Polska wydala rosyjskich dyplomatów. Reakcja na sankcje USA

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Polska solidaryzuje się z decyzjami Joe Bidena. Rząd PiS zadecydował o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów.

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Rosję. W odpowiedzi na decyzję Waszyngtonu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski podjęło decyzję o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów.

Według USA Rosja zasłużyła sobie na sankcje gospodarcze za m.in. cyberszpiegostwo i próby wpłynięcia na wybory prezydenckie w 2020 roku. W czwartek specjalne oświadczenie wydało polskie MSZ.

„Polska przyjęła z dużym zaniepokojeniem informacje przekazane przez rząd USA w sprawie ataków cybernetycznych przeprowadzonych przez Federację Rosyjską z wykorzystaniem systemów i oprogramowania firmy Solar Winds Orion Fact Sheet. Skutki tych ataków sięgają poza USA i dotykają m.in. państw europejskich” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

„Polska wyraża solidarność z USA. Nasze stanowisko w tej sprawie wyrażone jest w oświadczeniach NATO oraz Unii Europejskiej. Stanowczo opowiadamy się za przestrzeganiem przez państwa, sektor prywatny i osoby fizyczne zasad odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni cybernetycznej” – dodano.

W drugim komunikacie podkreślono, że „wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej”.

„15 kwietnia 2021 r. do MSZ został wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierającą informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie” – czytamy w drugim komunikacie.

„Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślono.

Źródło: gov.pl/web/dyplomacja

22 KOMENTARZE

 1. To nie Polska wydala, to anty Polski rząd wydala. Bardzo ładny przykład tej piramidy zależności politycznej a Polacy jak płacili za panoszenie się obcych w naszym kraju, tak dalej płacić będą…

 2. Żydokomuna wciąga Polskę w ukraińską awanturę. Rachunek za to zapłacą etniczni Polacy, żydostwo zarobi i już zaciera łapy.

  • Durny ruski trollu, a kto to sa etniczni Polacy???
   Slazacy? Kaszubi? Nie? No to może gorale czy warszawiacy, ale tylko ci z Czerniakowskiej. No bo chyba nie dawni mieszkancy Karzimierza…wielu z nich bylo prawdziwymi patriotami.

 3. zamiast wydalać Polacy powinni nauczyc się wpływać na wybory w usa, rosji, izraelu, szwecji, turcji i chinach
  W końcu dobrze by było by wszystkie kraje nas kochały i nam pomagały. Wpływac można bedac po prostu dobrym i potrzebnym

 4. Najlepsze uzasadnienie : „prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej” Solidarność odpad behawioralny stały

 5. Przypominam, że USA sprzedały Polskę w Jałcie i do dzisiaj nawet nie przeprosiły.
  Rosja to nasz sąsiad słowiański a USA to interesowny intrygant.

Comments are closed.