Dania rezygnuje z kolejnej szczepionki. Chodzi o skutki uboczne – zwłaszcza u kobiet

Szczepionka, kobieta Źródło: Pexels, collage
Szczepionka, kobieta Źródło: Pexels, collage

Królestwo Danii wyklucza szczepionkę Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19, w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką – informację podają duńskie media.

Według mediów, w tym m.in. tabloidu „BT”, decyzja ma zostać ogłoszona wkrótce. Jeśli tak się stanie, ma to znacząco opóźnić duński program szczepień, nawet do jesieni.

Wykluczenie preparatu ma związek z przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Mimo tego, Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych. Podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

W Królestwie wciąż będzie można się zaszczepić preparatem Johnson & Johnson – prywatnie.

Przypomnijmy, że w Rzeczypospolitej Polskiej dalej używa się kontrowersyjnych preparatów – zarówno AstraZeneki, jak i Johnson & Johnson.

Źródło: PAP, NCzas

5 KOMENTARZE

  1. W miniony weekend widziałem tłumy godzinami stojące po wyszczep zakazaną smiercionką.Tydzień temu koleżanka w pracy zapytała mnie , dlaczego chodzę usmiechnięty podczas gdy w Polsce jest tyle zakażeń. Dla tego narodu nie ma już ratunku.

  2. W kilka krajach „szczypionka” J&J wycofana a u Nas szczepniobus (ciekawe ile zapłacili podatnicy, no chyba, że BiGFarma zasponsorowała) na pełnym gazie będzie serwował Narodowi jak hotdoga (może zaszypionkowowani dostaną hotdoga w prezencie ;) ). Tak właśnie władza dba(dbało) o zdrowie i życie Polaków.

  3. O zakrzepicach po podaniu szpryc Astry Z i J&J już wielu wie, ale również pozostałe szczpryce powodują reakcje zapalne.
    Te zakrzepice będą powstawać w sercu, mózgu, płucach i powodowć zawały, siniaki, udary, omdlenia, wypadki samochodowe, komplikacje z menstruacją itd. Oczywiście nikt nie będzie widział związku ze szprycą. Doskonala zbrodnia.

Comments are closed.