Zimna wojna między Czechami a Rosją. Kreml rozważa częściowe zamrożenie importu z Czech

Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Władze Rosji rozważają możliwość ograniczenia importu niektórych rodzajów towarów z Czech, w tym piwa – poinformował w sobotę dziennik „Kommiersant”. Ograniczenia mogą też dotknąć przemysłu budowy maszyn i części zamiennych do samochodów.

Źródło rosyjskie, na które powołuje się „Kommiersant”, zaznaczyło, że władze będą trzymały się zasady, by poprzez ewentualne ograniczenia Rosja „nie zaszkodziła samej sobie”.

Większość czeskich rodzajów piwa dostępnych w Rosji produkowana jest na miejscu w oparciu o licencję i z importowanego surowca.

W 2020 roku wartość importu piwa z Czech wzrosła o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego i przekroczyła 38 mln USD.

Obroty handlowe Rosji i Czech przekroczyły w 2020 roku 5,2 mld USD. Było to o 42 proc. mniej niż w 2019 roku.

Do spadku przyczyniło się osłabienie kontaktów gospodarczych z powodu pandemii koronawirusa. Wartość importu z Czech wyniosła 2,7 mld USD, a rosyjskiego eksportu do tego kraju – 2,5 mld USD.

17 kwietnia Czechy poinformowały o wydaleniu 18 dyplomatów Rosji z powodu podejrzeń, że rosyjscy agenci wywiadu stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku, w którym zginęło dwóch obywateli Czech.

W odpowiedzi Rosja nakazała wyjazd 20 dyplomatów czeskich i ograniczyła możliwość zatrudniania przez ambasadę Czech w Moskwie obywateli rosyjskich.

Rosja wydala wielu czeskich dyplomatów. USA zapowiada działania, jeśli umrze Nawalny

Źródło: PAP

10 KOMENTARZE

 1. To Czesi kacapom zonka sprzedali. Rosyjski minister zauważył, ze Rosja nie może odpowiedzieć symetrycznie, bo w ambasadzie Czech w Moskwie już prawie nikogo nie ma. Ze tez kanapy nie myśleli o symetrii, kiedy chcieli przysrac Polsce i właśnie Czechom. Trafiła kosa na kamień i Ruscy się maja z pyszna.

  • Jesteś głowonogiem maciora z trollni MON w Bydgoszczy. Rosjanie zatrudniali swój personel a Czesi najmowali tubylców, dlatego mieli mniejszy personel. Teraz Rosja zabroniła zatrudniać im personelu w Rosji, więc z pyszna mają się Czesi. Prezydent Czech właśnie powiedział, że nie ma dowodów że Rosja stoi za eksplozją a Vaclav Klaus oświadczył, że jest mu wstyd, że Czechy szczekają na Rosję na zlecenie USA wbrew swoim interesom. :-))))))))))

   • Jak na razie jest dokladnie odwrotnie. Rosja dostala w pape i nie wie jak odpowiedziec. Najpierw zareagowali agresywnie i butnie, nie symetrycznie, wobec Polski i Czech, przekonani o swojej sile (wydalali wiecej dyplomatow i dawali mniej czasu na wyjazd). Jednak Czechy im sprzedaly ciezkiego gonga dyplomatycznego i Rosjanie sie poki co nie podniesli.

 2. Czesi nie powinni mieszać się w nie swoje sprawy, to samo Polscy politykierzy z Dudą na czele który został z ręką w nocniku. W tej sytuacji Polska nie wzięta w uścisk restrykcji przez Federację Rosyjską, powinna zrozumieć jak mało to całe MSZ znaczy. Ich wszyscy nazywają ” ujadające psy” i coś w tym jest, bo gdzie ci politykierzy są dziś? Pochowali się?

  • Zgoda. Nie powinnismy sie brac za szarpanie z Rosja. Na miejscu Czechow tez byl sie nie pchal. Ale juz z persepktywy Polski jestem zadowolony ze Czesi przywalili tak mocno i skutecznie Rosjanom. Zlikwidowali im, korzystajac z buty kacapow, jedna z duzych placowek szpiegowskich w naszej czesci Europy.

 3. Żaden zonk. Skończy się na tym, że Czesi zostaną z piwem jak Polacy z jabłkami i parówkami. Gdyby do takiego nieszczęścia doszło to może Pan premier w covoidowej solidarności z bratnim krajem zafunduje nam z naszych pieniędzy Piwo+? Skrzynka na rodzinę miesięcznie.

  • Przyznam ze nie znam dokladnych danych, jednak znajac renome czeskich piw na swiecie, nie sadze by ograniczenie go na rosyjski rynek jakos znaczaco wstrzasnelo Czechami. W przeciwienstwie do polskich jablek, gdzie rynek rosyjski byl glownym rynkiem.

 4. Skorumpowane kórwisko Babisz pewno dostało propozycję „nie do odrzucenia” od NWO / USA ale postawili warunek. No i czesi znaleźli w bardzo śmierdzącej czarnej dupie. A i jesvze jedno jakiś czas temu na alasce zginął w katastrofie helikoptera najbogatszy czech. Prawda że to dziwny zbieg okoliczności ?

 5. Najbogatszy czech Petr Kellner zgninął 29 marca 2021 w katastrofie helikoptera na alasce. Krótko mówiąc. Dostał od amerykańców propozycję sprzedaży czegoś tam co posiadał. Pewno się nie zgodził albo poprostu zamordowali go aby następnie kupić sobie Babisza i rozpierdolić handel z Rosją aby czesi kupowali więcej od anerykańskich koncernów.

Comments are closed.