Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

To już przesądzone. Rada Medyczna zezwoli na szczepienia przeciwko Covid-19 w Polsce 16- i 17-latków – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Następnym krokiem ma być szczepienie dzieci powyżej 12. roku życia.

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Polsatu News przyznał, że jeszcze w tym tygodniu Rada Medyczna będzie dyskutowała o szczepieniach młodzieży od 16. roku życia.

Z kolei prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19, przewiduje, że decyzja zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.

REKLAMA

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, bo jedyna szczepionka, która jest dopuszczona do stosowana w tej grupie osób, czyli w wieku 16-18 lat, to jest szczepionka firmy Pfizer – powiedział w Programie III Polskiego Radia prof. Horban.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„DGP” informuje natomiast, że przyklepanie tej decyzji jest formalnością. Członkowie Rady Medycznej nie widzą żadnych przeciwskazań.

Szczepienia nieletnich. Co dalej?

W Polsce mowa na razie o szczepieniach młodzieży od 16. roku życia, ale kolejnym etapem będzie przesunięcie dolnej granicy wieku do 12 lat.

Choć polski rząd oficjalnie tego jeszcze nie komunikuje, to wydarzenia na świecie każą przypuszczać, że tak właśnie będzie.

W Stanach Zjednoczonych Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła już do użytku w nagłych wypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia.

W Europie podobnym wnioskiem w najbliższych dniach ma zająć się Europejska Agencja Leków (EMA).

REKLAMA