Nowy kaprys lewicy w USA. Języki klasyczne utrwalają „supremację białych”

Andre Taylor, sutener skazany za organizowanie prostytucji nieletnich, przywódca bojówek rasistowskiego BLM będzie reformował policję w rządzonym przez skrajną lewicę Seattle. Zdjęcie: Twitter/Andy Ngo
Andre Taylor, sutener skazany za organizowanie prostytucji nieletnich, przywódca bojówek rasistowskiego BLM będzie reformował policję w rządzonym przez skrajną lewicę Seattle. Zdjęcie: Twitter/Andy Ngo

Amerykańskie uniwersytety biją rekordy „postępu”. Jak się rozpędzili w dekonstrukcji cywilizacji, to nic ich nie zatrzyma. Teraz mają nową ideę fixe. W Stanach Zjednoczonych „wykładowcom” nie podoba się nauczanie języków klasycznych. Greka i łacina mają być „zniszczone”, jako dyscypliny szerzące „białą supremację”.

Nowy kaprys Ameryki ma nowe „uzasadnienie” ideologiczne, ale sam w sobie nowy nie jest. Wychowanie klasyczna zawsze lewakom kłóciło się z ich pojęciem „postępu”, czy to po rewolucji bolszewickiej, czy w ramach pełzającej rewolucji neomarksistów na Zachodzie.

Niedawno na łamach „New York Times” znalazło się omówienie konferencji Towarzystwa Studiów Klasycznych, a konkretnie panelu „Przyszłość klasyki”; Dyscyplina ta przeżywa podobne problemy jak inne studia humanistyczne – coraz mniej chętnych adeptów, spadek znaczenia, niejasne perspektywy absolwentów.

Klasyka była jednak od zawsze podstawą „cywilizacji zachodniej” i właśnie ten aspekt we współczesnych czasach okazuje się dla niej zgubny. Wyrobiła sobie reputację elitarnego przedmiotu, którego w dodatku w przeważającej mierze nauczają i studiują biali.

Pojawiły się oskarżenia, że „klasyka” to ideologia „skrajnej prawicy”, a starożytni Grecy i Rzymianie to twórcy „białej kultury”, która ostatnio na fali BLM jest niszczona i degradowana. Lewacy mają nawet „dowody”. Na marszu prawicy w w Charlottesville w Wirginii, niesiono flagi z symbolem państwa rzymskiego, „reakcjoniści internetowi” przyjmują „klasyczne pseudonimy”, że już o „salutach rzymskich” nie warto przypominać.

Ciąg rozumowania jest tu prosty – usprawiedliwianie niewolnictwa, nauka o rasach, kolonializm, nazizm i inne faszyzmy XX wieku. Klasyka była zaś dyscypliną, wokół której wyrósł współczesny zachodni uniwersytet i „​zasiała rasizm w całym szkolnictwie wyższym” oraz utrwala białą dominację.

Zlikwidować czy naprawić?

Niektórzy chętnie by „klasykę” wymietli z uniwersytetów raz na zawsze. Pojawili się jednak i jej „obrońcy”. Ci jednak szukają w historii antycznej po prostu „elementów postępu”, które pozwoliłyby nauczanie greki i łaciny utrzymać. Stąd tezy, że „Grecy i Rzymianie nie uważali się za białych”, a ich „marmurowe rzeźby, których blade ciała były fetyszyzowane po XVIII wieku, w starożytności kolorowano”. Jest nawet nurt, który uważa, że skoro klasyka odegrała rolę w „konstruowaniu bieli”, może być też dziedziną, która dokona jej demontażu.

I pomyśleć, że nawet komuniści nie wpadli na pomysł, że „greka i łacina w służbie proletariatu” może dodatkowo dekonstruować „świat burżuazji”…

15 KOMENTARZE

  1. Od dawna pytam się znajomych, kiedy oni odrzucą alfabet łaciński jako rasistowski? Cyfry tzw.arabskie mógłby zostać, ale matematyka też jest rasistowska.

  2. Z niecierpliwością czekam na dzień, w którym smartfon zostanie słusznie zdemaskowany jako narzędzie supremacji białych i czarni koledzy dumnie powrócą do jedynie słusznych tam-tamów:)))

  3. To kiedy kolej na rasistowskie Twierdzenie nie-Murzyna-Pitagorasa? Przy lepieniu chaty z g… pewnie i tak się nie przydaje…

  4. USA i Zachodnia Europa – to oko cyklonu, ktory zniszczy te kolonialne panstwa. Jezeli my, mieszkancy Europy Wschodniej i Srodkowej, mamy przetrwac, musimy sie odciac od tego swiata pograzajacego sie w chaosie. A to oznacza obalenie obecnego systemu politycznego u nas i zaprowadzenie rzadow tymczasowej rady z pomoca polskiej armii by uporzadkowac zycie polityczne i spoleczne. Jezeli tego nie zrobimy szybko, wir Apokalipsy wciagnie nas i unicetwi.

  5. Murzyni, jak się biali nie podobają, to zawsze można wrócić do siebie, do Afryki, do życia w chatkach ulepionych z krowiego łajna.

    To obwinianie białych za wszystkie grzechy czarnych i niedostrzeganie, że czarni w USA żyją na o niebo wyższym poziomie niż ich ziomkowie w Afryce, to musi być jakaś choroba psychiczna.

  6. To nic nowego, używają tylko innych metod, aby aby społeczeństwo od klasy średniej(włącznie) w dół, których uważają za podludzi, nie kształciło się w niezbędnej wiedzy pozwalającej im rozważać złożone zagadnienia i myśleć na poziomie pozwalającym ogarniać otaczającą rzeczywistość

  7. Takie postulaty już miał pastor Gates, który znalazł ultra bogatego patrona i razem szli przez świat używając jego fundacji do wpływu na edukację. Widocznie szło to za wolno, więc wytyczono kolejne fronty. Jak tak dalej pójdzie to społeczeństwo przyszłości w 98 procentach(a nie jak teraz w 90 procentach) będzie się składało z kompletnych jełopów, którzy będą zarządzani przez ich podstawowe instynkty, jeść, spanie, seks

Comments are closed.