Rosja mnoży prowokacje. W Sankt Petersburgu aresztowano Konsula Generalnego Ukrainy

Rosyjski desant.
Rosyjski desant. (Zdj. screen/YT)
REKLAMA

Rosja najwyraźniej nie przejmuje się telefonicznymi ostrzeżeniami ze strony Berlina i Paryża, czy sprzecznymi sygnałami z Waszyngtonu. W odwecie za sankcje wyrzucili dyplomatów USA, a przy okazji i 5 Polaków z naszych placówek w Rosji.

Prezydenta Ukrainy lekceważy nie tylko szefowa KE Ursula von Der Leyen. Ta nie raczyła nawet osobiście odpowiedzieć na zaproszenia na obchody 30-lecia niepodległości w Kijowie.

Po rozmowie telefonicznej Zełenskiego z Macronem, miejscowe media pisały wprost: „Prezydent Francji wybił ukraińską piłkę na out”, „Macron unika wyraźnej odpowiedzi”, „Francja nie chce prowokować Moskwy”…

REKLAMA

Sytuacja wokół Ukrainy tymczasem się pogarsza. Ogłoszenie o zamknięciu Cieśniny Kerczeńskiej i izolacja Mariupola przypomina trochę powtórkę wojny hybrydowej z czasów zajęcia Krymu. Jak przywrócą „pokój”, Zachód będzie mógł powtórzyć słynne zdanie „L’ordre règne à Ukraine” MSZ Francji.

NATO wyraziło „zaniepokojenie”. Zażądało od Rosji zagwarantowania „swobodnego dostępu” do ukraińskich portów na Morzu Azowskim, ale Rosja chyba się tym niezbyt przejmuje. Moskwa poinformowała, że na pół roku (do 31 października) zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw.

Dopuszczona ma być żegluga cywilna. Warto przypomnieć, że słowa słowami, ale USA wycofało z tego regionu swoje dwa okręty.

Tymczasem Rosja dodatkowo mnoży prowokacje wobec Ukrainy. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) aresztowała w sobotę 17 kwietnia Konsula Generalnego Ukrainy w Sankt Petersburgu. Zarzucono mu próby pozyskania poufnych informacji z baz danych organów porządku publicznego.

Do zatrzymania Ołeksandra Sosoniuka doszło podczas spotkania Konsula Generalnego z obywatelem Federacji Rosyjskiej. Konsul miał od niego otrzymać tajne informacje – twierdzi FSB. W oświadczeniu FSB podkreślono, że „tego rodzaju działalność jest sprzeczna ze statusem pracownika służby dyplomatycznej i niesie otwarcie wrogi charakter wobec Federacji Rosyjskiej”.

Źródło: PAP

REKLAMA