Braun ma wizjonerski pomysł dla Rzeszowa. Chce, by powstała tam 5. Karpacka Dywizja Wojska Polskiego [VIDEO]

Grzegorz Braun na rynku w Rzeszowie. Foto: PAP
Grzegorz Braun na rynku w Rzeszowie. Foto: PAP

Kandydat na prezydenta Rzeszowa, poseł Konfederacji Grzegorz Braun uważa, że powinna powstać 5. Karpacka Dywizja Wojska Polskiego, której dowództwo będzie urzędowało w stolicy regionu. Prezydent miasta powinien być orędownikiem jej powstania – stwierdził Braun.

My nie idziemy z nikim na wojnę, my tylko myślimy odpowiedzialnie o przyszłości – mówił na konferencji polityk Konfederacji.

My nie chcemy siać niepokoju. Odwrotnie – chcemy, żeby wszyscy mogli tutaj odetchnąć z ulgą, co zapewnić może wyłącznie wzmocnienie obecności Wojska Polskiego tu w Rzeszowie i na całym Podkarpaciu. To należy do obowiązków prezydenta miasta: dbać także i o te sprawy – przekonywał w Rzeszowie Braun.

Przyznał, że prezydent żadnego miasta w Polsce nie ma „mocy sprawczej” w tej kwestii, bowiem kompetencje należą do prezydenta państwa, ministra obrony, szefa sztabu generalnego, ale prezydent Rzeszowa musi być w sferze bezpieczeństwa „wizjonerskim orędownikiem” i rzecznikiem interesu mieszkańców.

5. Karpacka Dywizja Wojska Polskiego – jeśli Rzeszów ma pozostać przy Rzeczypospolitej, a Rzeczpospolita jeśli ma pozostać państwem suwerennym niezbędna jest obecność takiej nowej, na razie jeszcze nieistniejącej, jednostki na mapie, nad którą pochylać się będą polscy sztabowcy – mówił kandydat na prezydenta Rzeszowa.

Obecny na konferencji prof. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego zauważył, że sytuacja na świecie zmienia się bardzo szybko na niekorzyść bezpieczeństwa, także naszego regionu, a obecnie na Podkarpaciu jest tylko 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i Brygada Obrony Terytorialnej.

Niezbędne jest, aby w Rzeszowie powstała Dywizja Karpacka, która swoim obszarem oddziaływania, odpowiedzialności obejmowałaby województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie. To jest niezwykle ważne. Rzeszów ma potencjał, Rzeszów ma możliwości i tutaj powinna powstać taka jednostka – przekonywał prof. Zapałowski.

Zdaniem Brauna, konieczne jest, aby „w granicach administracyjnych Rzeszowa, ale z dala od śródmieścia powstała nowa baza”, której patronem byłby generał Stanisław Maczek. Braun dodał, że prezydent Rzeszowa może i powinien pilnie wyznaczyć w granicach administracyjnych miasta, ale z dala od centrum, tereny dobrze skomunikowane, z bocznicą kolejową, łącznikiem autostradowym, pod budowę „Fortu Maczek”.

Z kolei były wiceprezydent Rzeszowa Wiesław Walat, który jest w komitecie wyborczym Brauna zauważył, że obecnie garnizon rzeszowski mieści się w obiektach, które powstały na przełomie XIX i XX wieku, zaś jedyna w mieście strzelnica wojskowa otoczona jest osiedlami i nie ma tam prowadzonych żadnych działań strzelniczych.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory odbędą się 9 maja.

Koniec zgłaszania kandydatur. Oni powalczą o fotel prezydenta Rzeszowa

15 KOMENTARZE

 1. pomysł może i dobry, ale ponieważ jesteśmy od 1990 pod okupacją usa to tylko united satanists of america dostarczymy mięsa armatniego na Syrię czy Iran, po prostu WP będzie wiecej Waszygtonskich Piesky’ów

 2. Polscy politycy, to wszystko idioci, pozbawieni jakiejkolwiek użytecznej wiedzy fachowej. niezależnie od deklarowanej przez nich samych formacji ideologicznej i światopoglądowej.
  Ich pomysły to bezużyteczne mrzonki, które niczego pozytywnego nie wnoszą ani nie rozwiązują istniejących problemów Polski i Polaków.

  Za to skutecznie produkują bałagan i niekończące się próżne kłótnie i spory, z czego Polska słynie już od stuleci.

  • Tylko jak wybiera się polityków co robią burdel i problemy to znaczy że tzw. większość głosujących chce właśnie tego.

   • Drugi akapit mojego komentarza zawiera Twoje stwierdzenie implizite.

    Z zastrzeżeniem, na ile wybory z partyjnych list wyborczych oraz paradygmat zliczania głosów odzwierciedlają wolę wyborcy?

 3. Czy on nie widzi że się ośmiesza? Jeszcze trochę takich wytrysków, a nawet twardy elektorat będzie się wstydził go poprzeć.
  Może to i celowo, bo wie że byłby z niego taki prezydent jak z koziej d… saksofon.

  • A czym się ośmiesza pusty dzbanie? Tym że chce mieć kogoś do obrony przed ukrami? Jesteś głupcem nic nie rozumiesz a obrazasz człowieka który zdmuchnal by cie jak świeczkę swoją inteligencją. Taki jak ty Panu Poslowi Braunowi jest niepotrzebny więc się nie podniecaj.

 4. Co najwyzej sztab dywizji durniu,bo zwiazki tatyczne sie w kupie nie trzyma. bajki to matolom jak Bosak czy Winnicki,mozesz opowoadac.

Comments are closed.