Braun o Morawieckim i spółce: Może uda się ich przynajmniej posadzić jak Ala Capone

Grzegorz Braun, Mateusz Morawiecki.
Grzegorz Braun, Mateusz Morawiecki Źródło: PAP (kolaż)

Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport, a we wnioskach pokontrolnych stwierdziła, że organizując wybory kopertowe premier Mateusz Morawiecki złamał pięć przepisów z dwóch ustaw. Grzegorz Braun ma nadzieję, że jeśli decydentów nie uda się posadzić za najcięższe przewinienia, to może chociaż za takie. Jak Ala Capone.

Raport NIK, który ujawnił Onet, wskazuję, że nieodbyte wybory kopertowe w 2020 roku kosztowały skarb państwa 76 mln 507 tys. 400 zł.

Morawiecki kazał więc Poczcie Polskiej i Wytwórni Papierów Wartościowych wystawić faktury za koszt wyborów dwóm ministerstwom, ale szefowie tych resortów Jacek Sasin i Mariusz Kamiński odmówili ich przyjęcia.

Według portalu z lektury dokumentu NIK wynika jasno, „że Izba ma dowody stawiające w bardzo trudnym położeniu prawnym obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego oraz kierującego jego kancelarią ministra Michała Dworczyka”.

„W ocenie NIK podpisane przez Prezesa Rady Ministrów decyzje z dnia 16 kwietnia 2020 roku znak BPRM.4820.2.3.2020 dotycząca wydania polecenia Poczcie Polskiej SA oraz znak BPRM.4820.2.4.2020 dotycząca wydania polecenia PWPW S.A zostały sporządzone pomimo, że w świetle obowiązujących w dniu wydania decyzji przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy, czynności organizacyjne celem przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP były zastrzeżone kompetencjami PKW, urzędników wyborczych oraz komisji wyborczych” – czytamy w dokumencie przytoczonym przez Onet.pl.

Jak pisze portal kontrolerzy NIK „podkreślają w uzasadnieniu do powyższej oceny ogólnej: ograniczenie stosowania przepisów Kodeksu wyborczego przy przeprowadzaniu wyborów powszechnych na Prezydenta RP w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii zostały wprowadzone z dniem 18 kwietnia 2020 roku. tj. już po wydaniu ww. decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 roku”. „Natomiast ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku weszła w życie dopiero 9 maja 2020 roku+” – czytamy.

Na tej podstawie Onet.pl konkluduje, że „premier Morawiecki działał bez podstawy prawnej, podejmując 16 kwietnia 2020 roku pod gigantyczną presją polityczną ze strony kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości decyzję o organizacji wyborów kopertowych”.

Koszty wyborów kopertowych

Portal podaje też koszty wyborów do których nie doszło podliczone przez NIK: „W wyniku realizacji (poleceń premiera) Poczta Polska S.A. poniosła koszty w kwocie 71860,6 tys. zł. (kwota wykazana w wystawionej fakturze przez Pocztę Polską SA w fakturze nr. F03734_P0020A z dnia 12.06.2020), zaś Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w kwocie 4 646,8 tys. zł. (kwota wykazana w wystawionej fakturze przez PWPW S.A fakturze nr. N05SF00121 z dnia 29 maja 2020)”. „Skutki finansowe decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 będą więc dla budżetu państwa znaczne (ww. spółki poniosły koszt w łącznej wysokości przekraczającej 76,5 mln zł)” – zauważają kontrolerzy NIK cytowani przez Onet.pl.

Portal podaje również, że w swej decyzji o organizacji wyborów premier „jasno zapisał, iż koszty związane z ich realizacją mają być finansowane z budżetu Ministerstwa Aktywów Państwowych w przypadku Poczty Polskiej oraz z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w przypadku PWPW”.

Według portalu do zawarcia umów w tej sprawie jednak nie doszło. Podpisanie umów wstrzymali bowiem swoimi decyzjami wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. „Nie wiemy, czym się kierowali i czy już wówczas uważali, że trzeba się trzymać z daleko od prawnie wątpliwych decyzji premiera” – podkreśla Onet.pl.

Braun komentuje raport NIK

Polityk Konfederacji Grzegorz Braun ma nadzieję, że Morawieckiego i Dworczyka uda się „posadzić” za powyższe przewinienia.

„Dobre i to – nawet jeśli ⁦⁦Morawiecki, Dworczyk et consortes nie odpowiedzą od razu za swe najcięższe, istotne zbrodnie, to może uda się ich przynajmniej posadzić za wybory kopertowe – jak Al Capone, nie za morderstwa, ale za podatki” – skomentował raport NIK Braun.

7 KOMENTARZE

  1. Dania i Norwegia całkowicie zawiesiły stosowanie eksperymentalnego wstrzyknięcia Covid-19 firmy AstraZeneca. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego wydał oświadczenie, że szczepionka jest bardziej niebezpieczna niż sam wirus.
    Więcej najnowszych wiadomości na temat oszustwa polegającego na wstrzyknięciu koronawirusa w Wuhan (Covid-19) można znaleźć na stronie ChemicalViolence.com .

  2. Kat ich postawi przed Trybunałem Karnym w Norymbergii za ludobójstwo ! Prawnicy przygotowują drugą rundę procesów norymberskich, aby ścigać wszystkich, którzy utrwalili globalne oszustwo koronawirusa . Brawo Konfederacja , jedyna partia !

    • …Brawo Konfederacja , jedyna partia !…, która w pocie czoła wysmażyła 795 donosów na złych pisuarów, nakleiła znaczki pocztowe i wysłała na Berdyczów. Jaki mamy rezultat tej bohaterskiej działalności? Pisuary mają ubaw, a wyborcy Kolaboracji orgazm.

Comments are closed.