Petycja o wyrzucenie z PZPS Białorusina, który pochwalał ludobójstwo wołyńskie

Masakra Polaków w Lipnikach na Wołyniu Źródło: Wikipedia
Masakra Polaków w Lipnikach na Wołyniu Źródło: Wikipedia

Jest petycja, będąca pokłosiem ohydnego wpisu etnicznego Białorusina Eugeniusza Andrejuka, który na Facebooku pochwalał ludobójstwo wołyńskie. Twórcy portalu Citizengo.org domagają się zwolnienia tego człowieka ze stanowiska specjalisty ds. mediów w Polskim Związku Piłki Siatkowej.

„Żądamy usunięcia z szeregów Polskiego Związku Piłki Siatkowej Państwa pracownika Eugeniusza Andrejuka (specjalista ds. mediów) za jego PUBLICZNĄ wypowiedź pochwalającą ukraińskie ludobójstwo na polskim narodzie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” – czytamy w piśmie.

„Nie satysfakcjonuje nas zawieszenie w obowiązkach pana Eugeniusza! Proszę nie pisać w swoim oświadczeniu, że jego komentarz był komentarzem prywatnym, gdyż był on napisany pod postem ogólnodostępnej strony (Nowej Konfederacji) na facebooku. Nie satysfakcjonuje nas Państwa oświadczenie, że zawieszenie będzie trwać do czasu wyjaśnienia okoliczności i AUTORSTWA wskazanego komentarza! W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości, że komentarz był publiczny i był napisany przez Eugeniusza Andrejuka” – argumentują autorzy petycji.

Andrejuk pochodzi z okolic Bielska Podlaskiego. Jest przedstawicielem mniejszości białoruskiej i pracownikiem Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Mimo pełnienia poważnych funkcji posunął się do ohydnego komentarza pod postem na stronie Nowa Konfederacja, odnosząc się do ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce.

„Ukraińcy słusznie wystawili rachunek w 1943 roku. Polak niczego [się- red.] nie nauczy i nie zrozumie. Jerzy Giedrojć pisał, że Polska nie potrafiła zostać mocarstwem i nie umie być Czechami. Idąc tym tokiem rozumowania to można powiedzieć, że Polska to takie nie wiadomo co” – napisał człowiek, który czerpie korzyści z istnienie państwa Polskiego, jako że mieszka na jego terenie, a nawet jest zatrudniony w jednym z największych polskich związków sportowych.

W dalszej części dyskusji pokusił się o coś niebywale ohydnego. Postanowił oświadczyć sobie, że Ukraińcy „mieli rację wystawiając rachunek Polakom i nie tylko w 1943 ale również np. w Humaniu w 1780 [roku, faktycznie w 1768 r. – red.]”, gdyż „obcy element należało usuwać”. W ten oto sposób empatyczny pracownik PZPS wyraził się o haniebnych i zbrodniczych mordach ukraińskich nacjonalistów na polskich dzieciach, kobietach i starcach.

„Za takie imperialne gadanie Ukraińcy wystawili rachunek. Jak najbardziej uzasadniony” – skwitował swój podły wywód.

Andrejuk specjalistą ds. mediów w PZPS

Zgodnie z informacjami PZPS, Andrejuk jest pracownikiem pionu komunikacji i RP, specjalista ds. mediów. Informacja o jego pracy w związku była widoczna na jego profilu. Wcześniej pracował też jako dziennikarz w Polskiej Agencji Prasowej.

„Po nagłośnieniu sprawy m.in. przez Fundację ‚Wołyń Pamiętamy’ i elbląskiego działacza, Jacka Bokiego, konto Andrejuka na Facebooku zostało zedytowane. Usunięto informacje o zatrudnieniu w PZSP, a profil zmieniono z publicznego na prywatny. Cytowane wyżej wpisy zostały prawdopodobnie usunięte” – podaje portal Kresy.pl.

Oświadczenie PZPS

We wtorek PZPS wydał oświadczenie w związku z paskudnymi komentarzami swojego pracownika i poinformował o zawieszeniu go w obowiązkach.

„Polski Związek Piłki Siatkowej podjął decyzję o zawieszeniu w obowiązkach służbowych pracownika PZPS Pana Eugeniusza Andrejuka w związku z prywatnym komentarzem w dyskusji  na Facebooku, który wzbudził wiele emocji. Zawieszenie trwać będzie do czasu wyjaśnienia okoliczności i autorstwa wskazanego komentarza”- można przeczytać na oficjalnej stronie związku.

Autorzy oświadczenia zaznaczyli też, że związek potępia wszelkie przejawy ksenofobii i nacjonalizmu, ale nie będzie komentował sprawy do czasu zakończenia czynności wyjaśniających związanych ze sprawą.

