PiS wciąż liderem. Hołownia wyprzedza KO [SONDAŻ]

Głosowanie w Sejmie / PAP
Głosowanie w Sejmie / PAP

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę PiS mogłoby liczyć na 35,4 proc. głosów, Polska 2050 – 20,4 proc., a Koalicja Obywatelska na 15,1 proc. – wynika z najnowszego sondażu United Survey dla portalu wp.pl.

Portal podaje, że według najnowszego sondażu, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, czyli 9 maja, PiS poparłoby 35,4 proc. ankietowanych. To wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik partii Jarosława Kaczyńskiego przełożyłby się na 211 mandatów poselskich.

Z badania wynika, że drugie miejsce zajęła Polska 2050, która mogłaby liczyć 20,4 proc. głosów. To wzrost o 3,1 pkt proc. Taki wynik dałby jej 109 mandatów.

Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 15,1 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). Taki wynik przełożyłby się na 74 mandaty poselskie.

Na kolejnym miejscu zestawienia plasowała się Lewica z poparciem na poziomie 10,4 proc. (wzrost o 2,7 pkt proc.). Dzięki temu partia mogłaby wprowadzić do Sejmu 44 reprezentantów.

W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja, na którą oddanie głosu zadeklarowało 5,7 proc. ankietowanych. Tuż nad progiem wyborczym – z wynikiem 5,1 proc. – zameldowałoby się Polskie Stronnictwo Ludowe.

7,9 proc. ankietowanych nie wiedziało na kogo oddałoby głos.

Z badania wynika ponadto, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to chęć udziału w nich zadeklarowało 53,2 proc. badanych. Z kolei 43,8 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 4 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

Źródła: wp.pl/PAP

5 KOMENTARZE

  1. Nigdy nie rozumialem sensu tych wszystkich sondazy, co to znaczy, ze dane sa sporzadzone na podstawie opinii 1000 polakow ? dzwonia do nich czy jak ? jesli tak, no to przeciez moze sie zdarzyc, ze trafi sie na zdecydowana wiekszosc pisowcow i beda mieli 50%, a jutro na konfederatow i konfa bedzie miala 20. Z tydzien temu byl sondaz ibris i bylo ze konfederacja ma kolo 10%, teraz 5%, bez sensu(jak cala demokracja)

    • Logiczne, że tak powinno być. Dlatego takimi sondażami się manipuluje w zależności kto to zleci i kogo chce się dobrze przedstawić a kogo źle.

    • Probki są reprezentatywne ,i różne. Trzeba porownywać w ramach metody i sondażowni . Też istnieje błąd ,na ogól +-3%. Zresztą to jest aktualna opinia,a nie to co będzie na wyborach.

  2. @hugo chavez Bo są dwa rodzaje sondaży, te drukowane pod publiczkę, z reguły nie mają dużo wspólnego z rzeczywistością (vide sondaż Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi). Regułą jest, że dmuchany jest wynik pratii aktualnie dominującej i opcji promowanej, a zaniżany jest wynik partii „niebezpiecznej”. Drugi rodzaj to sondaże wewnętrzne partii, o których nic nie wiemy bo są tajne. Na ich podstawie podejmowane są działania.

  3. Trzeba było tego nie czytać…Ciśnienie mi skacze jak po mocnym espresso, gdy patrzę jak największy motłoch (~30% spoleczeństwa) i ich zasrana partyjka bolszewickich nieudaczników i zdrajców, trzymają za mordę cały Kraj i są nie do ruszenia. Głosuję zawsze na Konfederację, ale wolę u steru każdego innego, niż pisowskie śmiecie. No może poza Lewicą.

Comments are closed.