Niedzielski ogłasza przedłużenie restrykcji. W pięciu województwach zostają wszystkie obostrzenia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański
Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o obostrzeniach, restrykcjach, nakazach i zakazach w kolejnych dniach. Następuje regionalizacja lockdownu. W pięciu województwach wszystkie obostrzenia pozostają.

Rząd długo budował napięcie ws. nowych obostrzeń. Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozpoczęło się o godzinie 10. Pierwotnie konferencja Adama Niedzielskiego miała się odbyć około południa, ale raz po raz była przekładana. Ostatecznie minister pojawił się przed kamerami o godzinie 15:30.

Zanim ogłosił, co następuje, tradycyjnie już wypowiedział kilka formułek o tym, jaka jest sytuacja pandemiczna w kraju, jak radzi sobie mityczny zachód, co nam grozi, pokazał kilka wykresów. Wskazał, że apogeum zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji mamy za sobą, ale wciąż utrzymują się one na wysokim poziomie.

Niedzielski ogłosił, że znoszenie obostrzeń będzie następowało regionalnie. Najlepsza epidemicznie sytuacja występuje aktualnie w województwach podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim, a najgorsza – śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.

I w tych pięciu wymienionych województwach (podkreślmy: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie) wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane.

Symboliczne luzowanie lockdownu

W pozostałych 11 województwach od 26 kwietnia wraca edukacja hybrydowa w klasach I-III. Starsze roczniki wciąż uczą się zdalnie.

Od 26 kwietnia w 11 województwach wracają usługi kosmetyczne, fryzjerskie.

Wszystkie pozostałe obostrzenia zostają utrzymane. Niedzielski zapowiedział także, że w następnym tygodniu rząd przedstawi plan luzowania obostrzeń w maju.

Obostrzenia, które zostają

Co najmniej do 3 maja w całym kraju będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).

Zamknięte wciąż są teatry, kina, muzea i galerie sztuki, tak jak i siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny, solaria.

Gastronomia może działać jedynie na wynos i w dostawie.

 

19 KOMENTARZE

 1. Ha, ha, ha.
  Mało kto już poważnie traktuje ten cyrk z „pandemią”.
  ( lekarze dostają po 3 tys. za 1 dyżur „covidowy” i siła rzeczy są najmniej zainteresowani końcem sprawy )

  • No :) to niedzielskie to sie niech mianuje ministrem jak pis sie mianowal rzadem, maks kolonko razy dwiescie a ja i tak mam ich w pupie i cudnie :)

 2. Ludzi chorych w Polsce się nie leczy aby umierali i napędzali statystyki aby doprowadzić wszystko do ruiny i na gruzach starego ładu wprowadzić nowy!

 3. Te działania rządu to nic innego jak pranie mózgu + zmiana stosunków gospodarczych i własnościowych, niestety większość populacji, na TV wychowana w większości nie ma o tym pojęcia, że występuje w roli „pacjenta”.

 4. Niedzielski ogłasza przedłużenie restrykcji. W pięciu województwach zostają wszystkie obostrzenia
  A tak powinien brzmieć tytuł bez manipulacji:
  Min. Niedzielski ogłasza złagodzenie restrykcji. W pięciu województwach zostają wszystkie obostrzenia.
  Gebelsujecie moi mili. Szkoda.

 5. Otwieraja, zeby zamknac. Nie moze byc stagnacji, bo bylo nudno, a tak stwarza sie wrazenie, ze minister cos robi, walczy, stara sie.

 6. Póki nie znajdzie się jakiś tzw. terrorysta i nie odstrzeli paru szkodników będą dalej niszczyć kraj i nasze zdrowie. Wykończyli większość drobnej przedsiębiorczości, dobiją budowlankę i Polska kompletnie rozłożona. Powinni mieć natychmiast obcięte wyngrodzenia do minim. krajowej cały rząd, wszyscy urzednicy, sejm,senat, pasożyty żerujące na naszych podatkach.

 7. A ustawa jest??? Podstawa prawna gdzie?? Konferencjami prasowymi, to ty możesz co najwyżej snuć opowieści , nic poza tym.

 8. Panie i panowie ministrowie chcą się w końcu ostrzyc i zrobić manicure, więc otwierają sobie fryzjerów i kosmetyczki.

  Co za upadek… Narodu, który nic z tym nie robi!

 9. Jak już fryzjerzy i kosmetyczki wezmą kredyty (bo otworzyli i będzie z czego spłacać) to się im znowu zamknie!!

 10. To bydlę także wystękało, że kagańce pozostają nawet na świeżym powietrzu”, bo gdyby nie były nakazane na świeżym powietrzu, to trudno byłoby wszystkich kontrolować. Hans Frank jak nic.

 11. Ty mały sukinsynu odpowiesz za śmierć 100,000 ludzi. Bandyto faszystowski, myślisz że deep state cię doceni albo grono globalistów. Wywaliłeś na śmietnik J&J preparaty a teraz szukasz wytłumaczenia i skamlesz o zrozumienie, pluję ci w mordę i Morawieckiemu.

Comments are closed.