Tatry. Zastrzelono dwa niedźwiedzie

Niedźwiedzie w Tatrach zastrzelone.
Niedźwiedzie w Tatrach zastrzelone. (Fot. Facebook/Štátne lesy TANAPu)

Słowaccy przyrodnicy zastrzelili w nocy z niedzieli na poniedziałek dwa niedźwiedzie, które podchodziły pod popularny hotel górski w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem w Tatrach.

W okolice „Śląskiego Domu” podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu – poinformował słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) na swoim profilu społecznościowym.

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie notorycznie odwiedzają ludzkie osiedla. Władze miasta Wysokie Tatry w 2019 roku odnotowały ponad 700 spotkań człowieka z niedźwiedziem.

Władze tego miasta, w którego skład wchodzą słynne tatrzańskie kurorty, jak Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica, domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacka ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Według badań przeprowadzonych w latach 2013–2014, na Słowacji żyło 1250 niedźwiedzi brunatnych.

Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr, jednak przyrodnicy z naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego skutecznie odstraszają takie osobniki strzelając do niedźwiedzi gumowymi pociskami.

25 KOMENTARZE

 1. Podchodzą do osiedli po pokarm; zaatakowały kogoś? Jesli nie, zabito je niepotrzebnie , a niedźwiedzicę z małym- to draństwo.

 2. Słowacja znowu bliska faszyzmowi? Kto pozwala na, w istocie sku.wysyńskie, strzelanie do czegokolwiek żywego. Nauczyli się strzelać do ludzi, to i do niedźwiedzi strzelają z palcem w nosie.

  • Spoko ! Spuść z siebie powietrze. Spurkowe i inne eko-zielone tałatajstwo wygarnęłoby do ciebie z lufy gorącym ołowiem bez mrugnięcia okiem za to, że nie żresz trawy i pijesz mleko gwałconych – bez ich wiedzy i zgody – krów. O tatarze … nie wspomnę. Jak nie wstrzyk eksperymentu szczepiennego to ołowica w potylicę już niedługo cię zatłucze. Śpij dalej !

   • Tu nie chodzi o idiotyczną ekologię. Po prostu jeśli da się odstraszyć gumowymi kulami to po co zabijać? Dla przyjemności? To barbarzyństwo. O przyrodę trzeba dbać i z nią współżyć, bo bez niej nie ma życia.

   • RZUCASZ SIĘ, NA MNIE, JAK SZCZERBATY NA SUCHARY, ale ja nie mam imiennego biletu wstępu do ZOO.
    Pozdrawiam niesłychanie bezczelnie uprzejmie – dla tego, bo ponieważ…💩💩💩

 3. To bandytyzm. Rozumiem, że np. włączenie tak zwanego „koguta” w celu spłoszenia miśków nie wchodzi w rachubę? Problem, aby każde schronisko go miało?
  Pewnie ktoś możny na Słowacji potrzebował futra. Tępe gnoje.

 4. Zamiast do niedźwiedzi,których jest mało,należy strzelać do krnąbrnych,rozwydrzonych turystów rzucającym im jedzenie.

 5. Brawa dla Słowaków, że zachowali w tej kwestii resztki zdrowego rozsądku. Każde dzike zwierzę, które przestaje bać się człowieka i zbliża się do ludzkich siedzib powinno być odstrzelone.

 6. Aha, to niedzwiedzie zblizaja sie do osiedli ludzkich. Cale szczescie, ze ludzie nie buduja drog przez lasy, nie buduja domow w obrebie lasow, ogolna separacja i tylko te niedobre niedzwiedzie zaczely byc roszczeniowe. A skoro tak, to prosta recepta — zabic.

  Bo przeploszyc, to szkoda energii, poza tym futro sie przyda na podlodze w schronisku gorskim, czy u innego burmistrza.

 7. Niedźwiedź to niebezpieczny drapieżnik, jednym uderzeniem łapy może zabić przedstawiciela homo sapiens.
  Słowacy zrobili dobrą robotę, ponad tysiąc dwieście niedźwiedzi na niewielkim obszarze, to stanowczo zbyt dużo.

 8. Na świecie w wielu krajach choćby na Ukrainie strzela się do ludzi i nie ma was tam moraliści .mieszkać w miejscu w którym strach wyjść z domu bo niedźwiedzie to dopiero parodia .

 9. Ale banda eko przyjebów tutaj hahaha. Mi tez troche smutno, wiadomo, ale ja pierdziele ludzie ogarnijcie sie..

 10. Te niedźwiedzie powinny być karmione lewakami! Jeżeliby regularnie wykładać im lewacką padlinę w ustronnych miejscach, ani w głowie by im nie postało zbliżać się do ludzkich siedzib. Problem mógłby być tylko z wyjątkowo destrukcyjnym wpływem na środowisko odchodów karmionych w ten sposób misiów. Ale coś za coś!

 11. Mogli przewieźć te niedźwiedzie pod polinski sejm może one by przegonily ta zorganizowana bandę wyrachowanych morderców.

 12. Z opisu wynika ze samica miała 3 młode. Zabili tą niedzwiedzice i jednego młodego. To oznacza ze mnożą się na potęgę, odstrzał to dobre podejscie, ale moze lepiej było odłowić i do zoo całą czwóreczkę? w zoo taki zwierz by się bardzo męczył bo z wolnosci odłowiony, ale uwazam ze lepiej tak niz oskórować.

Comments are closed.