Moskwa – Praga 20:18. Reakcje Republiki Czeskiej na zamach ze strony GRU

Praga - Czechy Foto: Pixabay
Praga - Czechy Foto: Pixabay

Po wydaleniu 18 „dyplomatów” oraz dwóch innych Rosjan z Czech, władze rosyjskie ogłosiły jeszcze wieczorem 18 kwietnia wydalenie 20 czeskich dyplomatów. Pracownicy czeskiej ambasady mają opuścić terytorium Rosji do północy w poniedziałek 19 kwietnia.

Rosyjskie MSZ przekazało taką decyzję ambasadorowi Czech w Moskwie Vítězslavovi Pivoňce. Po dyplomatów poleciał specjalny samolot. W czeskiej placówce w Moskwie pozostanie tylko około pięciu dyplomatów.

18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej zostało przez służby zidentyfikowanych jako agenci instytucji wywiadowczych GRU i SRW. Mają wyjechać w związku z raportem czeskich sił bezpieczeństwa (BIS). Podejrzewają one, że za wybuchem w składzie amunicji w 2014 r., stoją właśnie agenci GRU. W wybuchu zginęło dwóch obywateli Czech.

Sprawa wzbudziła duże emocje Czechów. Przedstawiciele czeskiego Senatu potępili 18 kwietnia udział rosyjskich służb wywiadowczych w eksplozji i nazwali to „aktem państwowego terroryzmu”. Przewodniczący Senatu Miloš Vystrčil, a także przewodniczący partii opozycyjnych wezwali premiera Andreja Babiša do zainicjowania w ramach NATO i UE wspólnego stanowiska w celu ograniczenia wpływów rosyjskich.

Premier Babiš powiedział, że akta czeskiego wywiadu BIS dotyczące eksplozji Vrbětic, będą omawiane na radzie ministrów. Później upublicznione. Wicepremier Jan Hamáček, tymczasowo odpowiedzialny za sprawy zagraniczne, omawia w poniedziałek sprawę z szefami dyplomacji państw UE.

W niedzielę odbył się też protest potępiający politykę Kremla przed ambasadą Rosji w Pradze.

Źródło: Radio Praga

13 KOMENTARZE

 1. Teraz Czechy wypowiedzą wojnę Federacji Rosyjskiej. W efekcie czego Białoruś będąca w sojuszu z Rosją wypowie wojnę Czechom itd…..
  Coś to nam przypomina?

 2. Proszę jak się NATO zdemaskowało. Dotąd utrzymywało, że nie zbroiło „pokojowej” opozycji w Syrii, tylko „walczyło z ISIS”. A tu proszę – oficjalnie czeski rząd twierdzi, że rosyjscy agenci spowodowali w 2014 wybuch w składzie uzbrojenia, gdzie przygotowywano transport broni dla antyasadowej opozycji w Syrii… :D

 3. Zawsze miałem Czechów za trochę mądrzejszych. Nie wiem właściwie dlaczego, ale tak miałem. Widać jednak, że chazarzy zryli im mózgi wcale nie gorzej jak innym, a może nawet jeszcze lepiej.

 4. Widać zmasowany atak na Władka. U nas Smoleńsk a w Czechach wybuch w składzie amunicji. Widocznie przyszły nowe „wytyczne” z Waszyngtonu od naszego ” najwiekszego sojusznika ” aby wzniecić nienawiść do Rosji. Demokraci z USA to przebiegłe żmije. Jak nie mogą kąsać bezpośrednio to szczują i próbują obwinić Rosję za interencję w ostatnie wybory prezydenckie które nomen omen sami sfałszowali przy cìchym wsparciu Komunistycznej Partii Chin.

 5. Do tej pory 20:29 jest 5 wypowiedzi i wszystkie od ruskich trolli. Czesi zrobili błąd, bo powinni wyrzucić wszystkich ruskich agentów. Tylko że wtedy Republika Czeska straciła by połowę obywateli.

 6. Rosja gdzie sie nie pojawi to knuje swoje intrygi. Tak jak Chiny, choc one dopiero sie rozpedzaja. Europa z kazdej strony jest atakowana. BIS jest profesjonalna sluzba w odruznieniu do AW i SKW.

 7. „Podejrzewają one, że za wybuchem w składzie amunicji w 2014 r., stoją właśnie agenci GRU.”
  2014? Po siedmiu latach? podejrzewają? To właściwie co cię czesi odpie…ją?
  Za chwilę powiedzą, że 150 lat temu ruscy zrobili…… to czy tamto, więc trzeba z nimi zerwać stosunki dyplomatyczne.

Comments are closed.