Jak pozbyć się problemu bezdomnych? Szwajcarzy kupują im bilet i zakazują powrotu do kraju

Bezdomny. Fot. ilustracyjne Foto: Pixabay
Bezdomny. Fot. ilustracyjne Foto: Pixabay

Jak rozwiązać problem bezdomności? Na dość nietypowy, ale genialny w swej prostocie pomysł wpadły władze szwajcarskiej Bazylei – trzeba po prostu pozbyć się bezdomnych.

I nie chodzi tu o żadne drastyczne rozwiązania. Władze Bazylei zobowiązały się do kupienia wszystkim bezdomnym biletu w jedną stronę do dowolnego innego miejsca w Europie.

Ponadto bezdomni mają otrzymać 20 franków szwajcarskich na podróż. Haczyk w tym rozwiązaniu jest jeden – w zamian muszą podpisać zobowiązanie, że nie wrócą do Szwajcarii przez określony czas.

Osoby, które złamią umowę i zostaną przyłapane na pobycie w Szwajcarii w czasie obowiązywania zakazu grozi deportacja z kraju. O szczegółach rozwiązania mówił w lokalnej gazecie „20 minutes” Toprak Yergu, rzecznik prasowy Departamentu Sprawiedliwości w Bazylei.

– Beneficjenci muszą zobowiązać się na piśmie, że nie będą wracać do Szwajcarii — przynajmniej przez pewien okres. Jeśli zostaną ponownie sprawdzeni, ryzykują wydalenie z naszego kraju – wytłumaczył Yergu.

Nie jest to pierwsza próba walka z bezdomnością w Szwajcarii. Wcześniej, w 2016 roku, rząd Szwajcarskiego kantonu Vaud, wprowadził ustawę, która zakazywała żebractwa. Ustawę próbowały unieważnić grupy praw człowieka, jednak sąd konstytucyjny nie uwzględnił ich argumentów.

Pomysły walki z bezdomnością nie podobają się lewicowej opozycji. Obecni krytycy nazywają przepisy „oczyszczaniem ulic”, z kolei w 2016 roku pojawiały się argumenty krytyków mówiące, iż przepisy przyczynią się do jeszcze większego wykluczenia biednych.

Jak na razie z oferty skorzystał 31 bezdomnych, blisko połowa z nich pochodziła z Rumunii.

Źródło: money.pl

Prenumerata NCZ! z prezentem

6 KOMENTARZE

  • Jest tylko kwestią czasu gdy kolorowi z europy się wyniosą.
   Inna sytuacja na dłuższą metę nie jest możliwa.
   Historycznie rzecz biorąc wszelkiej maści murzyni mogli do europy wędrować właściwie od zawsze,
   nigdy tego nie robili i robić nie będą.
   Jest ku takiej sytuacji dobry powód.

  • Alez Katarzyno droga…
   To nie sa bezdomni tylko ‚herzlich wilkommen’ czarne zloto, lekarze i inzynierowie.
   Bezdomnymi nie sa bo na koszt europodatnika dostaja z marszu mieszkanie i krolewski zasilek.
   Ich nie mozna sie pozbyc bo bedzie sie miec do czynienia z Adolfina i jej paragrafami.

 1. Czy to jedna z form pozbywania się ze „swojego terenu” ludzi, którym już niedługo w „Globalnie Zrównoważonym Ładzie” będzie przysługiwał „Dochód Podstawowy” adekwatny do cen i
  zarobków w danym kraju…

 2. A moze by tak wreszcie zrozumiec, co jest przyczyna tego stanu rzeczy? W Ameryce jest juz przeszlo pol miliona bezdomnych i to wcale nie przybyszy z zewnatrz, lecz rodzimych biedakow.

Comments are closed.