Neonazistowska zaraza rozprzestrzenia się na Ukrainie. Miłośnicy SS Galizien przejdą ulicami Kijowa

Miłośnicy SS Galizien przejdą ulicami Kijowa.
Miłośnicy SS Galizien przejdą ulicami Kijowa. (Zdj. screen/FB)

Jak do tej pory ukraińscy nacjonaliści krzewili kult Waffen-SS Galizien na zachodzie swojego kraju. W środę spróbują zachęcić do wychwalania zbrodniczej organizacji w samym Kijowie.

„W sieciach społecznościowych pojawiły się wezwania do udziału w ‚marszu wyszywanek’ na cześć dywizji Waffen-SS Galizien” – podaje portal Strana.ua. Haniebny marsz ma się rozpocząć o godz. 18 czasu miejscowego (godz. 17 czasu polskiego). Początek na placu Arsenala.

Nie wiadomo kto jest organizatorem marszu. W materiale youtubowym zachęcającym do wzięcia udziału w wydarzeniu, nie zostali wymienieni jego prowodyrzy. Strana podaje, że filmik pojawił się na facebookowej stronie społeczności „Hołosijiwśka Kryjiwka”, którą kieruje były działacz nacjonalistycznej partii Swoboda.

Portal pisze, że „Hołosijiwśka Kryjiwka”, przy wsparciu stołecznych władz, organizuje festiwale „narodowo-patriotyczne”.

„O jednym z takich koncertów pisaliśmy na naszym portalu – występowała na nim neonazistowska grupa ‚Sokyra Peruna’ a gościem był m.in. ówczesny premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk” – przypominają Kresy.pl.

Dlatego też portal przypuszcza, że za organizacją haniebnego wydarzenia stoi Arsenij Biłodub, wokalista i lider „Sokyry Peruna”. Jego postać pojawia się w jednym z filmików, osadzone tam został także logo jego firmy SvaStone, która zajmuje się dystrybucją odzieży z neonazistowską i nacjonalistyczną symboliką.

Strana.ua podał, że udział w marszu zapowiedziała już organizacja C14 (albo inaczej -s14). Poparcie dla wydarzenia miał dać też Prawy Sektor.

Parada na cześć kolaborującej z Niemcami organizacji po raz pierwszy odbędzie się w Kijowie. Do tej pory do takich „imprez” dochodziło głównie we Lwowie.

14 Dywizję Grenadierów Waffen-SS Galizien Niemcy powołali w 1943 roku dla uzupełnienia braków personalnych. W jej skład wchodzili ukraińscy ochotnicy z dawnej Galicji. Pułki policyjne utworzone z tej haniebnej formacji zajmowały się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej.

Źródło: Kresy.pl

23 KOMENTARZE

 1. Nie tak dawno wspomniałem o szlaku bojowym banderowców. Dywizja skompletowana i wyposażona, tak jak inne jednostki Waffen SS, czyli pefekcyjnie, napotkała pułk piechocińców Armii Czerwonej. Po trzech kwadransach chachły uciekali jak zające. Cały sprzęt pancerny i artyleria dostały się krasnoarmiejcom. Hitler rozformował hołotę i odprawił mordować ludność cywilną na zapleczu frontu. W uznaniu ich zasług, Kaczor piszczał na „majdanie” – sława herojom!

 2. no i jak tam ma być dobrze? w drodze do uzyskania swojej Ukrainy poszli na konszachty z diabłem oraz na ścieżkę zbrodni. Mają teraz kraj o jakim się nie śniło ichnim upowcnom i unowcom, zakasać rękawy i budować dobrobyt, ale muszą odciąć się od zbrodni..a tu celebracja? nic tam dobrego nigdy nie będzie

 3. Korzenie dają o sobie znać…
  Mogą udawać kogo chcą, ale udziałem oraz organizacją tego typu pochodów,
  tylko dają jasny dowód, czyimi potomkami są….

