„No co, k***y polskie! Tu nie macie żadnych praw.” Nowe formy tortur w białoruskim areszcie

Omon, protesty ba Białorusi, w których brali też udział Polacy Źródło: PAP, collage
Omon, protesty ba Białorusi, w których brali też udział Polacy Źródło: PAP, collage

– Gdy tylko trafiliśmy do aresztu, od mężczyzn w kominiarkach usłyszeliśmy: „No co, k***y polskie! Tutaj nie macie żadnych praw. Jeśli będziecie nas wku***ać, czeka was karcer. Zrozumiano? – te słowa z białoruskiego aresztu wspomina mężczyzna, który został aresztowany za udział w akcjach protestacyjnych.

D18 osób zamknięto w czteroosobowej celi. Nie dano im poduszek ani materaców. Spać mieli na podłodze, ale było to trudne, bo przez brak miejsca musieli przez większość czasu stać.

Zresztą – robiono dużo, by więźniowie nie mogli zasnąć. Ok. co półtorej godziny musieli zdawać meldunek, podając imię i nazwisko.

Jak dbano o higienę? Codziennie w celi wiaderko wody z chlorem.

Strażnicy mieli drwić, że robią to po to, by więźniowie „nauczyli się myć daczę Cichanouskiej”.

Więźniom, w tym jednemu choremu na padaczkę, odmawiano pomocy lekarskiej. Powtarzano tylko, że „biało-czerwono-biali mają się dobrze”. Chodziło oczywiście o barwy prawdziwej, historycznej flagi Białorusi, którą posługuje się opozycja.

Władze więzienia nie poprzestały jednak tylko na wymyślaniu nowych form tortur. Więźniów próbowano też zwerbować – zajmowali się tym przesłuchujący ich śledczy.

– Niedługo wychodzisz. Przyjdź do nas. Damy ci flagę, dodamy do tajnego czatu. Zostaniesz sprawdzony, dołączysz, jedziesz na kilka protestów, obeznasz się ze wszystkim, a za trzecim czy czwartym razem nas powiadamiasz. Dostaniesz za to punkty – miał mówić jeden z aresztowanych.

Źródło: belsat.eu, tvp.info

17 KOMENTARZE

 1. Rząd warszawski wysługuje się amerykańcom, a polonia na Kresach za to płaci. Żebyśmy coś jeszcze z tego mieli, ale pewnie dokładamy….

 2. Pojechali burzyć ostatnia europejską niepodległa demokrację? To dobrze im tak! A morawiecki powinien z własnej kieszeni oddać pieniądze za polską willę oddaną białoruskiemu podmiotowi ydowskiemu, cichanouskiej!

 3. nie trzeba było Wam jątrzyć i łamać prawo w obcym kraju oraz nawoływać do obalenia legalnego rządu i Prezydenta Białorusi. Więzienie to nie sanatorium, podobnie jest w polskich więzieniach . U nas to można i zdrowie i życie stracić, a ponadto odsiedzieć z 18 lat będąc niewinnym. Poza tym nie daję wiary tym „pokrzywdzonym” polakom. Jak mogli krzyczeć kłamstwa podczas nielegalnych manifestacji pod adresem Łukaszenki tak i teraz są zdolni do kłamstw byłe by się wybielić i zarobić na kłamaniu.

 4. I dobrze. Po co tam pojechał? Protestować?? Niech w PL protestuje. Nikt z nas nie był by raczej zadowolony gdyby do nas Niemcy przyjeżdżali protestować. Lać tych „polskich” debili i się nie przejmować.

 5. I co mamy przez tą żydowską Hamerykę , jak ta polityka wygląda . Wszyscy wokół skłóceni a polonia na kresach będzie mordowana ale to chyba o to chodzi naszemu rządowi aby Polaków było jak najmniej , o to chodzi !

 6. Przykro mi, że do podsrywania Łukaszence dołącza NCz! Coś jest nie tak, bo prawdziwy polski patriota powinien codziennie modlić się o zdrowie prezydenta Łukaszenki. Przykro na to wszystko patrzyć. Do tego ten występ Winnickiego w sejmie. Czy tylko Braun rozumie, że niepodległość Polski i Białorusi wzajemnie się warunkują?

  • Bo Panie „polski” rzund stoi zawsze po stronie koszernych „polaków”, Polonii też, a wszystko pod hasłem; „sanhedryny wszystkich krajów łączcie się”.

 7. Bardzo dobrze im powiedzieli, po jaki ch.. wpieprz… się w ich wewnętrzne sprawy Białorusi. Jankesi szukają idiotów którym sypną parę groszy i jadą robić sterowane z Waszyngtonu protesty. Łukaszenko to super facet, dba o swój kraj, jako pierwszy powiedział głośno że świrus to globalny przekręt i ile bank światowy daje kasy przekupnym politykom aby grali w te świrusowe karty przeciwko własnym narodom.

 8. Sorry,ale usraelska szczekaczka antybiałoruska,sponsorowana przez polskich podatników czyli NBiaełsat ani TVP DezInfo to nie są wiarygodne źródła informacje. Nawet jak doszło do takiej sytuacji to nie ma się co dziwić prostym Białorusinom zatrudnionym w OMONie,że odreagowują te wieloletnie pisowskie szczucie na Białoruś i szukanie na siłę konfliktów z tym krajem

 9. Potrafią bronić swojego systemu. W naszym pięknym socjalistycznym kraju mongoły z tzw. ukrainy robią co chcą.

 10. durnych polaczków nikt nie lubi na całym świecie, chyba jeszcze bardziej niż żydów ale ci chociaż mają kasę i robią co chcą

 11. Protestujacy za kase przeciwko ostatniemu rzadowi, ktory broni spoleczenstwa przed hienami, szakalami i sepami zachodnimi, powinny byc karane zsylka na Sybir do obozow pracy.

Comments are closed.