95. urodziny królowej Elżbiety II. Brytyjska przywódczyni jest najstarszym monarchą na świecie

Królowa Elżbieta II. Foto: PAP
Królowa Elżbieta II. Foto: PAP

Brytyjska królowa – Elżbieta II Windsorówna, najstarszy monarcha na świecie, kończy w środę 95 lat. Jej panowanie rozpoczęło się 6 lutego 1952 r.

Królowa ma również oficjalne urodziny, które zwykle obchodzone są z większym przepychem w drugą sobotę czerwca. Te wypadające w środę 21 kwietnia nie będą świętowane – ze względu na trwającą żałobę po księciu-małżonku Filipie.

Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii; pobiła rekord swojej prababki – królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni).

Królowa Wielkiej Brytanii i wielu innych państw

Monarchini oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II zmieniała się podczas jej panowania. Wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa, było 33.

Kompetencje brytyjskiej królowej

Choć często mówi się, że rola królowej na Wyspach Brytyjskich jest czysto symboliczna, to nie jest to prawda.

Podobnie jak polski prezydent – królowa ma prawo weta. Nigdy z niego jednak nie skorzystała. Jest też zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i decyduje o wypowiedzeniu wojny.

Może też stworzyć koalicję z partii w parlamencie, gdy te nie mogą dojść do porozumienia. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1940 roku – gdy rządził Jerzy VI.

W dobie kryzysu królowa zyskuje nawet większe uprawnienia, niż ma np. Andrzej Duda. Może na przykład dowolnie obsadzić urząd premiera – Elżbieta II skorzystała z tego przywileju trzy razy: w 1957, w 1963, i w 1974 roku.

Królowa zapewnia też ciągłość polityce brytyjskiej – jest na bieżąco informowana o wszystkich, nawet tajnych, projektach politycznych. Codziennie 3 godziny poświęca na przeglądanie dokumentów.

Monarchini cyklicznie spotyka się również z premierem Wielkiej Brytanii oraz z premierami krajów należących do Zjednoczonego Królestwa – Szkocji, Walii etc.

Główną rolą królowej jest jednak bycie symbolem swojego królestwa. Jest to rola bardzo ważna, wzmacnia prestiż państwa, stymuluje gospodarkę i pozycję Wielkiej Brytanii.

Poza rolami państwowymi, monarcha brytyjski jest również zwierzchnikiem Kościoła Anglikańskiego.

Źródło: NCzas

5 KOMENTARZE

  1. A ile zarabia jej krolewska mosc?
    Moje pytanie nie dyktuje tylko i wylacznie ciekawosc, tylko wzgledy pragmatyczne.
    Po smierci meza pani Elzbieta jest wdowa, moze wiec powtornie wyjsc za maz a ja moze wpuscilbym sie w ten interes. Zamienic spoldzielcze M2 na palac Windsor… to jest to.
    Noo… oczywiscie wszystko to pod warunkiem ze pani Ela nie wzgardzilaby zaplutym polskim plebejuszem o pogladach socjalistycznych.

Comments are closed.