To już niemal pewne. Wielki fragment rakiety spadnie na Ziemię! „Potencjalnie nie jest dobrze”

Chińska rakieta.
Chińska rakieta. (Fot. Fot. CNSA - cnsa.gov.cn)

Fragment olbrzymiej rakiety Długi Marsz 5B, która wyniosła niedawno na orbitę moduł planowanej chińskiej stacji kosmicznej, może wkrótce wejść w ziemską atmosferę w sposób niekontrolowany. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie to nastąpi.

Elementy rakiet kosmicznych, gdy już spełnią swoje zadanie, są zwykle kierowane w celu kontrolowanego zniszczenia poprzez tarcie w atmosferze. Z sekcją chińskiej rakiety tak się jednak nie stało – pisze Associated Press.

W marcu na ziemię w amerykańskim stanie Waszyngton i do oceanu u wybrzeży stanu Oregon spadły części rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX – przypomina agencja.

Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła w ubiegły czwartek na orbitę jeden z kluczowych modułów planowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong („niebiański pałac”). Następnie sama weszła na tymczasową orbitę i obecnie okrąża Ziemię raz na 90 minut, lecąc zbyt szybko, by agencje kosmiczne mogły przewidzieć, gdzie wejdzie w atmosferę.

Ministerstwo obrony USA spodziewa się, że nastąpi to w sobotę. Miejsce ponownego wejścia w atmosferę będzie jednak można określić dopiero kilka godzin przed tym wydarzeniem – napisano w komunikacie Pentagonu.

Część ekspertów obawia się, że fragmenty rakiety mogą spaść na tereny zamieszkane przez ludzi. – Potencjalnie nie jest dobrze – powiedział astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda Jonathan McDowell, cytowany przez dziennik „Guardian”.

Najbardziej prawdopodobnym miejscem ewentualnego upadku są jednak oceany, ponieważ zajmują one największą powierzchnię.

Według „Guardiana” od 1990 roku żaden obiekt o masie większej niż 10 ton nie był celowo pozostawiony na orbicie, by ponownie wejść w atmosferę w sposób kontrolowany. Kluczowa sekcja rakiety Długi Marsz 5B waży według dostępnych informacji ponad 20 ton.

14 KOMENTARZE

 1. Przetłumaczony cytat z Wikipedii o tym „ekspercie”:”Oprócz swoich astronomicznych działań McDowell był zaangażowany w postępowy aktywizm, na przykład Planned Parenthood i inne przedsięwzięcia społeczne, takie jak promowanie sceptycyzmu i ateizmu”.To ci dopiero autorytet!

  • Czyli mówiąc ” nie jest dobrze” nie wiadomo co chciał skomentować, oj niedobrze. Gadam już jak profesory z Harvarda.

 2. Chinczykom duzo jeszcze brakuje do USA w dziedzinie eksploracji kosmosu. Owszem sporo sie juz nauczyli (nakradli), ale panowac nad tym, to juz tak nie do konca…

  • Miałeś do czynienia z jakimkolwiek urządzeniem do zastosowań profesjonalnych zaprojektowanym i wyprodukowanym w Chinach? Pewnie nie ale masz za to dużo do powiedzenia na temat tzw. chińszczyzny.

   • Co to ma do rzeczy z czym ja mam do czynienia? Chinczykom ewidentnie nie wyszla kontrola nad ta rakieta. Amerykanie juz takich bledow nie popelniaja.

   • A ty miałeś? Pytanie retoryczne. A kolega dobrze napisał że produkują dużo bubli nie twierdzę że nie mają też dobrych rzeczy ale szrotu też jest bardzo dużo od nich i że się nakradli technologito też prawda

 3. Kiedyś twoje dzieci dowiedzą się że ojciec był pisowskim trollem i jak im wtedy spojrzysz w oczy? Czy ta miska ryżu jest tego warta?

Comments are closed.