Wściekły Erdogan każe Bidenowi wycofać się

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / Fot. PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / Fot. PAP/EPA
Prenumerata NCZ! z prezentem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w poniedziałek prezydenta USA Joe Bidena do natychmiastowego wycofania jego deklaracji, iż masakra Ormian w 1915 r. w czasie Imperium Osmańskiego była ludobójstwem. Zdaniem Erdogana słowa Bidena zachwiały dwustronnymi relacjami.

Erdogan już wcześniej określił deklarację Bidena jako „zły krok” i „głęboką ranę”, a w poniedziałek radził Stanom Zjednoczonym, aby „spojrzały w lustro”. Prezydent Turcji podkreślił jednak, że spodziewa się „otwarcia nowych drzwi” i omówienia wszystkich wątpliwości z prezydentem USA na szczycie NATO w czerwcu.

Turecki prezydent dodał, że nadal dąży do nawiązania „dobrych stosunków sąsiedzkich” z Armenią. „Prezydent USA poczynił bezpodstawne, niesprawiedliwe i nieprawdziwe uwagi na temat smutnych wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie ponad 100 lat temu” – powiedział Erdogan po posiedzeniu swojego gabinetu i powtórzył apel do historyków tureckich i armeńskich o powołanie wspólnej komisji w celu zbadania tamtych wydarzeń.

„Mam nadzieję, że prezydent USA jak najszybciej wycofa swoją deklarację” – podkreślił Erdogan, który potępił także Stany Zjednoczone za to, że nie udało im się znaleźć rozwiązania trwającego od dziesięcioleci konfliktu między Azerbejdżanem a Armenią w Górskim Karabachu, gdzie USA, Rosja i Francja były mediatorami. Jego zdaniem Waszyngton stał z boku podczas tych masakr.

„Jeśli mówisz o ludobójstwie, to musisz spojrzeć w lustro i dokonać oceny. Sprawa rdzennych Amerykanów – nie muszę nawet wspominać tego, co się stało. To jest jasne” – powiedział, odnosząc się do traktowania rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej przez europejskich osadników.

Rzeź Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem w czasach nowożytnych. Według tureckich obliczeń zginęło wówczas 972 tys. osób, natomiast Ormianie liczbę ofiar szacują na 1,5 mln osób. Za początek systematycznych prześladowań uznawany jest wydany przez tureckie władze w 1915 r. rozkaz aresztowania setek ormiańskich intelektualistów.

Biden jest pierwszym prezydentem USA od 40 lat, który publicznie nazwał ludobójstwem masowe mordy w Imperium Osmańskim sprzed ponad 100 lat. Demokrata obiecał to w kampanii wyborczej. (PAP)

13 KOMENTARZE

  • 3 miliony Polaków i 3 miliony żydów (z małej litery, bo z dużej jest narodowość żyjąca w państwie o jej wyznaniu) – w II WŚ – zabitych, to LUDOBÓJSTWO.
   Dlaczego Niemcy w pierdlu nie siedzą, lecz znowu spiskują z Rosją?
   I na penis nam ich Leopardy?
   tak się tylko pytam, kiedy to Wanda Niemca nie chciała, a Niemka (maja narzeczona) nie zechciała zostać Polką…

 1. He,he,he!Biali osadnicy w obu Amerykach wymordowali sto kilkadziesiąt milionów ludzi a Rosjanie na Syberii oraz w Europie tylko kilkadziesiąt. Turcy również nie są święci i Imperium Otomańskie pozbawiło życia co najmniej kilka milionów ludzi.

  • @Polak skąd Pan bierze takie dane? Skoro osadnicy mieliby wymordować powiedzmy 100 milionów ludzi, to musieliby przez 100 lat dzień w dzień wyrzynać około 2740 ludzi. Rozumiem, że klawiatura komputera wszystko przyjmie, ale jaki jest powód wypisywania takich głupot?

 2. Bidet się wycofa i przeprosi. Już go tam dopilnują ci co ciągną grubą rente z monopolu na holokaust. Inaczej ktoś mógłby pomyśleć że nie było to takie wyjątkowe w historii świata.

 3. „Rzeź Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem w czasach nowożytnych.” Błąd! Największym ludobójstwem czasów nowożytnych była żydo-bolszewicka rewolucja w Rosji, a po niej jej przerzuty w Azji. Za to holokaust jest najbardziej prze-lansowanym/pompowanym epizodem IIWŚ…

 4. Wielki sługa „ży-okomuny” (Ż „lewicowych”) za jakiego uważam preza JB, okazuje się zdolny do czynów o charakterze wręcz antyżydowskim, …. przynajmniej tak mogą być postrzegane przez Ż „prawicowych”.
  Wszak to wręcz prawie oficjalne obalenie monopolu na hipermartyrologię.
  „Ż lewicowi” pewnie mu „wybaczają”, pewnie uważają, że to jest konieczny koszt jego ważniejszych działań – całkowitej destrukcji i destabilizacji cywilizacji łacińskiej.

 5. A jak tam BLM w Australii? :) Aborygeni jeszcze nie żądają zwrotu swojego majątku bezdziedzicznego?

 6. Jeśli nie wiadomo o co się rozchodzi to rozchodzi się o kasę. Będzie pompowanie przez żydowskie lobby wypłukanie od Turcji sporej kasy tym razem wykorzystają do tego chciwych i pazernych Ormian, pdobnych zresztą do siebie samych z tą różnicą że Ormianie to chrześcijanie ale ormiańska etyka sytuacjyna wspólna jest żydom. Zresztą USA wypłaciło już Armienian Relief Society kilka milardów robiąc deal z Erdoganem za udostępnienie tureckich lotnisk bojowych.

  • Ciebie „DeMonteur” pogięło w najgrubszym miejscu – wiadomo iż jeśli głowa nie przejdzie między sztachetami ogrodzenia, to reszta też nie – albowiem sugerujesz iż kilka miliardów $ Turcy zapłacili Ormianom, żeby USA miało bazy wojskowe w Turcji!?!
   Taki kontakt z logiką, jaki miałeś, można mieć tylko w podstawówce wieczorowej.

Comments are closed.