Rosja wyrzuca amerykańskich i polskich dyplomatów

Siergiej Ławrow, minister Spraw Zagranicznych Rosji. Foto: PAP/EPA
Siergiej Ławrow, minister Spraw Zagranicznych Rosji. Foto: PAP/EPA

Rosja zasugerowała ambasadorowi USA udanie się do kraju na konsultacje i zapowiedziała wydalenie 10 amerykańskich dyplomatów w odpowiedzi na wydalenie przez USA 10 dyplomatów rosyjskich – oznajmił w piątek szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow. Zapowiedział też wydalenie polskich dyplomatów.

Ławrow powiedział na konferencji prasowej, że doradca prezydenta Władimira Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow zarekomendował ambasadorowi Johnowi Sullivanowi wyjazd do kraju na „szczegółowe, poważne konsultacje”.

Ławrow dodał, że władze rosyjskie zakażą zatrudniania w amerykańskich przedstawicielstwach dyplomatycznych obywateli Rosji i krajów trzecich.

Ponadto Rosja zerwie z praktyką nielimitowania wjazdu pracowników Departamentu Stanu USA i innych amerykańskich resortów na krótkie wizyty służbowe do amerykańskich przedstawicielstw dyplomatycznych w Rosji. Ławrow zapowiedział, że Rosja zaproponuje roczny parytet, np. wprowadzenie zasady, że może wjechać po 10 pracowników rosyjskich do USA i 10 amerykańskich do Rosji.

Ławrow zapowiedział też, że Rosja będzie zakazywać działalności amerykańskich fundacji i organizacji pozarządowych, które ingerują w rosyjską politykę wewnętrzną. Ostrzegł również, że Rosja może podjąć „bolesne kroki” wobec amerykańskich biznesmenów.

Przy tym Ławrow pozytywnie odniósł się do idei rosyjsko-amerykańskiego szczytu. „Analizujemy teraz różne aspekty tej inicjatywy” – powiedział.

Biały Dom zakomunikował w czwartek, że prezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i atakami hakerskimi. W ramach nowych sankcji USA zakazały amerykańskim instytucjom finansowym obrotu rosyjskimi obligacjami oraz wskazały sześć firm jako partnerów rosyjskich służb w atakach hakerskich. Dodatkowo sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób zamieszanych w próby ingerowania w amerykańskie wybory w 2020 r. Zdecydowano też o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

Prezydent Joe Biden zaproponował we wtorkowej rozmowie telefonicznej rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu na najwyższym szczeblu – poinformował Biały Dom. Szczyt miałby się odbyć w „najbliższych miesiącach”. Cel to – jak głosi komunikat Białego Domu – „omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja”.

Kreml wydali pięciu polskich dyplomatów

Rosja wydali z Moskwy pięciu polskich dyplomatów – zapowiedział w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. To odpowiedź na czwartkową decyzję MSZ w Warszawie o uznaniu za persona non grata trzech dyplomatów rosyjskich.

„Polska ogłosiła wydalenie naszych dyplomatów. Odpowiemy oczywiście w odpowiedni sposób. Pięciu polskich dyplomatów będzie wydalonych z Moskwy” – powiedział Ławrow na konferencji prasowej.

W czwartek ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierająca informację o uznaniu za persona non grata trzech pracowników rosyjskiej ambasady.

W komunikacie MSZ wyjaśnił, że „podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Źródła: PAP

14 KOMENTARZE

 1. że amerykanie (dobre pytanie kto, przecież nie dziadek Bidet…) z ruskimi na „wydalanie” idą, nie oznacza, że my tu z automatu jako prymusi chu.wieczego musimy z ruskimi koty drzeć

 2. Gdy Biały Dom każe nadwiślańskiemu rządowi smarować się na konferencjach prasowych kałem jeżozwierza, to będą to robić. I jeszcze zachwalać…

 3. Rosja to państwo poważne, potrafi bronić swoich interesów, a tak skutecznego Ławrowa można tylko pozazdrościć. PIS to marionetki na usługach obcych.

 4. Amerykanom pomyliły się kraje: z dawnego rozpędu o wszystko obwiniają Rosję, a w tym czasie Chińczycy instalują im w najlepsze komunizm.

 5. brawo Rosja .jedno z nielicznych państw ,które sprzeciwaiają sięglobalizacji a co za tym idzie wymiany człowieka na murzynów i bliski wschód .

  • Powinieneś się cieszyć że Anglosasi wymieniają się na Murzynów i Arabów.
   Tracimy w ten sposób swoich najzacieklejszych wrogów.

   • z czego mam się cieszyć ? rozejrzyj się po dużych miastach . u nas też wymiana już trwa. wszyscy wiedzą co się dzieje a nikt o tym nie mówi.

 6. W PL rządzą rotacyjnie trzy stronnictwa:
  – Ruskie (pookrągłostołowa lewica)
  – Pruskie (PO, zieloni, sodomici)
  – Amerykańsko-ży[)owskie (PiS).
  To jest nasza tragedia.
  Nie widzę światełka w tunelu.

 7. Bla, bla, bla…
  Nic nie wspominacie o tym, że ambasadorowi USA powiedziano, że Rosja daje NATO 6 DNI na wycofanie swojej broni i doradców z Ukrainy. Prezydent Ukrainy skomentował to dzisiaj, że Krym i Donbas może zostać przemieniony w radioaktywną pustynię gorszą od Czarnobyla!
  Proponuję kupić duże ilości popkornu i zaopatrzyć się w wygodny fotel. Będzie co oglądać!!!!
  (na razie na Ukrainie)

 8. Ponownie okazuje się ze Polski MSZ stanął po przegranej stronie, położyli łeb na pieńku ku uciesze UE. Zaczęli pierwsi jako przydupasy UE wymiatać dyplomatów Rosyjskich, nie zdając sobie sprawy czym to się w rezultacie zakończy, i nie ugrają tym nic zbierając samą gorycz. Nadają się tylko do poklepywania po ramieniu, jak psa po karku, ze słowami „dobry pies”

Comments are closed.