Brazylia. Jair Bolsonaro: „Dekret zakazujący lockdownów jest gotowy”

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro / Fot. Wikimedia Commons
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro / Fot. Wikimedia Commons
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił w piątek, że przygotowywany z jego inicjatywy rządowy dekret zakazujący gubernatorom stanowym ogłaszania lockdownów oraz innych ograniczeń z powodu pandemii „jest już gotowy”, a nad jego przestrzeganiem będą czuwały siły zbrojne.


– Moja marynarka wojenna, moje siły lądowe i moje lotnictwo będą działały zgodnie z konstytucją –
dodał szef państwa i rządu.

Bolsonaro, emerytowany wojskowy, od kilku tygodni często przypomina publicznie swą wieź z armią, zapowiadając „zdyscyplinowanie” gubernatorów 26 stanów Brazylii.

Korzystając z konstytucyjnych uprawnień ogłaszają oni wbrew woli prezydenta lokalne lockdowny i inne środki ostrożności wobec nie słabnącej pandemii koronawirusa.

Prezydent Bolsonaro, który użył ponownie zwrotu „moje wojsko”, przemawiając w piątek na uroczystości otwarcia nowego mostu na rzece Rio Abuna w Porto Velho, witany był owacjami przez zgromadzonych na uroczystości.

– Wszyscy wolimy umrzeć w domu. Stawiam się w sytuacji tych, którzy tracą wszystko, albo prawie wszystko z powodu błędnych decyzji – oświadczył prezydent.

– To, czego pragniecie – kontynuował – to bardzo niewiele: chcecie poszanowania porządku i sprawiedliwości. Moim obowiązkiem jako szefa sił zbrojnych, jako szefa rządu, jest zagwarantowanie waszych praw. Możecie być całkowicie pewni: każdy z nas, wojskowych, przysięgał oddać życie za ojczyznę, a wy, którzy jesteście wszyscy wielka brazylijska armią, też zrobicie wszystko, aby bronić swej wolności.

Zgodnie z brazylijską konstytucją gubernatorzy 26 stanów Brazylii korzystają z szerokiej autonomii administracyjnej, która obejmuje m.in. zarządzanie stanowymi systemami opieki zdrowotnej i pozwala na stosowanie nadzwyczajnych obostrzeń w przypadku zagrożeń epidemicznych.

Źródło: PAP

20 KOMENTARZE

  1. Trzeba mieć ja…a a nie wydmuszki jak rządzi się krajem. Polski rząd jest wykastrowany, i przekupny.

  2. …cusz.. Łukaszenka to to nie jest. Okazuje się, że szczepi na potęgę, longdałnuje* nieprzytomnie i wprowadza paszporty, że o mizianiu się z Putinem nie wspomnę, ani o zdradzie podczas głosowania w PE.

  3. Czyzby falszywy filantrop Gil Bates nie potrafil sie dodzwonic do prezydenta Brazylii? Panie Bates caly plan moze lec w gruzach przez takich..gluchych na telefony.

  4. Odwrotnie, niż w Polsce. Tu mundurowi, głównie szefowie, wychodzą ze skóry, aby wziąć za mordę obywateli.
    Chociaż też przysięgali za ojczyznę. Nie PiS.

  5. No i dobrze w Polsce też tak powinno być do tego kara śmierci za morderstwa, prawdziwy rząd a nie przekupne marionetki, UE, RE i bzdety typu zakaz stosowania kary śmierci podczas wojny …

  6. U nas jest odwrotnie.
    To rząd centralny wprowadza lockdowny a jak ktoś próbuje coś tam ominąć albo pominąć to właśnie samorządy.

Comments are closed.