Włosi donoszą: epidemia grypy zniknęła

Grypa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay
Grypa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay

Po raz pierwszy od 20 lat we Włoszech nie było w tym roku epidemii grypy – odnotowali specjaliści z krajowego Instytutu Służby Zdrowia. Epidemię sezonowej grypy wyparła pandemia koronawirusa i powstrzymały środki ochrony osobistej.

Antonio Bella z departamentu chorób zakaźnych w Instytucie Służby Zdrowia zauważył, że na jesieni zeszłego roku prognozowano szczególnie ciężki przebieg sezonu grypowego w połączeniu z szerzeniem się Sars-CoV-2.

Tymczasem, podkreślił, po raz pierwszy od dwóch dekad nie doszło do masowych zachorowań na grypę.

Co roku w sezonie jesienno-zimowym jej wirus atakuje 5-6 milionów osób w Italii, a prawie 10 tysięcy umiera w wyniku różnych powikłań – zaznaczył ekspert, cytowany przez Ansę.

„Ta choroba, zwyczajnie, zniknęła” – dodał.

Bella, którego zadaniem jest monitoring zachorowań na grypę wyjaśnił, że w tym roku została ona wyparta przez dominację koronawirusa w ramach zjawiska swoistej „rywalizacji” między wirusami.

Ale – uważa – również stosowanie środków ochrony osobistej przeciwko Covid-19 przyczyniło się do tego, że nie doszło do masowych infekcji.

12 KOMENTARZE

  1. italowie mówią że grypa znikneła ? taaaaa a kowid to niby co korono ściema tak jak zawsze pisałem BZDURY !!!

  2. Czytaj między wierszami….środki utrzymywania bydła w domach znaczy ochrony pacjentów zostają utrzymane dla ich dobra

  3. Po raz pierwszy od 20 lat we Włoszech nie było w tym roku epidemii grypy- to tylko patrzyć jak ogłoszą, kandydata do Nobla, za wyeliminowanie grypy, „naukowo” określając jej mutanty, różnymi nazwami i numerami, przecież to takie prostackie nazwy: azjatycka, hiszpańska i inne, a tak np. czapa doopa 21, to już jak najbardziej naukowo, jak covid 19

  4. Ciekawe, że środki ochrony osobistej powstrzymały grypę typu A, a te same środki nie powstrzymały już koronawirusa. To taki inteligentny wirus, znaczy się?

  5. No prosze, grypa zwyczajnie zniknela, a kowid z super srodkami na PR w mediach sie zwyczajnie pojawil. Niektorzy zwyczajnie utracili mozliwosc zarabiania, a inni zwyczajnie zarabiaja krocie. Prosze ubrac maseczki, rozejsc sie i czekac na fewdziesiata fale marksizmu.

  6. Nie tylko we Włoszech tego nie ma ale prawie na całym świecie grypa teraz nazywa się covid19

Comments are closed.