Defilada Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie. Putin: „Naród Radziecki obronił ojczyznę i wyzwolił kraje Europy od brunatnej zarazy” [VIDEO]

Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: print screen RT
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: print screen RT

Rosja będzie twardo bronić swych interesów narodowych i zapewniać sobie bezpieczeństwo, którego gwarancją są jej siły zbrojne – powiedział w niedzielę prezydent Władimir Putin w wystąpieniu na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie.

Putin nawiązał do lat II wojny światowej i okresu tuż przed wybuchem tego konfliktu. Przekonywał, że dziś znów próbuje się wykorzystać „wiele z ideologii nazistów – tych, którzy byli opętani szaloną teorią o swojej wyjątkowości”.

Próby takie – jego zdaniem – podejmują dziś nie tylko radykałowie i grupy terrorystyczne. Putin nie wyjaśnił przy tym, jakie siły ma na myśli.

Mówiąc o pokonaniu Niemiec hitlerowskich w II wojnie, Putin zaznaczył: „zawsze będziemy pamiętać, że tego wyczynu dokonał naród radziecki”. Naród ten – kontynuował – „obronił ojczyznę i wyzwolił kraje Europy od brunatnej zarazy”.

W przemówieniu rosyjski prezydent wspomniał o „próbach pisania historii na nowo i usprawiedliwienia zdrajców i zbrodniarzy”. „Nasz naród zbyt dobrze wie, do czego to wszystko prowadzi” – oświadczył.

Przekonywał, że Rosja „konsekwentnie broni prawa międzynarodowego” i zastrzegł: „będziemy przy tym twardo bronić naszych interesów narodowych i zapewniać bezpieczeństwo naszego narodu”. Siły zbrojne Rosji nazwał „niezawodną gwarancją” bezpieczeństwa.

Putin przyjął defiladę, w której udział w tym roku wzięło ponad 12 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy służb siłowych. Zaangażowano ponad 190 modeli uzbrojenia i sprzętu.

Przez Plac Czerwony przemaszerowali oficerowie i żołnierze reprezentujący wszystkie rodzaje wojsk rosyjskich sił zbrojnych. Dołączyli do nich słuchacze i kursanci uczelni wojskowych, młodzież z korpusów kadetów i organizacji młodzieżowej Junarmia.

Udział w defiladzie wzięły oddziały resortów siłowych: gwardii narodowej (Rosgwardii), służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i oddziałów Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS).

Tak jak w poprzednich latach, na Placu Czerwonym pojawiły się kobiety – kursantki uczelni wojskowych. Własną kolumnę utworzyli członkowie Ogólnorosyjskiego Towarzystwa Kozaków. Lektor podkreślił, że kontynuują oni tradycję formacji kozackich z dawnej Rosji.

Następnie na placu pojawiła się kolumna zmechanizowana, do której włączono w tym roku 35 modeli nowego i zmodernizowanego sprzętu wojskowego. Otworzyły ją czołgi T-34 używane podczas II wojny światowej.

Na placu pokazały się pojazdy Tajfun, w tym ich najnowsza wersja – przeciwlotniczy Tajfun-PWO. To główna nowość tegorocznej defilady, na której pojazd ten pokazany został po raz pierwszy. Na razie Tajfun-PWO, zaprojektowany dla wojsk powietrznodesantowych i wyposażony w przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Igła i Wierba, nie trafia jeszcze do sił zbrojnych.

Zaprezentowano następnie: zmodernizowane wozy piechoty BMP-3 i BMP-2 z systemem wieżowym Bierieżok oraz bojowe wozy piechoty Kurganiec-25 z modułem wieżowym Epocha. Za nimi podążyły czołgi: zmodernizowane T-72B3, T-80BWM; T-90M Proryw (który w zamierzeniu ministerstwa obrony ma być najbardziej masowym nowoczesnym czołgiem w rosyjskiej armii) oraz czołgi T-14 Armata.

Przed trybuny wyjechał sprzęt wojsk rakietowych i artyleryjskich, w tym zestawy rakietowe Iskander-M i najnowsze systemy rakietowe Tornado-S, które w ciągu najbliższych sześciu lat mają w armii całkowicie zastąpić systemy Smiercz. Dołączyły do nich: samobieżne haubice Msta-S i samobieżne armato-haubice Koalicja-SW.

