
W środę po godz. 10 rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zniesiona została regionalizacja. Do końca maja wszyscy uczniowie powinni wrócić do szkół, dopuszczalna będzie organizacja wesel, otwarte zostaną galerie handlowe, hotele i branża fitness.
Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki – powiedział Morawiecki i przedstawił wstępną strategię luzowania obostrzeń.
Harmonogram (aktualizacja):
– od 1. maja – zwiększony limit osób uprawiających sport na świeżym powietrzu do 50 osób
– od 4 maja otwarcie galerii handlowych, budowalnych, meblowych
– od 4 maja powrót uczniów do szkół z klas I-III
– od 4 maja do działalności powrócą galerie sztuki i muzea
– od 4 maja limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach
– od 8 maja otwarte hotele w reżimie sanitarnym
– od 15 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych
– od 15 maja sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu; dopuszczalne max. 25 proc. publiczności
– od 15 maja otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjch i kawiarniach
– od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie
– od 29 maja rząd otwiera restauracje; max. obłożenie 50 proc. lokalu; będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób; otwarte kina i teatry, max. obłożenie 50 proc. placówki
Dwutygodniowe tempo luzowania
Największe luzowania obostrzeń będą się pojawiały w odstępie dwutygodniowym; takie dwutygodniowe tempo jest to potrzebne, by obserwować efekty wprowadzanych regulacji – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Mówiąc o planowanym tempie luzowania obostrzeń podkreślił, że rząd zdecydował, „że te największe grupy poluzowania będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym”.
„Mówię tu o tym, co zadzieje się w najbliższy weekend, co zadzieje się w okolicach 15 (maja), czyli połowy miesiąca i potem, co zdarzy się na koniec miesiąca, czyli kolejne kroki, które przedstawiamy w harmonogramie” – powiedział Niedzielski.
Podkreślił, że „to dwutygodniowe tempo jest nam potrzebne po to, by obserwować efekty wprowadzanego luzowania”.
„Tak jak powiedział pan premier, musimy te kroki wykonywać bardzo ostrożnie i cały czas wnikliwie obserwować skutki wprowadzanych regulacji luzujących” – zaznaczył minister zdrowia.
„Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też – jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne” – zaznaczył Niedzielski.
Podkreślił jednocześnie, że przedstawiony w środę harmonogram jest „bazowy, obowiązujący czy proponowany na cały maj”.
Źródło: NCzas.com, PAP