Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

Rząd Serbii zapłaci równowartość 25 euro każdemu ze swoich obywateli, który już zaszczepił się przeciw koronawirusowi, oraz tym, którzy zostaną zaszczepieni do końca maja – ogłosił w środę prezydent Aleksandar Vuczić.

Serbia jest jednym z przodujących europejskich krajów pod względem odsetka zaszczepionej ludności. W tym siedmiomilionowym kraju do tej pory 1,3 mln osób otrzymało dwie dawki szczepionki.

Jednak w ostatnich dniach zainteresowanie szczepieniami w społeczeństwie spadło, przez co rząd zmuszony został do szukania sposobów na zmotywowanie ludzi do przyjęcia preparatu.

Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do 31 maja, otrzymają 3000 dinarów (25 euro) – powiedział Vuczić w telewizyjnej wypowiedzi.

Michalkiewicz. The Movie

Władze chcą, aby ta nowa inicjatywa nagrodziła ludzi, którzy wykazują się odpowiedzialnością – dodał. Wyraził przy tym nadzieję, że do końca maja blisko 3 miliony ludzi zostaną zaszczepione co najmniej jedną dawką szczepionki.

Do tej pory nie widziałem w literaturze medycznej, aby komuś zapłacono za szczepienie przeciw Covid-19 – powiedział serbski epidemiolog Zoran Radovanović. – Możemy więc być pierwsi nie tylko w Europie, ale także na świecie.

Radovanović uważa jednak, że zachęta do szczepień poprzez oferowanie pieniędzy może okazać się bronią obosieczną. – To zmusi niektórych, którzy żyją w skrajnym ubóstwie, do szczepienia, ale spowoduje opór u innych – ostrzegł.

Logika w społeczeństwie może być taka: jeśli państwo płaci mi za zrobienie czegoś i mówi mi, że to dla mojego dobra, to może to być coś podejrzanego – zaznaczył ekspert.

Źródło: PAP