Po nich oddziały obrony przeciwlotniczej wojsk lądowych zaprezentowały systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Tor-M2 i wyrzutnie Buk-M3. Za nimi podążył sprzęt sił powietrzno-kosmicznych, w tym zestawy rakietowe Pancyr-S i S-400 Triumf.

Na Plac Czerwony wjechał następnie sprzęt wojsk powietrznodesantowych: bojowe wozy desantowe BMD-4M i transportery opancerzone desantu BTR-MDM Rakuszka. W ślad za nimi pojawiły się zmodernizowane systemy rakietowe Tos-1A.

Następnie zaprezentowano sprzęt stosowany przez wojska inżynieryjne, w tym roboty bojowe Uran-9 wykorzystywane przez siły rosyjskie w Syrii.

Na Plac Czerwony wyjechały pojazdy: Tigr-M, Patrul i Tajfun-K, używane przez policję wojskową do zadań bojowych i specjalnych. Swój sprzęt, w tym pojazdy Tigr i Ural, pokazały oddziały Rosgwardii.

Pokaz zamknięto prezentacją uzbrojenia wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego. Były to zestawy rakietowe Jars i perspektywiczny transporter opancerzony na platformie kołowej Bumerang.

Następnie rozpoczęła się lotnicza część defilady. Otworzyły ją trzy ciężkie śmigłowce transportowe Mi-26. Za nimi ukazała się grupa śmigłowców: Mi-8, szturmowe Mi-35 i ciężkie śmigłowce bojowe Mi-24. Kolejną grupę utworzyło pięć śmigłowców szturmowych Ka-52. Swoje umiejętności zaprezentowała grupa pilotażowa na śmigłowcach bojowych Mi-28M.

W niebo nad Moskwą wzniosły się za nimi: trzy samoloty transportowe Ił-76 i bombowiec strategiczny Tu-160, który zaprezentowano w otoczeniu strategicznych bombowców dalekiego zasięgu Tu-95MS.

W części lotniczej defilady wzięły też udział: myśliwce wielozadaniowe Su-35S, bombowce Su-24M, przenoszące pociski naddźwiękowe Mi-31K oraz samoloty bojowe piątej generacji Su-57.

W szyku bojowym pojawiło się dziesięć maszyn, w tym: bombowce Su-34, wielozadaniowe Su-30SM i myśliwce Su-35S. Zaraz potem, jako przedostatnia, pojawiła się grupa pilotażowa na dziewięciu samolotach Su-30SM i MiG-29.

Zamknęło defiladę sześć samolotów szturmowych Su-25, ciągnących za sobą na niebie barwne smugi w kolorach rosyjskiej flagi państwowej.

Z trybun na Placu Czerwonym oglądali pokaz przedstawiciele władz Rosji, wysocy rangą urzędnicy, parlamentarzyści, kombatanci II wojny światowej. Kreml nie wysyłał w tym roku zaproszeń na defiladę przywódcom zagranicznym, nie są to bowiem obchody jubileuszowe – mówił wcześniej rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow. Niemniej, gościem obchodów jest prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon, który dzień wcześniej przybył z wizytą do Rosji.

W 2020 roku defilada została przełożona na czerwiec z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku odbyła się w tradycyjnym terminie. Była zarazem skromniejsza niż w zeszłym roku, gdy przypadała 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wówczas do pokazu zaangażowano ponad 13 tysięcy żołnierzy.

PAP

21 KOMENTARZE

  • Pomoc USA : 2 miliardy puszek mielonki wieprzowej,
   15 milionów par butów,
   431 tysięcy ciężarówek ( sam pamiętam Studebakery rozbite ), a tu
   ciekawostka, Zakłady Kamaz od 2008 do 2015 wyprodukowały 231
   tysięcy ciężarówek
   A pomoc angielska: czołgi Matilda i Valentine (400 czołgów)

 1. … i przedłużył żywot czerwonej zarazy, która dalej mogła masowo mordować Rosjan i ludzi innych narodowości z terenow podbitych przez komunizm.

  • Polskę podbija najpierw zaraza zwana sodomą i gomorą co przekłada się na najazd czarnych i ciapatych i wymiana białego człowieka na nowy gatunek. ot masz swoją demokrację .