 

24 KOMENTARZE

  • prokurator młynarczyk go wybroni i nie dostrzeże znamion przestępstwa tak jak w wychwalaniu działalności bandery upa i oun które wszak prowadziły działalność sportową jak ss gestapo i 3 rzesza

   • Dokładnie, bo Młynarczyk,,widzi ,,znamiona przestępstwa i tzw mowę nienawiści,,, TYLKO u Polaków. Ale jest to zastanawiające dlaczego prokuratura tego nie rusza(Przecież to nie jest chroniony w Polsce …ukrainiec).Wypociny władz związku są tak żenujące że aż trudno skomentować,może tam więcej takich polskojęzycznych pracuje

 1. To przerażające, że gość nie wyleciał na zbity pysk, i to jeszcze w kajdankach…po prostu dramat… Gdzie my żyjemy, jak by powiedział to o żydach we Lwowie to by przyszła po niego policja od razu, ale ponieważ powiedział o polakach to nic mu się nie dzieje…. To nie jest Polska , to generalna gubernia… Trzeba powołać państwo podziemne i podziemne sądy, które będą ferować wyroki w imieniu niezależnego państwa i je wykonywać…

 2. Ależ to jest smutna bulanda. Każdy szanujący się kraj dałby kacapowi kopa w żyć, aż by znalazł się na dzikich polach, a ten jeszcze sobie pracuje jak gdyby nic ;/

 3. A gdyby tak małpę złowić w siatkę i piłką mordę obić? Może mieć większy walor edukacyjny. Broń Boże nie namawiam do przemocy, ale do edukacji poprzez perswazję.

  • Wtedy byśmy byli podobni ukraińskim mordercom. Powinien odpowiedzieć przed sadem za pochwalanie ludobójstwa i bardzo duża karę finansowa to zawsze działa wychowawczo.

 4. Rzeź humańska to nie tylko ” rizanie ” szlachty polskiej, ale także bezprzykładne mordy na Żydach; jesteśmy wolnym krajem i można mówić co się chce, byle prawdę i nie obrażać innych. A pan Andrejuk, jeśli uważa, że w Polsce jest krzywdzony i tłamszony, przecież może dobrowolnie udać się np. do baćki i tam będzie czuł się wolny. Wolna droga .

 5. Warto zadać sobie pytanie co by się stało gdyby ten pan był Polakiem i pozwolił sobie na podobną w duchu wypowiedź odnośnie relacji niemiecko-żydowskich podczas II WŚ?

 6. Makabra i – mom zdaniem: duch hipersłużalczości (nie tylko/tyle moze wobec jego etny, bo to nie „ta etna”, co wobec tego, ze Polaków potężni i niepotężni kopią, więc „światowe” jest niereagowanie na to) oraz tchorzliwej (wg mnie) ” chęci posiadania świętego spokuoju). A gdyby ten ktoś, nie to że powiedział o jakimś uzasadnieniu zabijania Ż – bo wyleciałby jak kamień z procy + prokuratura – lecdz gdyby wspomniał że wyjazdy w 1968 r., były zasadne? Też to by była prywatna sprawa?

 7. Jak zwykle w Polsce pewno nie poniesie żadnych konsekwencji za takie antypolskie wypowiedzi. Poczekają aż sprawa ucichnie i wróci do PZPS

 8. dlaczego nie dostał paragrafu za pochwalanie ludobójstwa? dlaczego ten człowieczynka jeszcze pracuje a nie siedzi w areszcie do sprawy? naszych Łukaszenka pozamykał,mienie im pozabieral.Czy Polska może być kopana przez każdego?

 9. Sądzę, że należy wysłać odrębną petycję do wszystkich sponsorów PZPS, zbojkotować najbliższe mecze reprezentacji oraz przeprowadzić masową akcję mailową adresowaną do głównego sponsora PZPS. Ponadto należy się dymisji prezesa PZPS. To on odpowiada za swoje podwórko. Kibicom siatkówki znany jest europoseł p. Czarnecki, od lat mocno związany z siatkówką. Sądzę, że do niego również należy masowo wysyłać maile w sprawie dymisji prezesa i jego pracownika.

 10. On ma rację „obcy element należało usuwać” – to się ewidentnie odnosi do niego, takiego jak on powinno się usuwać bo nie potrafi żyć w zgodzie z sąsiadami.
  Ale Polacy sę różnią od dzikusów, a dzikusy tylko czekają na kolejną okazję.

 11. Ten bydlak powinien byc ukarany i natychmiast zwolniony z pracy , oraz wydalony z Polski z zakazem dozywotniego przekraczania granicy RP . O czym tu deliberować ?

 12. Na następny dzień po ujawnieniu wpisu zwolnienie dyscyplinarne, w tym momencie zwolniony także powinien był przełożony Andrejuka – za niedopełnienie obowiązku wywalenia na zbity pysk który ewidentnie na nim ciążył. Skandal.

Comments are closed.