Litwa w awangardzie nowej normalności. Rząd wprowadza tzw. covidowy Paszport Możliwości

Po Węgrzech, gdzie otworzono restauracje, bary i kina – ale jedynie dla zaszczepionych, tym razem Litwa nie chce pozostać w tyle nowej normalności. Tamtejszy rząd wprowadza tzw. covidowy Paszport Możliwości.

Od 24 maja na Litwie będzie obowiązywać tzw. covidowy Paszport Możliwości – postanowił w środę litewski rząd. Nowa regulacja pozwoli na częściowy powrót do normalności w czasie pandemii.

Premier Ingrida Szimonyte zapewniła, że litewski Paszport Możliwości nie będzie kolidował z przygotowywanym unijnym certyfikatem szczepionkowym – Zielonym Certyfikatem Cyfrowym, lecz „będzie z nim zintegrowany”.

Głównym celem europejskiego certyfikatu jest umożliwienie podróżowania między krajami. (…)Paszport Możliwości jest regulacją wewnętrzną, oferującą większe możliwości osobom posiadającym odporność na koronawirusa bądź negatywny wynik testu – powiedziała litewska premier.

Na Paszport Możliwości będzie się składał system elektroniczny generujący kod QR, który przy skanowaniu ujawni, czy dana osoba może korzystać ze złagodzonych obostrzeń w ramach obowiązującej w kraju kwarantanny.

Z Paszportu Możliwości będą mogły korzystać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz ci, którzy nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną aktywnością, ograniczoną przez ogólnokrajową kwarantannę, będą mieli negatywny wynik testu. Prawo do „covidowego paszportu” będą miały też dzieci do 16 lat.

Paszport Możliwości ma się przyczynić do ożywienia niektórych dziedzin gospodarki i życia społecznego, gdyż pozwoli na przykład na świadczenie usług gastronomicznych wewnątrz lokali, organizowanie dużych imprez czy na pełne otwarcie klubów sportowych.

Premier prognozuje, że sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwoli na zniesienie kwarantanny latem, zapowiada jednak stopniowe łagodzenie restrykcji. – Na razie nie mamy podstaw, by mówić o poprawie sytuacji (epidemicznej), gdyż dobowa liczba zakażeń pozostaje wysoka – oceniła premier.

Od miesiąca na Litwie notowanych jest ponad 1000-1200 nowych zakażeń w ciągu doby. Liczba infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 575. Podobna sytuacja utrzymywała sią w styczniu.

Kwarantanna na Litwie została wprowadzona w listopadzie ubiegłego roku i na razie obowiązuje do końca maja.

Źródło: PAP

Prenumerata NCZ! z prezentem

5 KOMENTARZE

  1. Faszyzm w czystej postaci. Te wszystkie rzekome przywileje nic biznesowi nie pomogą, bo przedsiębiorcy będą mieli mniej klientów niż przed plandemia. Tylko dlatego że faszysci covidowi nie chcą dać normalnie ludziom życ.
    „Nowa normalność” to stary totalitaryzm.

  2. „Profesor” Gut wlasnie przyznal, ze „szczepienie” nie chroni przed zarazeniem, rozwojem choroby i zarazaniem innych. Do tego zapewne nie podziala na nowe warianty. Czyli segregacja na bazie „szczepienia” nie ma medycznego uzasadnienia. Jak ktos ma rozum to niech sobie odpowie po co ten caly cyrk.

  3. Osoby bez szczepienia będą sobie mogły dożywotnio siedzieć w domu a „paszport możliwości” będzie dawał możliwość wyjścia.

  4. Bede kradł a nie dam sie „zaszczepić”. Krwawa kontrewolucja jest potrzebna, bez litosci, bez zawachania. Tylko radykalne ruchy moga cos zmienic onaczej kilka nastepnych pokolen, jesli nie kilkanascie, stracone.

    Dziwne ze calej Afryki nie chca wyludnic i zagospodarowac, tylko biali ludzie ich obchodza :)

Comments are closed.