Postępy w Warszawie. Podpisali „Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”

Rafał Trzaskowski, klaun Źródło: PAP, Pixabay, collage
Rafał Trzaskowski, klaun Źródło: PAP, Pixabay, collage

Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie podpisu pod Europejską Kartą Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Warszawa jest szóstym miastem w Polsce, które ją zaakceptowało. Okazuje się więc, że Trzaskowski et consortes nie jest więc znów wcale taki „wyrywny”.

„Warszawa konsekwentnie realizuje program walki z dyskryminacją i wyrównywania szans, program wspierania w rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa, a także równego dostępu kobiet do opieki zdrowotnej i edukacji. Realizacja zapisów Europejskiej Karty Równości to potwierdzenie kierunku, który zapisaliśmy w programie ‚Warszawa dla kobiet'” – komentowała ten fakt Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Karta wymyślona jeszcze w 2006 roku,adresowana jest do władz lokalnych i regionalnych Europy. Do tej pory podpisało ją niecałe 2000 podmiotów z 36 państw.

Zawiera sześć zasad: równość kobiet i mężczyzn w poszanowaniu podstawowych praw; kwestie różnorodnej dyskryminacji opartej na uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii i sytuacji społeczno-ekonomicznej; zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie; wykluczanie stereotypów dotyczących płci, itp.

Władze lokalne i samorządowe przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji mają się kierować potrzebami obu płci. Nie wiadomo dlaczego tylko „obu”, ale pewnie z czasem listę płci poszerzą….

„Już od dawna priorytetowo traktujemy sprawy równości płci. Duża część zobowiązań została już przez nasze miasto wdrożona lub jest zapisana w innych dokumentach, jak na przykład współpraca z organizacjami pozarządowymi, powołanie Warszawskiej Rady Kobiet czy rozwiązania związane z opieką nad dziećmi, by rodzice mogli godzić ją z pracą” – mówiła na sesji miasta Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy do spraw kobiet.

Podpisanie Karty nie wiąże się ze skutkami finansowymi dla urzędu miasta. Nakłada natomiast obowiązek wypracowania w ciągu maksymalnie dwóch lat „Równościowego Planu Działania”, a następnie jego wdrożenie.

W Polsce owo zarzewie „postępu” w 2010 roku poniosła Nysa. W 2020 przyjęła Kartę rada Poznania, ale wojewoda unieważnił taką uchwałę Rady Miasta. Poza tym w Kartę bawi się jeszcze Kraków (podpisana w listopadzie 2020 roku w Międzynarodowy Dzień Tolerancji), a także np. Świdnica.

Źródło: PAP

8 KOMENTARZE

  1. Panu Czajka-Trzaskowskiemu, super-Europejczykowi, jakoś źle wychodzi rządzenie stolicą i pewnie jak zwykle, pośliźnie się na gó…ie, zdychających ekologicznie kozach czy promowaniu LGBT; chciał być preziem , a nie potrafi zorganizować spraw bytowych warszawiaków.

  2. Jestem za równością – zlikwidować dyskryminację ojców przy przyznawaniu opieki nad dziećmi oraz blokowania kontaktów z dziećmi oraz nakładania obowiązków alimentacyjnych.

    • Równy wiek emerytalny. Np. mój Tato pracując w wieku 65 lat (to było po podniesieniu wieku emerytalnego) dostawał pensję, a jego koleżanki-równolatki pracujące w tym samym (państwowym) zakładzie dostawały i pensję i emeryturę.

  3. „Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”. Pozostaje tajemnicą, co zacz kobiety i mężczyźni w życiu lokalnym, bom dotąd takich zwierzątek nie spotkał

Comments are closed.