Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości – Słowacja ma nowy rząd

Premier Słowacji Eduard Heger. Zdjęcie: EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL Dostawca: PAP/EPA.
Premier Słowacji Eduard Heger. Zdjęcie: EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Rząd premiera Słowacji Eduarda Hegera z głównej partii koalicyjnej Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) uzyskał we wtorek w parlamencie wotum zaufania.

89 ze 144 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, poparło Manifest Rządowy, czyli program zrekonstruowanego gabinetu, wyrażając tym samym dla niego wotum zaufania – podała słowacka agencja TASR.

Gabinet Hegera potrzebował co najmniej 76 głosów. 55 posłów głosowało przeciwko.

Debata w parlamencie nad zaprezentowanym w piątek przez premiera Manifestem Rządowym zakończyła się ostatniej nocy, a we wtorek rano głosowano nad wotum zaufania. W debacie wzięli udział ministrowie i ok. 40 posłów.

Program rządu liczy 131 stron i 18 rozdziałów. Nie ma w nim znaczących zmian w stosunku do pierwotnego dokumentu z kwietnia 2020 roku. Pierwszy rozdział poświęcony jest walce z korupcją, ostatni zaś kulturze. Uwzględniono działania władzy wykonawczej w czasie pandemii koronawirusa.

Rząd deklaruje, że jego uaktualniony program zawiera ambitne, ale realistyczne cele, mające na celu poprawę jakości życia ludzi. Rząd zdaje sobie sprawę, że jego potencjalna porażka będzie miała druzgocący wpływ na kraj, a rosnąca nieufność do systemu politycznego wzmocni ekstremizm – informuje TASR. Opozycja deklarowała wcześniej, że nie poprze dokumentu.

Koalicyjny rząd Hegera został mianowany 1 kwietnia przez prezydent Zuzanę Czaputovą. W nowym gabinecie zasiedli prawie wszyscy dotychczasowi ministrowie. Były premier Igor Matovicz został ministrem finansów. Nowym szefem resortu zdrowia zaś dotychczasowy dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarski.

Poprzednik Hegera i lider OLaNO rządził 376 dni i zrezygnował ze stanowiska po ostrym kryzysie w koalicji liczącej cztery ugrupowania, z których dwa domagały się zmiany na stanowisku szefa rządu. Matovicza krytykowano za chaotyczny styl rządzenia i za potajemne sprowadzenie do kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19.

1 KOMENTARZ

  1. Czyli nic się nie zmieniło. Premier posypał głowę popiołem ze niby popełnił błąd i jest gotowy na odejście po czym wskoczył na ministra finansów (tak daleko odszedł). Ludzie to jednak barany, narodowość jest nieważna

Comments are closed.