Nadciąga koniec prywatności. Unia Europejska zapragnęła kontrolować każdą korespondencję cyfrową

Unia Europejska - na jednych się otwiera, dla innych wciąż pozostaje zamknięta. Foto: Pixabay
Unia Europejska - flaga. Foto: Pixabay

Unia Europejska zapragnęła kontrolować prywatną korespondencję cyfrową. A jeśli Unia Europejska czegoś chce, to państwa członkowskie zapewne się zgodzą.

Wniosek UE trafił już pod konsultacje społeczne, a głosowanie w tej sprawie może odbyć się jeszcze w tym roku.

Totalitarystom chodzi o oto, aby wszystkie prywatne wiadomości w komunikatorach podlegały kontroli. Weryfikowane mają być także treści w teorii chronione szyfrowaniem end-to-end.

Unia robi to oczywiście dla naszego „dobra”. Jak argumentuje, w ten sposób automatycznie wykrywane będą nielegalne treści.

Kilka firm wystosowało listo otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz komisarzy Ylva Johanssona i Thierry’ego Bretona. Tłumaczą, że obowiązek sprawdzania wszystkich prywatnych wiadomości jest sprzeczny z europejskimi zasadami ochrony danych. Uderza w fundament pierwotnych wartości europejskich, jak wolność słowa czy ochrona prywatności.

Jeśli Unia w ogóle się tymi zastrzeżeniami przejmie, to najwyżej zmieni zasady ochrony danych. I nie zatrzyma się w dążeniu do wizji świata w pełni kontrolowanego.

Kontrola prywatnych wiadomości cyfrowych jest zawarta w rezolucji 13084/1/20 REV 1.

Źródło: avlab.pl/NCzas

23 KOMENTARZE

 1. Tzn powrot do starych metod + genetyczna hodowla kilkunasto kilogramowych gołębi, ktore beda mogly przenosic wiadomosci na kilku arkuszach o formacie A4.

 2. Przypomina mi to słynną scenę z filmu „Rozmowy kontrolowane”.
  Facet rozmawia przez telefon z budki telefonicznej. Stojący obok ormowiec nagle wyrywa mu słuchawkę i mówi do niej „Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana ! „.
  Ciekawe skąd UE weźmie tylu ormowców…

  • Bo są? I uj komu do tego z czego se korzystam dopóki nie złamie prawa. Ale niewolnik nie pojmuje czym jest wolność, a tym bardziej w głowie mu się nie mieści prosty fakt że tzw. prewencja nigdy NIE DZIAŁA.

    • Wiadomości szyfrowanych na urządzeniach końcowych (tzw. end-to-end) nie da się odczytać bez przechwycenia kluczy z w.w. urządzeń. Innymi słowy, władzuchnie nie wystarczy kontrolować infrastruktury tel-kom, musi jeszcze kontrolować samą komóreczkę z której tekstujesz. A to jest duuuuużo kosztowniejsze i wymaga sabotażu jej zabezpieczeń, co siłą rzeczy otworzy ją dla pospolitych przestępców. A kumaci i tak znajdą sposób żeby ominąć inwigilację, choćby to było nielegalne.

     • sratutatu… smartfon ma 90% ludzi w kieszeni lub w rece, a ten posiada mikrofon, kamere (a dzis to nawet pare kamer – przod, tyl) …internet tez jest bezpieczny i anonimowy ;p

   • najgorszy typ niewolnika, ktory „musi” korzystac, „bo moze”, z tych wszystkich gownianych kominikatorow ;-)

 3. UE to totalne niewolnictwo i bezprawie XXI wieku stworzone przez niedemokratyczną mniejszość w demokracji. Po 17 latach Polacy wrócili do mrocznego mengelestlinizmu!

 4. Router vpn, własny serwer vpn postawiony far far away kupiony anonimowo za za btc, tor, linux, opensourcowy komunikator z E2E i rozproszonym modelem nodesow i niech probują :P :P

  Tu chodzi o popularne, komercyjne komunikatory i zmuszenie stojących za nimi firm do wpuszczenia lisa do kurnika. Kiedy kilka lat temu ostrzegałem znajomych, że UE(SSR), to nowy sojuz i zamordyzm, to robili wielkie oczka. Niektórzy muszą doświadczyć bata na plecach, aby się przekonać.

 5. Zgody za nasBEZ NAS podpisują wybrani przedstawiciele władzy, którzy mają nam służyć a nie dozorować, więc trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Wytykać,mówić głośno i piętnować jak władza NIEZASZCZE PIONYCH…jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie

 6. Cytat z dokumentu; „Ponieważ nie istnieje jeden sposób osiągnięcia wyznaczonych celów…”
  A tlumacze coraz glupsi!

 7. Zaraz po tym MUSI przyjść zakaz stosowania nieautoryzowanych szyfrów (powyżej pewnej długości) wzgl. nakaz odszyfrowywania. A potem zakaz używania nieautoryzowanych znaków wodnych w multimediach, a niedługo potym możliwość korzystania jedynie z autoryzowanych plików multimedialnych. Przeciwko zaś szyfrom symetrycznym przyjdzie nakaz udostępniania dysków, w tym przenośnych, a docelowo likwidacja prywatnej pamięci i przeniesienie danych do chmury.

  • W UK musisz podac haslo do dysk, kontenera. W UE Polska i Czechy nie ma takie obowiazku, bez konsekwencji karnych.

 8. Poświęćcie 5 minut życia i przeczytajcie podlinkowany artykuł. Redakcja traktuje Was jak stado baranów, w artykule manipuluje, licząc na lenistwo czytelników.

 9. Nie da się kontrolować korespondencji prywatnej gdy kto zechce ją ukryć.
  Wiadomość można zawrzeć np. w zwykłym tekście.
  Nikt, żaden postronny tego nie odczyta, tym bardziej gdy nie da się stwierdzić że tekst taką wiadomość zawiera.

  Ten wpis zawiera słowo – hasło, kto chce niech próbujcie zgadnąć jakie.
  Jesteście jak wszyscy, bez szans, żadnych.

Comments are closed.