nad zachowaniem historycznych osiągnięć mojej administracji, ale także nad wprowadzeniem programu America First – oświadczył Donald Trump.

Instytut stawia sobie za zadanie promowanie wolności, wolnej przedsiębiorczości, potęgi kraju, amerykańskiej przewagi militarnej, zaangażowania w politykę zagraniczną leżącą w interesie USA i prymatu amerykańskich pracowników.

Według stacji CNN jest to najnowszy przykład wysiłków Trumpa i jego zwolenników na rzecz budowy konstelacji ugrupowań politycznych i prawnych równoległych do oficjalnych struktur Partii Republikańskiej.

„Dostarcza to jeszcze więcej dowodów na to, że Donald Trump nie tylko nie zamierza wycofać się z polityki, ale także buduje coś, co jest równoznaczne z wersją cieni GOP” – ocenia CNN.

Za główny element tych planów uważa think tank Trumpa, Save America Super PAC. Gromadzi on m.in. fundusze na kontynuowanie akcji sprzeciwu wobec wyników wyborów w 2020 roku. Na początku kwietnia miał 85 mln. dolarów, podczas gdy Krajowy Komitet Republikański (RNC) dysponował 45 mln.

Think-tank zapowiedział kampanię przeciwko republikańskiej senator Lisie Murkowski, która nie zawsze zgadzała się z polityką Trumpa. Jednocześnie poparł Mo Brooksa jako kandydata do stanowego Senatu Alabamy oraz Jody Hice na sekretarza stanu Georgia.

Jestem pewien, że w 2022 roku odbierzemy Izbę (Reprezentantów) i odzyskamy Senat. (…) A potem w 2024 roku kandydat Republikanów wygra Biały Dom – mówił Trump na spotkaniu z donatorami RNC na Florydzie.

Pod koniec marca wieloletni powiernik byłego prezydenta Stephen Miller utworzył America First Legal Foundation. Fundacja zmierza do przeprowadzania prawnych działań kwestionujących politykę Joe Bidena i jego administracji.

Trump publicznie poparł inicjatywę Millera nazywając go „nieustraszonym, pryncypialnym bojownikiem o ruch America First”. Jak dodał „ma kręgosłup, uczciwość i nigdy się nie poddaje”.

Z kolei szkoleniowym poligonem dla przyszłych konserwatystów Trumpa stał się według CNN Conservative Partnership Institute. Jego inicjatorem jest były senator z Karoliny Południowej Jim DeMint, do którego w styczniu dołączył były szef personelu Białego Domu Mark Meadows.

„Wszystkie te ugrupowania pozwalają Trumpowi wywierać maksymalny wpływ na partię i jej kierunek nie tylko w nadchodzących miesiącach, ale i latach. I choć głównym celem tych grup będzie bez wątpienia ułatwienie Trumpowi walki o nominację republikańską w 2024 roku, o ile się na to zdecyduje, są też inne plany” – przewiduje CNN.

Jak wyjaśnia może to być dużym problemem dla republikańskiego establishmentu, a zwłaszcza szefa mniejszości GOP w Senacie USA Mitcha McConnella. Poplecznicy Trumpa nie mają bowiem problemu z budowaniem infrastruktury mającej na celu marginalizację wpływów republikańskiego establishmentu.

4 KOMENTARZE

 1. Polityka Trumpa wszystko dla Izraela Jerozolima jako stolica, Wzgórza Golan. ustawa 447 …
  Po ustawionych wyborach poddał się no ale w końcu Trump to marionetka podobnie Biden
  Do tego planują wojnę bo zadłużeni, USrael upada co eidać po miastach Detroit, Gary, Camden …

  • W Los Angeles też widać.
   Fawele z namiotów przy wieżowcach, chodniki obsrane przez ludzi, naćpani degeneraci leżą tu i tam itd.

 2. Znajac mentalnosc Amerykanow, to z ochota zaglosuja na Iwanke, bo … ma duze cycki. Hasla beda wzniosle i juz nikt nie bedzie wrzeszczal, ze wybory moga byc sfalszowane. Bibi moze liczyc na kolejne powiekszenie kraju i tak sie ten pojebany swiat kreci – coraz czesciej w odwrotna strone.

Comments are closed.