Znów za pięć dwunasta. Przedterminowe wybory oficjalnie przełożone, jest nowy termin

Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące przesunięcia przedterminowych wyborów. Zrobiono to w ostatniej chwili, na nieco ponad tydzień przed pierwotnym terminiem. Oficjalnie – z powodu sytuacji epidemicznej.

Chodzi o przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa, jak i wójtów i burmistrzów w 10 innych miejscowościach Polski. Wszystkie wybory odbędą się 13 czerwca.

Jako powód podano stanowiskio Głównego Inspektora Sanitarnego, który pod koniec ubiegłego tygodnia oświadczył, że przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć na drugą dekadę czerwca, bo koronawirus.

MSWiA poinformowało, że w związku z komunikatem GIS resort wystąpił do opinię do Rządowego Centrum Legislacji przed podjęciem decyzji przez premiera Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek RCL opublikowało projekty rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów m.in. na prezydenta Rzeszowa.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zarządzono, ponieważ rządzący miastem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po przejściu COVID-19. W tych wyborach startuję Konrad Fijołek (popierany przez całą tzw. „totalną opozycję), Ewa Leniart (PiS), Marcin Warchoł (Solidarna Polska, Porozumienie) i Grzegorz Braun (Konfederacja Wolność i Niepodległość).

Nie tylko Rzeszów

Wśród miejscowości, w których przełożono wybory są m.in. Ciężkowice (woj. małopolskie) – tu czerwcowy termin przedterminowych wyborów burmistrza jest czwartą ich datą. Pierwotnie wybory miały się odbyć 28 lutego, potem – w związku z rekomendacją GIS dotyczącą sytuacji epidemicznej – zostały przesunięte na 11 kwietnia, następnie na 9 maja, a teraz na 13 czerwca.

W Ciężkowicach przedterminowe wybory zostały zarządzone z powodu śmierci wieloletniego burmistrza tego miasta Zbigniewa Jurkiewicza, który zmarł 6 grudnia zeszłego roku w wieku 65 lat.

Wybory odbędą się także m.in. w Wejherowie, Lubaniu, Dopiewie, Dobrzanach czy Boguszowie-Gorcach.

5 KOMENTARZE

Comments are closed.