Wywalczyli cofnięcie podwyżki podatków. Nie zatrzymują się. Kolumbia na skraju wojny domowej [FOTO]

Protesty w Kolumbii. Foto: PAP/EPA
Protesty w Kolumbii. Foto: PAP/EPA

Po dwóch tygodniach masowych, krwawo tłumionych przez policję protestów przeciwko rządowemu projektowi wprowadzenia dotkliwej podwyżki podatków, szansa na dialog protestujących z rządem prezydenta Ivana Duque wciąż jest niewielka. Mimo, że prezydent wycofał się z tego zamiaru.

Demonstracje protestacyjne, w których najliczniej uczestniczą młodzi Kolumbijczycy, mają dotąd z dnia na dzień coraz gwałtowniejszy przebieg wskutek wyjątkowej brutalności specjalnych oddziałów policji.

Najnowsze dane ogłoszone przez organizacje pozarządowe, mówią o 37 ofiarach śmiertelnych wśród uczestników protestów. Setki osób uważa się za zaginione.

Według Centrum Analiz Konfliktów Katolickidego Uniwersytetu Papieskiego Kolumbii 80 proc. ludności przeciwne polityce rządu prezydenta Duque.

Szczególnie napięta sytuacja panuje w liczącym 2,2 miliona ludności mieście Cali, które zostało praktycznie odcięte przez policję i wojsko od reszty kraju. W szpitalach, przepełnionych wskutek pandemii koronawiusa, brakuje leków, a przed sklepami tworzą się długie kolejki.

Brakuje niektórych podstawowych artykułów. Kolejki samochodów oczekują także na dostawy paliwa przed stacjami benzynowymi. Ceny niektórych artykułów pierwszej potrzeby wzrosły wielokrotnie.

Tymczasem prezydent Duque postanowił wysłać do Cali jeszcze więcej żołnierzy. Obawia się, że właśnie tam rozpęta się prawdziwa wojna domowa. Wielu uważa, że taką mają już od kilku dni.

Deklaracja Duque była odpowiedzią na apel burmistrza miasta, który stwierdził, że aktualnie Cali jest „niezdolne do rządzenia” i zaproponował prezydentowi, by sam przyjechał rozwiązać problem.

10 KOMENTARZE

  • W Polsce młodzież to w większości bałwany walczące o prawa lgbt, zimny klimat lub z podstawionym im wrogiem zastępczym – kościołem.

  • Ale co by się przydało? Czy to: „Najnowsze dane ogłoszone przez organizacje pozarządowe, mówią o 37 ofiarach śmiertelnych wśród uczestników protestów”?

   • Jeżeli myślisz, że coś istotnego wywalczysz od obecnej władzy bez ofiar śmiertelnych, to w ogóle nie zaczynaj.

 1. Widać Wielki Szatan nie daje rady Chinom i Rosji,dlatego zajął się mąceniem w kraju bardziej odpowiednim do jego mocy.

 2. To kraj podobny do polski, bez zadnej kontroli, bez etycznych podstaw,
  mozna publikowac koszmarne zdjecia z krwia jak w NCZ a
  wieszosc utrzymuje sie z produkcji narkotykow.

  • No bo musi być kontrola, co cholerny faszysto? I cenzura? Nie pasuje Ci to nie czytaj. A w Kolumbii „wieszosc” nie utrzymuje się z produkcji narkotyków, jak twierdzisz. Mniej seriali oglądaj.

  • …..wieszosc utrzymuje sie z produkcji narkotykow.
   Jak ty malo wiesz o swiecie poczytaj a najlepiej pojedz i zamieszkaj na pare lat zanim otworzysz gebe i zrobisz wpis.

 3. chca byc wolni,co zrozumiale w przeciwienstwie do bydal hodowlanego w krajach zachodu, a za wolnosc placi sie krwia

 4. Taka prawda, chcesz byc wolny, to walcz. A jaknnie to klaniaj sie w pas Zbrodniarzowi Niedzielskiemu i zbrodniarzowi Morawieckiemu

Comments are closed.