Kryptowaluta bitcoin. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Kryptowaluta bitcoin. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay Foto: Pixabay
REKLAMA

23 osoby podejrzane o oszustwa zatrzymano w Kosowie, Bułgarii i w Berlinie. Chodzi o oszustwa telefoniczne i internetowe, dotyczące wymiany walut, handlu kryptowalutami itp. Akcja kilku policji w Europie miała miejsce 31 marca. Teraz okazuje się, że centralą tych oszustw inwestycyjnych był Izrael.

Ofiarą oszustów padły tysiące głównie Niemców. Aresztowani oszuści pochodzą z Kosowa, Albanii i Niemiec, a wśród nich są pracownicy call center i dyrektorzy firm. Podejrzani kierowali stronami internetowymi takimi jak FXCMarkets, FXOptexGroup, Swissinv24, CFXPoint, IForex24, CodexFX, HBCMarket, CapitalGFX, Investment Department, Tradingmarkets24 i Brokermasters.

Kosowo

Sprzedawano fikcyjne produkty finansowe, a chodziło o miliony euro. Śledztwo wykazało, że co najmniej cztery z tych witryn były obsługiwane za pomocą platformy Sirix Webtrader. Projektowała je izraelska firma Leverate.

REKLAMA

Leverate promuje się jako dostawca „kompleksowej obsługi” dla każdego, kto chce rozpocząć działalność w branży e-commerce. Nawet dla nowicjuszy. The Times of Israel poinformował, że największy udziałowiec Leverate to Simon Kukes. Jest to Amerykanin rosyjskiego pochodzenia.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Firma Leverate poinformowała mailem „The Times of Israel”, że już żadna z oszukańczych witryn, na których biura dokonano nalotu w Kosowie, „obecnie nie korzysta z naszych usług”.

Bułgaria

Kolejne centra telefoniczne, które zlikwidowała policja w Bułgarii, były powiązane z witrynami Trade Capital, Fibonetix, Nobel Trade, Forbslab i Huludox. Miały działać od 2018 do kwietnia 2020 r. Bułgarską odnogę obsługiwała inna izraelska platforma – Airsoft Technologies.

Airsoft wspomaga działalność on-line brokerów w handlu walutami i kryptowalutami. Zapewnia „wszechstronne wsparcie techniczne online”, a także technologię marketingową. Wielu klientów Airsoft było już przedmiotem ostrzeżeń wydawanych przez organa regulacyjne na całym świecie.

W Izraelu Airsoft prowadzi niejaki Shay Benhamou. Uważa się, że właścicielami firmy są członkowie rodziny Hadjadj, niedawni imigranci do Izraela z francuskiej Marsylii. Benhamou, z którym skontaktował się The Times of Israel, odpowiedział w imieniu firmy: „Airsoft jest dostawcą usług technologicznych dla klientów zewnętrznych. Jesteśmy zobowiązani do zachowania poufności i nie ujawniania informacji o klientach”.

Według niemieckiej policji Trade Capital, Fibonetix, Nobel Trade, Forbslab i Huludox wspólnie oszukali inwestorów za dziesiątki milionów euro. „Podstawowa struktura przestępstwa jest taka sama” – twierdzą niemieckie organy ścigania. „Oszuści mówią inwestorom, że handlują określonym instrumentem finansowym. Jednak inwestycja jest fikcyjna” – twierdzi policja. Zdeponowane środki nigdy nie trafiają na rynki kapitałowe. W wielu przypadkach inwestorzy tracą wszystkie swoje pieniądze, rzekomo tracąc na nieudanych transakcjach.

Izrael jest jednym z głównych centrów oszustw inwestycyjnych online. Podobne szajki działają również na Cyprze i w Europie Wschodniej. Izraelskie organy ścigania praktycznie nie ścigały internetowych oszustów, chociaż branża ta zatrudniała tysiące Izraelczyków, którzy przywłaszczali sobie miliardy dolarów ofiar z całego świata.

Źródło: Times od Israel

REKLAMA