Erdogan: „Izrael to państwo terrorystyczne! Trzeba działać!”

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP
Prenumerata NCZ! z prezentem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotę nazwał Izrael „państwem terroru” i wezwał wszystkie kraje muzułmańskie i społeczność międzynarodową do podjęcia „skutecznych” kroków przeciwko Izraelowi, dodając, że ci, którzy milczą, są „stroną tamtejszego okrucieństwa”.

Jest to reakcja władz Turcji na starcia w piątek wieczorem między Palestyńczykami a izraelską policją w pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, w których rannych zostało co najmniej 205 Palestyńczyków i 17 funkcjonariuszy policji. Izraelskie służby zachowywały się bardzo prowokacyjnie.

Do eskalacji napięć w Izraelu i na terenach okupowanych dochodzi w dużej mierze z powodu izraelskiego planu wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

W czwartek rządy Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydały wspólne oświadczenie, w którym wezwały rząd Izraela do wstrzymania budowy osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu. Dzień później stanowisko zajęły władze Jordanii, które nazwały rozbudowę żydowskich kolonii „działaniem prowokacyjnym” i „niebezpieczną grą”.

Po raz pierwszy od siedmiu lat publiczne oświadczenie wydał dowódca militarnego skrzydła palestyńskiego Hamasu Mohammed Deif, który napisał, że Izrael „zapłaci wysoką cenę”, jeśli wyrzuci Palestyńczyków z ich domów.

W środę izraelskie wojsko zabiło palestyńskiego nastolatka podczas starć w pobliżu Nablusu, a izraelski nastolatek, który został postrzelony wcześniej w tym tygodniu przez domniemanego palestyńskiego napastnika, zmarł wskutek odniesionych ran.

Przemawiając w Ankarze, Erdogan wezwał wszystkie kraje muzułmańskie i społeczność międzynarodową do podjęcia „skutecznych” kroków przeciwko Izraelowi: „Okrutny Izrael, państwo terrorystyczne Izrael bezlitośnie i nieetycznie atakuje muzułmanów w Jerozolimie” – powiedział Erdogan.

Dodał, że Turcja „natychmiast podjęła niezbędne inicjatywy, aby skłonić ONZ, Organizację Współpracy Islamskiej i wszystkie odpowiednie instytucje do podjęcia działań”.

Większość tureckich partii opozycyjnych poparła Erdogana. Masowe protesty miały miejsce przed ambasadą Izraela w Ankarze i jego konsulatem w Stambule późno w piątek, pomimo ogólnokrajowej blokady COVID-19, w proteście przeciwko przemocy w Jerozolimie i Al-Aksa.

Ankara wielokrotnie potępiała izraelską okupację Zachodniego Brzegu i traktowanie Palestyńczyków, minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że jakiekolwiek zbliżenie między Turcją i Izraelem jest mało prawdopodobne, dopóki polityka Izraela wobec Palestyńczyków będzie kontynuowana.

W piątek Cavusoglu rozmawiał w Ankarze z ministrem spraw zagranicznych Palestyny Riyadem al-Malikim. (PAP)

38 KOMENTARZE

 1. Brawo Turcja! Od lat bojkotuję produkty żydowskie. Natomiast zdarza się kupować turecką produkcję rtv agd, wszystko na licencji japońskiej. A przetwórstwo aluminium i jakość profili aluminiowych to wyższa światowa półka.

 2. Gdyby nie asekuracja USA, to Izrael, to g.wniane państewko, mniejsze od mojego województwa poszło by w diabły. Myślę że w tydzień te arabskie państwa rozniosłyby tę żydowską, marionetkową plagę w proch.

  • Nie podniecaj się tak kolego, arabskie państwa mogą tyle co nic, ani żydzi ani muzułmanie nie są naszymi sojusznikami, niech se łby urywają. Izrael, właśnie to małe państewko, otoczone przez wrogie kraje, dyktuje w regionie warunki, nawet jeśli mają za plecami USA, to jakoś te plecy sobie wybudowali, choć żydzi to nie nasi kumple, to warto odnotować wielkość i siłę tego mikro państewka, patrzeć i się uczyć jak się buduje pozycję, a nie bezsensownie opluwać.

    • My juz żyjemy w takim otoczeniu od wieków, chyba trochę historii znasz (hitlerowcy, sowieci, bolszewicy, krzyżacy itd. itd.). Izrael dominuje swoich wrogów a my zawsze byliśmy i jesteśmy zdominowanymi.

    • Ja tego nie zrobię, ale miałem na myśli choćby zmianę mentalności, najlepiej zacząć ten proces od siebie. Niestety my jako naród jesteśmy naiwni i nie dbamy o własne interesy, jesteśmy dymani bo inni są cwani a my Polacy frajerzy. Izrael wypracował swoją metodę by ogon merdał psem.

     • Z wrogami Polski współpracują miejscowe zdradzieckie elity. Trudno mieć pretensję do przeciętnego, skołowanego Kowalskiego.

    • To nie Hitler wymyślił wojnę. Przemoc jest elementem budowania potęgi, w tym świecie rządzi projekcja siły, bez tego nie ma silnego państwa. Być może jesteś za młody żeby to pamiętać ale ja pamiętam wiadomości jak w Izraelu wybuchały autobusy z obywatelami, to robili palestyńczycy. Teraz Izrael jest na górze i się łokciami rozpycha, na akcję nastąpiła reakcja.

    • Na pewno nie.
     W tej chwili rządy „polski” i Izraela łączy jedno – oba dbają o interesy Izraela. Ale może udałoby się naśladować w innych? Oczywiście przy zmianie dominujących elit politycznych.

   • „to warto odnotować wielkość i siłę tego mikro państewka”. Święte słowa. Państwa arabskie przekonały się już o sile militarnej Izraela. A tytułem wyjaśnienia – nie popieram Izraela, gdyż jego interesy są przeciwne naszym, polskim.

  • Arabusy to dzikusy, w 67 żydki przywiązywali do czołgów baby i araby spieprzały gdzie pieprz rośnie. Wg ich wierzeń smierć na oczach baby uniemożliwiał wejscie do raju

  • Współcześni żydzi to nie jest żaden naród wybrany…Pan Bóg przemawiał i wybrał Izraelitów a to nie żydzi tylko współcześni Palestyńczycy…
   Tego oszustwa dokonano w Talmudzie…i ta głupota powtarzana jest do dzisiaj, nawet przez niektórych księży katolickich.

 3. I jedni i drudzy utrzymują że nie rozmawiają z terrorystami. Trzeba spojrzeć na ten konflikt jak na arenę rywalizacji sił.

 4. No a ten terrorysta (Izrael) – wystraszył się? Z opinią wstrzymam się do wydania stosownego oświadczenia przez MNP Prezydenta Andrzeja (chyba że schowa nazwisko w Miech)

 5. Muslemy są tak podzieleni i żrą się między sobą od czasu tak zwanej arabskiej wiosny. Erdogana przyczynił się do tego próbując zniszczyć Syrię. Nie znajdzie sojuszników, nic nie znaczy.

 6. I dlatego powstanie Polin. Im już się pod tyłkiem kopci i gdzieś ich trzeba przenieść i to tak by wylądowali na miękkiej poduszce z Naszej Ojcowizny. Przecież naród wybrany nie będzie zaczynał od zera

 7. Brawo panie Prezydencie Erdogan , do dzieła , bo amerykanie to sojusznicy żydów i zamiast ich zganić za takie działania to jeszcze ich popierają.

Comments are closed.