Pogrzeb Bronisława Cieślaka. „07” spoczął na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie

Pogrzeb Bronisława Cieślaka. Zdjęcie: PAP/Łukasz Gągulski
Pogrzeb Bronisława Cieślaka. Zdjęcie: PAP/Łukasz Gągulski
REKLAMA

Bronisław Cieślak spoczął w poniedziałek na cmentarzu Podgórskim w Krakowie. Dziennikarz, aktor, były poseł otrzymał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – podczas uroczystości odznaczenie przekazał rodzinie prezydencki minister Andrzej Dera.

Bronisław Cieślak – dziennikarz, prezenter telewizyjny, były poseł i aktor znany z ról porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się” i Bronisława Malanowskiego w „Malanowski i partnerzy” – zmarł 2 maja w wieku 77 lat.

W poniedziałek rodzina i przyjaciele pożegnali go na cmentarzu Podgórskim w Krakowie. Prezydent Andrzej Duda nadał mu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski – odznaczenie przekazał rodzinie podczas uroczystości pogrzebowych prezydencki minister Andrzej Dera.

REKLAMA

Życiorys dziennikarza przypomniał w kaplicy mistrz ceremonii. Jak opisywał, także w ostatnich latach życia Cieślak cieszył się nowymi propozycjami medialnymi, aktorskimi i rozważał nawet te, którym fizycznie nie był w stanie sprostać.

– Cztery lata temu przeprowadził się na wieś, czerpał wiele radości z prostych rzeczy – podlewania ogródka, słonecznych dni na tarasie, wieczorów przy kominku, spotkań z przyjaciółmi i rodziną – wymieniał mistrz. Bronisław Cieślak z pokorą poddawał się kolejnym zabiegom, które miały na celu poprawić jego stan zdrowia i pomóc w walce z nowotworem, snuł plany na przyszłość, denerwowały go rozmowy o chorobie. Dziennikarz lubił zwierzęta – jego wierny pies zmarł kilka dni przed nim, do końca towarzyszył mu kot.

Przed wyniesieniem urny z kaplicy odtworzona została piosenka „Molitva Za Magdalenu” Olivera Dragojevica i Stjepana Hausera. Grupa młodzieży niosła transparent z napisem: „O7 MO ŻEGNAJ”.

Córka zmarłego Katarzyna w liście odczytanym nad grobem wspominała, że od najmłodszych lat zarażał ją miłością do kina i to po ojcu odziedziczyła wygrzewanie się w letnim słońcu, poranne pływanie w zimnym jeziorze, szukanie rozgwiazd w ciepłym morzu. – Dla mnie tata był ogromnym autorytetem (…) To właśnie tata sprawił, że jestem tym, kim jestem – mówiła córka.

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 r. w Krakowie i tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał absolutorium bez dyplomu.

W latach 1969-73 pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973-91 był redaktorem i zastępcą redaktora naczelnego Telewizji Kraków. W latach 1970-90 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Rolę, która przyniosła mu największą popularność – porucznika Borewicza – otrzymał, jak sam wspominał, dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi. W ostatnich latach wcielał się w postać detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu „Malanowski i partnerzy”.

REKLAMA