Norwegia wycofa się ze stosowania Astra Zeneca? Jest zalecenie Narodowego Instytutu Zdrowia

Szczepienie - zdjęcie ilustracyjne. / foto: © 2015 Christian Emmer

Norwegia powinna zaprzestać stosowania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 – zalecił w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dzień wcześniej Dania jako pierwszy kraj w Europie zrezygnowała z niej z powodu występowania zakrzepów krwi.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jak i Europejska Agencja Leków (EMA) oceniły, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i korzyści wynikające z jej zastosowania przewyższają ryzyko.

Obecnie dysponujemy już obszerniejszą wiedzą na temat związku między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi i poważnymi przypadkami zakrzepów krwi, krwawień i niskiego poziomu płytek krwi niż wtedy, gdy Norwegia zdecydowała się w marcu wstrzymać dalsze stosowanie szczepionki AstraZeneca – powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Biorąc pod uwagę tę wiedzę zalecamy, aby szczepionka AstraZeneca została usunięta z programu szczepień w Norwegii – dodał.

11 marca norweskie władze sanitarne podjęły decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca, który przyjęło dotychczas 120 tys. Norwegów.

Tydzień później, 18 marca, Szpital Uniwersytecki w Oslo ogłosił, że szczepionka AstraZeneca jest przyczyną zakrzepów krwi. U trzech pacjentów, z których jeden zmarł, to właśnie ta szczepionka wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi – ogłosił wówczas prof. Pal Andre Holme.

Według Geira Bukholma wycofanie dystrybucji szczepionki spowoduje opóźnienie w programie szczepień innymi preparatami o dwa tygodnie.

Zapowiedziano, że osoby, które już otrzymały pierwszą dawkę AstraZeneca, zostaną zaszczepione innym preparatem jako drugą dawką.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że w najbliższych dniach będzie dysponował kolejnymi informacjami na temat tego specyfiku.

Źródło: PAP

2 KOMENTARZE

  1. „rzadkimi i poważnymi przypadkami zakrzepów krwi” – również pozostałe szczpryce powodują reakcje zapalne, trzeba więcej czasu, aby je dostrzec.
    Te zakrzepice będą powstawać w sercu, mózgu, płucach i powodowć zawały, udary, problemy z menstruacją itd. Oczywiście nikt nie będzie widział związku ze szprycą. Doskonala zbrodnia.

  2. Ochrona patentowa na nowe leki zapobiegające skrzepom krwi wiecznie nie będzie trwała.
    Gdy pojawią się generyki nikt nie zarobi.
    Wojna albo zmowa….

Comments are closed.