Policja ich prześladuje. Krzysztof Bosak interweniuje w obronie klubu fitness: „Policja nie jest od nękania przedsiębiorców, tylko od przestrzegania prawa”

Krzysztof Bosak z interwencją w Kielcach.
Krzysztof Bosak z interwencją w Kielcach. (Zdj. PAP/Piotr Polak)

Policja nie jest od nękania przedsiębiorców, tylko od przestrzegania prawa – powiedział w czwartek w Kielcach poseł Konfederacji Krzysztof Bosak komentując działania policji wobec legalnie działających klubów fitness.

Bosak odniósł się do interwencji policji wobec dwóch legalnie działających kieleckich klubów fitness. Poseł zaznaczył, że właściciele tych klubów mają PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), które nie zostało wymienione w rozporządzeniu premiera zabraniającym działalności.

W przypadku jednego z nich – powiedział Bosak – od 12 do 15 kwietnia policja interweniowała codziennie, a w tych interwencjach brało udział kilkunastu funkcjonariuszy.

„Takie działania to nie jest egzekwowanie obowiązującego prawa, to jest korzystanie z uprawnień, które ma policja, to jest po prostu nękanie obywateli” – powiedział poseł Konfederacji.

Maciej Orlik, właściciel jednego z kieleckich klubu fitness powiedział, że mają „pod klubem stały posterunek policji”.

„Policjanci przychodzą, szarpią za klamki, mimo tego, że dostają na piśmie, że działamy legalnie. Kontrole te są bardzo uciążliwe, bo przed naszym lokalem stoi nawet do 10 policjantów. Nasi klienci boją się w takiej sytuacji wchodzić do klubu. Wpływa to na spadek frekwencji i na nasze obroty” – mówił.

Dodał, że klub prowadzi zgodnie z prawem „pozaszkolne formy edukacji i aktywności oraz warsztaty”.

„Przez osiem lat nie miałam tylu wizyt policjantów, jak przez ostatnie dwa tygodnie. Nie interesuje ich moje PKD, które nie zostało wyłączone rozporządzeniem. Mam wrażenie, że kontrole są celowo wydłużane do trzech, czterech godzin. Powoduje to stres u mnie i moich klientów, którzy są zastraszani, że będą wzywani na komisariat i poniosą konsekwencje” – podkreśliła Magdalena Węgrzyk, właścicielka innego z kieleckich klubów fitness.

Bosak dodał, że jeśli dany klub fitness ma w PKD wpisane np. zajęcia pozalekcyjne, które nie są wymienione w rozporządzeniu premiera i ministra zdrowia, to nie ma podstawy do tego, aby policja egzekwowała zamknięcie takich obiektów”.

„Policja ma prawo rozejrzeć się co się dzieje. Natomiast blokowanie wejścia, nękanie klientów i pracowników, wielogodzinne interwencje, to jest po prostu przekroczenie uprawień” – powiedział Bosak. Dodał, że będzie chciał rozmawiać ze świętokrzyskim komendantem policji, aby funkcjonariusze przestrzegali prawa.

„W Warszawie w przypadku działającego tam klubu fitness, który prowadzi zajęcia pozalekcyjne policja stawiła się dwa razy. Kiedy funkcjonariusze zobaczyli, że wszystkie dokumenty są w porządku, że faktycznie klub nie jest objęty rozporządzeniami rządowymi, odstąpiono od dalszych interwencji. Dlaczego w Kielcach nie może być tak samo jak w Warszawie? – pytał poseł.

Podkreślił, że „prawo jest jedno”, a „jeżeli rozporządzenia rządowe są pisane w sposób niechlujny, nieporadny, jeżeli są nieprecyzyjne, to nie rolą funkcjonariuszy policji jest nadrabianie bałaganu, który wygenerował rząd”.

„Chcemy pokazać naszą solidarność z przedsiębiorcami, których życie jest utrudnianie przez policję. Policja jest po to, żeby stać na straży prawa. Natomiast jeżeli prawo jest nieprecyzyjne, albo nie zakazuje jakieś rodzaju działalności, to policja nie powinna stosować instrumentów, którymi została wyposażona przez państwo w celu represjonowania obywateli” – oświadczył Bosak.

Nadkom. Kamil Tokarski, rzecznik prasowy komendanta świętokrzyskiego policji, komentując całą sytuacje powiedział, że świętokrzyscy policjanci każdego dnia kontrolują kilkaset lokali, aby sprawdzić, czy przestrzega się w nich zaleceń sanitarnych. W przypadku zdecydowanej większości tych kontroli przepisy są respektowane.

Podkreślił też, że te interwencje podejmowane są nie tylko z inicjatywy policji, ale również na zgłoszenia od innych osób. Z każdej interwencji sporządzana jest odpowiednia dokumentacja. Odniósł się też do czasu trwania tych interwencji.

„Jest to uzależnione od wielu czynników, jak ilość osób wobec których jest prowadzona interwencja. Zazwyczaj zaczyna się niepotrzebna dyskusja z policjantami. Dochodzi też do utrudniania czynności, które prowadzą funkcjonariusze. Wtedy automatycznie długość interwencji ulega wydłużeniu. W zdecydowanej większości jest to związane z zachowaniem osób, wobec których podejmujemy te interwencje” – powiedział rzecznik prasowy komendanta świętokrzyskiego policji.

„Po to podejmujemy te interwencje, aby np. sprawdzić czy w danym lokalu przebywają osoby, które nie powinny się tam znajdować. Czy nie powinny przebywać na kwarantannie, bo i takie przypadki się zdarzały. Zapewniam, że robimy to wszystko po to, żebyśmy wszyscy jak najszybciej wrócili do tej normalności. Respektujemy te przepisy, które obowiązują nas wszystkich. One zostały stworzone dla nas, a nie przeciwko nam” – dodał Tokarski.

Źródło: PAP

16 KOMENTARZE

  1. Dlaczego nie reagowała policja na lotnisku Chopina jak ponad 100 eskimosów balowało bez masek, nie zachowując dystansu. Miesiąc temu też ta nacja balowała w leżajsku, co u nas się dzieje ? czy jesteśmy robieni w przysłowiowego balona z całym tym cyrkiem

  2. Zapewne kłamstwo z tymi donosicielami, by wleźć na chama gdzie się chce, bo ramię zbrojne rządu robi tylko na ich zlecenie, a rząd na zlecenie swoich panów. Ale, jeśli nawet tacy życzliwi są, to wyłapać i w nagrodę zaszczepić, a najlepiej całe ich rodziny.

    • Warto by sprawdzić czy milicja prowadzi ewidencję takich zgłoszeń w ramach interwencji poselskiej. Zaraz by wszystko było jasne. Według mnie nie ma żadnych zgłoszeń. Oni zawsze tak gadają.

      • Też tak to widzę. Kazali, to lecą nab łeb na szyję. A czy to logiczne i mądre, zgodne z prawem itd., to kto się tam niby ma nad tym zastanawiać ? Przecież „milicja” to dzisiaj aspołeczni przestępcy – najprawdziwszy Polski wróg.

  3. Przepisy zostały stworzone dla nas? Co za brednie. Jak stwierdza że dla naszego dobra mamy się powiesić i stworzą taki przepis to też będzie dla nas? Co za dzban.

  4. Skoro dla Bosaka bezprawne rozporządzenia Morawieckiego są legalne i wg niego rozporządzenie jest ponad Konstytucją RP to ja tylko utwierdzam się w przekonaniu, że podjąłem słuszna decyzję pozostania w domu podczas wyborów prezydenckich.

Comments are closed.