Czesi wyrzucają 18 rosyjskich dyplomatów. Według czeskiej służby bezpieczeństwa byli zaangażowani w wybuch w składzie amunicji w 2014 r.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Czeski premier Andrej Babisz oraz wicepremier, szef MSW i p.o. ministra spraw zagranicznych Jan Hamaczek poinformowali w sobotę o wydaleniu z Czech 18 rosyjskich dyplomatów. Według czeskiej służby bezpieczeństwa BIS byli zaangażowani w wybuch w składzie amunicji w 2014 r.

W wybuchu w Vrbieticach w kraju (województwie) zlińskim, do którego doszło w 2014 r., zginęły dwie osoby.

Premier przekazał, że Służba Bezpieczeństwa i Informacji (BIS) ma dowody, że w wybuchu byli zaangażowani oficerowie wywiadu wojskowego GRU.

Ze swej strony szef MSW zakomunikował, że w związku z tym z Czech zostanie w ciągu 48 godzin wydalonych 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych.

O decyzjach tych został poinformowany prezydent Milosz Zeman, który, według Babisza, w pełni poparł zastosowaną procedurę.

Hamaczek oświadczył, że jest mu przykro, że w ten sposób ucierpią stosunki czesko-rosyjskie, ale Republika Czeska musi zareagować. Powiedział też, że Czechy znajdują się w takiej samej sytuacji, jak Wielka Brytanie w przypadku próby otrucia nowiczokiem w Salisbury w 2018 r. Siergieja Skripala. (PAP)

9 KOMENTARZE

    • Pepiki sa szybsze od naszych. Macierwicz przez jedenascie lat nie zdolal znalezc wlasnorecznie pisanego listu przez Putina do Tuska meldujacego mu (sic) zakoncenie przygotown zamachu na jedna z kaczek.

  1. Niedługo pewnie z tej USraelskiej propagandy dowiemy się, że po gruntownym zbadaniu sprawy przez izraelskich, amerykańskich i unijnych historyków to jednak Putin odpowiada za ukrzyżowanie Chrystusa… :-))))))))))))))))))

  2. Takie są skutki selekcji negatywnej w polityce ( korek,worek i rozporek). Rządzą nami kreatury bez kręgosłupa moralnego i wbrew naszym życiowym interesom.

Comments are closed.