 4. A ten przydupas Andrzejek wlasnie tam jedzie.
  Jak byl Zlodziej od zyrandolow to wlasnie uchwalili ustawe gloryfikujaca UPA dajac im uprawnienia kombatanckie.
  Jawnie nam pluja w twarz!. Jakby Andrzejek mial jaja to by nie pojechal na j….a Ukraine.
  Ale Szabesgoy w kazda dupe wejdzie.

 5. Gdzie są te rządowe ciołki propagujące Ukrainę a wrzask przeciw Putinowi. Historii się uczyć a nie idiotyzmy na portalu wygłaszać by tylko zaistnieć. Ciemna masa Polaczków w pieluszce za grosz świadomości. Idźcie i weźcie udział w marszu esesmańskich oddziałów, tych samych którzy wyżynali Polaków, tych samych którzy byli strażnikami więziennymi.

 6. Jak DŁUGO JESZCZE Polski NIE–RZĄD w imię RUSOFOBI będzie popierał Spadkobierców UPA spod Znaku TRYZUBA ?????????????? HAŃBA.

 7. ”Neonazistowska zaraza rozprzestrzenia się na Ukrainie”.
  Neonazistowska, bo nie wyrosła ani z faszystowskiej dyktatury II RP, ani z komuny ZSRR, a jak wiadomo innej alternatywy nie było: albo polska niewola, albo sowiecka niewola, bo kto to słyszał żeby jacyś Ukraińcy na swej ukraińskiej ziemi się rządzili sami, bez ruskiego czy polskiego wrzodu na karku?!

 8. Kilka lat temu byłem z koleżanką we Lwowie. Pogoda była bardzo deszczowa i chłodna więc zdecydowaliśmy się na zwiedzenie miasta autokarem z przewodnikiem. Była dostępna tylko grupa ukraińsko-języczna, więc nie było innego wyboru. Znam dobrze rosyjski, ale nie ukraiński, więc nie zrozumiałem wszystkiego w 100 %. Chcę tylko napisać, że poziom nacjonalizmu Ukraińskiego, jaki przejawiał się w narracji przewodnika i nienawiść do Rosjan, Polaków i Żydów – zaszokowała mnie…

  • Jak byłem we Lwowie to słysząc mój polski na ulicy podeszła do mnie Polka i ze łzami w oczach mi powiedziała: „Pan jest z Polski? Proszę, pomagajcie nam tutaj, bo Ukraińce nas strasznie nienawidzą.” Przydałoby się takie otwierające oczy doświadczenie Dudzie i innym politycznym nie powiem komu…

 9. Pięknie się tam dzieje na Ukrainie. Gdzie są światowe media, lewactwo co tak walczy z neonazizmem, faszyzmem, nacjonalizmem? U nas robi się szum, bo jakaś grupka idiotów chowa się w lesie świętując urodziny hitlera, albo oczernia się polskich patriotów co nie mają nic wspólnego z neonazizmem.

 10. A niech się tam z Moskwą tłuką. Tylko jeśli od nas czegoś chcą, to muszą za to zapłacić w jakiejś formie.

 11. Nikt mi nie wmówi, że te nazistowskie ekscesy nie dzieją się na Ukrainie bez cichego pozwolenia Amerykanów, którzy w ukraińskich neoanazistach widzą główny czynnik permanentnie antagonizujący i absorbujący Rosję. Dlatego pomniki ukraińskich ludobójców są stawiane a Polscy i Żydzi zmuszani do ich tolerowania. Z tego też powodu Ukraińcy nigdy nie opanują Donbasu, nie mówiąc o Krymie. Bo bynajmniej nie chodzi o ich „integralność terytorialną” tylko o ustawiczne zamieszanie przy granicach Rosji.

  • Ci banderowcy mają wsparcie całego zachodniego żydolewactwa i mediów, które są w ich łapach. Jakby było na odwrót to by ich potępiali i nie wyciszali kwitnącego tam neonazizmu.

Comments are closed.