W środę rząd ogłosi kolejne luzowanie obostrzeń. Co nas czeka? „Najważniejsze jest ochłodzenie optymizmu”

REKLAMA

We wtorek odbyło się spotkanie Rady Medycznej z przedstawicielami rządu. Trwały ustalenia dotyczące znoszenia kolejnych obostrzeń. W mediach trwają spekulacje na temat tego, co się zmieni, tymczasem w najbliższych dniach „nie należy spodziewać się wielkiego luzowania” – twierdzą eksperci.

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej działającej przy premierze – po wtorkowym spotkaniu tego gremium – powiedziała, że lekarze doradzający rządowi skupiali się głównie na kwestiach stricte medycznych, m.in. szczepieniach, rehabilitacji pocovidowej czy nowych wariantach koronawirusa. Jej zdaniem, rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji. „Nie należy – od 4 maja – spodziewać się wielkiego luzowania obostrzeń epidemicznych” – oceniła.

W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek także prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

REKLAMA

Stwierdził on, że licytowanie się na zapowiedzi luzowania jak największej grupy obostrzeń od 4 maja nie ma pokrycia w aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zaznaczył, że Rada Medyczna nigdy nie rekomendowała otwierania wszystkiego „na już”. „W obecnej sytuacji epidemicznej najbardziej potrzebne jest nam chłodzenie hurraoptymizmu niektórych osób” – ocenił ekspert.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił w poniedziałek, że jego zdaniem, do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona. „Rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań” – zastrzegał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w poniedziałek, że przygotowywany jest harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. „Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci – oprócz edukacji – bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy” – mówił szef MZ.

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały. W pięciu województwach – śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim – obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

Źródła NCzas.com, PAP

REKLAMA