  • Wątpie, żeby wierzył w to co mówi. Po prostu zwykłe przemówienie do gawiedzi, która jeszcze w to wierzy, a w Rosji jeszcze kilkanaście procent to twardzi komuniści.

   • Bzdura! Komuniści w Rosji mają z wyborów na wybory co raz mniejsze poparcie (obecnie poniżej 12%) i jest to mniej niż mają na Zachodzie, w dodatku nawet większość głosujących nie jest za komunizmem, tylko przeciw USA a Putina uważają za prozachodniego… :-))))))

 2. To wszystko ruska propaganda. Polska odprawiła na wsparcie banderowców w Donbasie, żydowską agencję ochrony Grom. Już tam ciecie gromowcy dadzą popalić moskalom, aż im walonki pospadają.

 3. ruska zaraz gorsza od hitlerowskiej…..

 4. A rosyjscy żołnierze byli traktowani jak mięso armatnie. Są nawet relacje hitlerowców przerażonych jak szafowano ich życiem

  • Brednie! Radzę poczytać Marka Sołonina i sprawdzić jakie straty przy natarciu na takie same siły niemieckie mieli Sowieci a jakie Zachodni Alianci. Rusofoby mogą przeżyć szok… Przeżyją kolejny jak sprawdzą ilość szpitali polowych i ich wyposażenie, centra rehabilitacji itp. I sprawdzić ilu żołnierzy uratowały napierśniki sowieckich fizylierów – Niemcy w 1944 wprowadzili specjalną amunicję ppanc Parabellum z ich powodu. Inne armie takich napierśników nie miały!

 5. A co to takiego naród radziecki? Czy to ci bolszewicy z NKWD, którzy, bojąc się, że im się Niemcy dobiorą do skóry, strzelali w plecy rosyjskim i pochodzącym z innych republik żołnierzom za każdą myśl o wycofaniu się?

 6. Naród radziecki? To jakaś hipostaza, czyli uprzedmiotowienie, przypisywanie abstraktom realnego istnienia. Coś jak jednorożec, czy Yeti, albo jakaś inna chimera istniejąca tylko w wyobraźni. Jednakże co do obrony ojczyzny i uwolnienia (nie wyzwolenia) krajów Europy od brunatnej zarazy Władimir Władimirowicz ma pełną rację.

  • Mógłby oczywiście wspomnieć o umocnieniu się w jego kraju czerwonej zarazy na dalsze 45 lat i rozszerzeniu jej działania bezpośrednio na pół Europy, a pośrednio też na pól świata. Ale czy aż tyle szczerości i rzetelności w przedstawianiu faktów historycznych można od niego oczekiwać?

  • Naród radziecki to narody byłego ZSRR. Bo nie wszystkie narody ZSRR były Rosjanami. Czego nie rozumiesz?

   • Nie oczekuję żadnych wyjaśnień, a raczej zaciemnień od kogoś kto nie zrozumiał co napisałem o hipostazie, czyli uprzedmiotowieniu, przypisywaniu abstraktom realnego istnienia. A naród radziecki to taka sama hipostaza jak na przykład naród austrowęgierski w imperium habsburskim. Choć wtedy nikomu do głowy nie przychodziło by taką bzdurę twierdzić.

   • Dodatkowa uwaga. Jak zauważyłem, częstym przypadkiem wśród doktrynerów wszelkiej maści jest pogląd, że jeśli ktoś ma inny pogląd niż ono sami, to musi czegoś nie rozumieć.

   • А я помню из своего пребывания в Советском Союзе в 1970-е годы такие рассказы пропагандистов, как, например: -Советский народ, великий народ, многонациональный. Тогда это было ложью, и сегодня это тоже ложь.

 7. Demokracja to nawet z zimnego czekisty Putina robi durnia żeby się tylko motłochowi przymilić. Dziadostwo, tfuu!! radziecki naród, jaki tam naród, motłoch a nie naród.

 8. Pomoc USA : 2 miliardy puszek mielonki wieprzowej,
  15 milionów par butów,
  431 tysięcy ciężarówek ( sam pamiętam Studebakery rozbite ), a tu
  ciekawostka, Zakłady Kamaz od 2008 do 2015 wyprodukowały 231
  tysięcy ciężarówek
  A pomoc angielska: czołgi Matilda i Valentine (400 czołgów)

Comments are closed.